Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Protikorupční strategie Kraje Vysočina > Oznámení korupčního jednání


 

Při obnově lesů na Vysočině by mohly pomoci méně známé dřeviny. Mezi ověřovanými druhy bude také sekvojovec nebo zerav

foto
Stovky kusů vybraných druhově pestrých nepůvodních dřevin budou v následujících dvou letech vysazeny na dvou vybraných lokalitách Vysočiny. „Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně budou až do roku 2031 ověřovat jejich vhodnost a vitalitu v podmínkách měnícího se klimatu a narůstajícího nedostatku půdní vláhy. Mezi ověřovanými dřevinami budou figurovat cizokrajné druhy typické například pro Blízký východ nebo Ameriku,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.
 

 
 

Vybrané druhy dřevin se vysadí na lokalitách v blízkosti obcí Otín u Stonařova a Sokolíčko, tedy na majetku Správy městských lesů Jihlava. Celkově by mělo jít o plochu maximálně v hektarech a budou se vytvářet ideálně namíchané směsi. „Vybraných druhů dřevin je celá řada. Sekvojovec obrovský je jedním z druhů navrhovaných týmem brněnské univerzity. Pokusným vysazením by bylo například možné ověřit jeho růstovou dynamiku v současném klimatu v porovnání s dříve vysazenými jedinci. Ověřována bude také vhodnost dřevin, se kterými se dosud nepracovalo vůbec nebo zcela výjimečně,“ doplnil Pavel Hájek. Základními kritérii pro výběr dřevin bude přijatelná produkční schopnost, zvýšená odolnost proti suchu, schopnost vytvářet vhodné porostní směsi s domácími dřevinami, přirozené zmlazování a další.


Etapy projektu:

1. etapa: 2022–2024 – výběr, nákup a výsadba jedinců zájmové skupiny dřevin souběžně s následnou péčí o ně, průběžná zpráva s vyhodnocením dosavadních výsledků a doporučením následných činností.

2. etapa: 2025–2028 – následná péče o zájmové jedince a s projektem související porosty (případné vylepšení dřevin), průběžná zpráva s vyhodnocením dosavadních výsledků a doporučením následných činností (vyžínání, dosazování, výchova stromů, případně změny ve složení).

3. etapa: 2029–2031 - následná péče o zájmové jedince a s projektem související porosty, závěrečná zpráva s vyhodnocením výsledků projektu a doporučením následných činností. Pro praxi jde o nejzajímavější část.


Kraj Vysočina uhradí nákup sazebního materiálu a bude koordinátorem aktivit tohoto projektu. Správa městských lesů Jihlava bude pečovat o výsadbu a společně s krajem a Mendelovou univerzitou se bude podílet na vyhotovení průběžné a závěrečné zprávy. Výsledky projektu budou využitelné jak pro kraj samotný, např. při plánování výsadby v parcích, tak především pro lesnickou praxi všech vlastníků lesa, kteří mají zájem přizpůsobit druhovou skladbu lesa probíhající klimatické změně při obnově lesních porostů po kůrovcové kalamitě.

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) je největší strom rostoucí na Zemi dorůstající výšky až 80 metrů. Přirozeně se vyskytuje pouze v severní Americe, kde se dožívá i 3 tisíc let. V České republice roste v několika parcích a arboretech, největší, 40 metrů vysoké a 150 let staré sekvojovce je možné vidět v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku.


příklady

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.12.2022 / 21.12.2022

Počet návštěv: 1982
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek