Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina
Byla vydána verze nástroje OpenSSH 7.8. Tato nová verze kromě opravy zranitelnosti (pomocí které by útočník mohl být schopen enumerace uživatelů) zavádí mimo jiné i ukládání privátního klíče do souboru v novém OpenSSH formátu. Tento formát uložení klíče mimo jiné znesnadňuje hádání hesla při offline útoku na soubor s klíčem. Heslo ke klíči by mělo být uloženo pomocí bcrypt hashovací funkce.
Více informací na odkazech níže.
Ondřej Caletka ze sdružení Cesnet ve svém článku na Root.cz upozorňuje na fakt, že hesla k SSH privátním klíčům nemusí být dobře zabezpečena.
Jak na lepší zabezpečení těchto hesel se dočtete v uvedeném článku. Odkaz na článek je uveden níže v textu.
Byla zaznamenána masivní malware kampaň na mířená vůči MikroTik směrovačům. Napadené směrovače vkládájí do uživatelského webového provozu malware těžící kryptoměny pomocí uživatelských prohlížečů.
Infekce směrovače probíhá prostřednictvím staré chyby, která byla objevena již v dubnu letošního roku.
Pokud jste tak ještě neučinili, doporučujem aktulizovat váš RouterOS a Winbox na nejnovější verze.
Knihovna Symphony, kterou používá CMS Drupal obsahovala zranitelnost, pomocí které byl utočník schopen převzít kontrolu nad webovými stránkami.
Zranitelnost byla opravena, doporučujeme Drupal aktualizovat na verzi 8.5.6 bez zbytečného prodlení, protože útok je již in-the-wild.
Webový prohlížeč Google Chrome od verze 67 podporuje izolaci webových stránek. Izolace je provedena na úrovni procesů - pro každou doménu je spuštěn vlastní proces.
Izolace by měla zabránit interakci podvodných webových stránek o ostatními stránkami načtenými v prohlížeči.
Za vyšší bezpečnost však uživatelé "zaplatí" vyšší spotřebou paměti - odhadem o cca 10-13 % navíc.
Jak funkci v prohlížeči zapnout a další informace naleznete na odkazech uvedených níže v článku.
Microsoft vydal červencové bezpečnostní aktualizace, které se týkají jak serverů, tak klientské části a opravují 53 zranitelností, z toho 17 kritických.
Doporučujeme provést bezodkladný update.
Nové aktualizace opravují zranitelnosti produktů, které jsou uvedeny na odkazu níže v článku.
Doporučujeme provést update co nejdříve.
Kritická zranitelnost GnuPG souvisí s možností vytvoření elektronického podpisu z veřejného klíče. Již byly vydány aktualizace, doporučujeme je nainstalovat.
Více informací níže v článku.
Microsoft vydal své červnové aktualizace, které opravují několik kritických zranitelností, které umožňují převzetí kontroly nad systémem.
Doporučujeme aktualizace nainstalovat, pokud jste tak ještě neučinili.
Odkaz s informacemi níže v článku.
Byla vydána aktualizace pro DNS resolver BIND. Aktualizace opravuje zranitelnosti, při jejichž využití útočníkem by mohlo dojít k útoku odepření služby (DoS).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na svých stránkách zveřejnil aktualizovanou verzi bezpečnostních doporučení nejen pro správce ICT.
Více informací v článku níže.
Byla objevena kritická zranitelnost v šifrovacích metodách PGP a S/MIME.
Více informací na odkazech uvedených níže v článku.
GitHub vyzval některé své uživatele ke změně hesla po té, co zjistil chybu v interním systému, který spravuje žádosti o reset hesla k uživatelským účtům. Hesla některých uživatelů se v čitelné podobě dostala do logů tohoto systému.
Jak e-mail od podpory GitHub vypadal naleznete níže v článku.
CMS Drupal
Pro CMS Drupal vyšla aktualizace, která opravuje zranitelnost typu Cross-Site-Scripting se střední závažností. V článku níže jsou uvedeny podrobnosti.
Cisco
Pro řada produktů od společnosti Cisco jsou vydávány aktualizace, které opravují bezpečnostní chyby od kritických po střední.
Bezpečnostní analytik Michal Špaček na svém twitterovém účtu připomíná, že není dobré uživatelům dovolit registrovat tyto e-mailové adresy:
- admin@
- administrator@
- hostmaster@
- postmaster@
- webmaster@
a další z RFC 2142.
To proto, aby mimo jiné nemohli získat HTTPS certifikát pro vaši doménu.
Odkaz na zdroj a RFC2142 uveden níže v článku.
Kritická zranitelnost CMS Drupal dovoluje vzdálenému útočníkovi kompletně ovládnout webovou aplikaci. Zranitelnost má status "in-the-wild", což znamená, že již existují exploity a zranitelnost je v reálu zneužívána.
Všem správcům webových stránek založených na CMS Drupal doporučujeme aktualizovat na verze 7.58 nebo 8.5.1. Více informací o zranitelných verzích naleznete na odkazu uvedeném níže v článku.
Zranitelnost v aplikaci MS Outlook umožňuje vzdálenému utočníkovi iniciovat SMB spojení (včetně autentizace) na vzdálený server bez interakce uživatele.
Pomocí tzv. KRACK zranitelnosti je útočník schopen dešifrovat přenášená data v zabezpečené WiFi síti.
Zranitelnost se týká samotného WPA2 protokolu, proto je dotčena většina zařízení od většiny výrobců.
Více informací je uvedeno níže v článku.
V protokolu Samba byly nalezeny 3 zranitelnosti. Pokud bych jich útočních zneužil, mohl by získat přístup k citlivým informacím.
Více informací v článku níže.
Odborníci z Qualys Labs nedávno nalezli způsob, jak zneužít chyby v linuxové jádře, která je objevená již cca 2 roky.
Zranitelnost se týká distribucí Debian, RedHat a CentOS.
Níže v článku jsou uvedeny odkazy na webové stránky jednotlivých distribucí, na kterých naleznete informace, který verzí se zranitelnost týká a které verze již byly opraveny.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se