Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí bude vstup do Muzea Vysočiny Třebíč zdarma

Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí bude vstup do Muzea Vysočiny Třebíč zdarma
Už v roce 1977 byl mezinárodní radou muzeí ICOM ustanoven Mezinárodní den muzeí s cílem upozornit veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Jedná se o významnou muzejní událost po celém světě. „Přijďte oslavit tento významný den v úterý 18. května do třebíčského muzea. Po celý den bude bezplatný vstup do čtyř stálých expozic a na výstavu,“ srdečně zve Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že je samozřejmě nutné dodržet aktuální hygienická opatření.
 

 
 

Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví okolo 18. května. Někde jsou pořádány jednorázové aktivity, jinde i víkendové nebo rozložené do celého týdne. Hlavním cílem akce, jak uvádějí pořadatelé, je setkat se v muzeu na základě hesla „Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“. Pro každý rok je vyhlášeno jiné téma, a to podle aktuální situace. Tématem letošního ročníku je Budoucnost muzeí: Obnova a nové vize. Neboť loňský rok těžce poznamenala pandemie COVID-19, která však přetrvává i v současnosti. A právě kulturní sektor patří mezi velmi zasažený, a to nejenom v rámci naší republiky, nýbrž celosvětově. I přes všechny těžkosti nechtějí muzea rezignovat a začala hledat nové postupy a inovativní řešení s cílem prosadit kreativní potenciál kultury.

 

Při příležitosti oslav tohoto mezinárodního dne bude do celého muzea na zámku v Třebíči vstupné zdarma. Vedle stálých expozic bude v zámecké konírně přístupna výstava Když slunéčko zemi políbilo aneb pocta národopisci Vratislavu Bělíkovi (1900-1988). Tento badatel a spisovatel zasvětil celý svůj život lidové kultuře regionu. Jeho přínos v oblasti etnografie je neopomenutelný i v dnešní době. Výstava se původně měla uskutečnit již v loňském roce, neboť na něj připadalo 120. výročí od narození Vratislava Bělíka. Bohužel kvůli koronavirovým opatřením musela být její realizace posunuta. A zároveň byly upraveny doprovodné akce. Tato výstava bude v muzeu k vidění až do 13. června. Při příležitosti Mezinárodního dne dětí se v úterý 1. června v 16 hodin uskuteční dětská vernisáž. Dále by měly proběhnout výtvarné dílny a výstava by měla být zahrnuta do tradičního programu pro rodiny s dětmi Do muzea za tradicí. A na poslední den výstavy, tj. neděli 13. června, je plánováno ukončení výstavy spojené v 15 hodin s komentovanou prohlídkou a setkáním s Dobromilou Vlčkovou a Pavlou Porubskou, Bělíkovou dcerou a vnučkou.

 

Zároveň 18. května bude v Centru tradiční lidové kultury na Cyrilometodějské ulici zpřístupněna výstava s názvem Centra tradiční lidové kultury příhraničních regionů. Volně přístupné panely prezentující jednotlivá centra zde budou k vidění až do 30. června, a to vždy od úterý do pátku.

 

Úplnou otevírací dobu jednotlivých objektů a další informace jsou dostupné na webové stránce muzea www.muzeumtr.cz.

bělík


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.5.2021 / 13.5.2021

Počet návštěv: 2020
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek