Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Dokumenty rozpočtu


 

Pro testování COVID-19 využívá Vysočina originální software

Kraj Vysočina, respektive jeho krajské nemocnice, praktičtí lékaři i epidemiologové, používají už dva a půl měsíce pro veškerou administraci spojenou s testováním na COVIDD-19 vlastní originální aplikaci. Hladký průběh objednávání i administrace, odběr vzorků téměř bez čekání, sdílení informací o výsledcích vyšetření mezi lékařem, epidemiologem i pacientem, vytvoření plnohodnotné statistické sestavy – to je pouze výběr jejích funkcionalit. Program i uživatelské rozhraní během jednoho týdne vyvinul spolek Bizon a IT oddělení Kraje Vysočina.
 

 
 

„Ze dne na den jsme se museli vyrovnat s obrovským nárůstem administrativy spojené s testováním pacientů na COVID-19. Fakt, že ministerstvo zdravotnictví kromě aplikace eŽádanka, která je pouze obyčejnou databází žádanek a negeneruje žádnou další službu, nenabídlo žádný odpovídající nástroj, který by umožnil terénu řešit testování rychle a především efektivně, nás přinutil pomoci si vlastními silami, vytvořit si vlastní efektivní nástroj,“ popisuje situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Žádný jiný kraj, nemocnice nebo hygienická stanice kromě těch v Kraji Vysočina nedisponují v tuto chvíli podobně sofistikovaným a propracovaným systémem, který plnohodnotně komunikuje na jedné platformě s nemocnicí, praktickým lékařem a hygienickou stanicí. Vzhledem k tomu, že o tuto aplikaci měla zájem i jiná zdravotnická zařízení mimo hranice Kraje Vysočina, nabídl Kraj Vysočina už před několika týdny bezplatné využití této odzkoušené a funkční aplikace i ministerstvu zdravotnictví.

 

Jak aplikace funguje?

  • Lékař/nemocnice: Do aplikace COVID se lékař jednoduše přihlásí a vyplní informace o indikovaném pacientovi. Ve stejné aplikaci po vyhodnocení vzorku zjistí výsledky testů. Obvodní lékař pro dospělé i pro děti má tak přehled o všech svých pacientech, o jejich výsledcích, resp. o veškerých krocích procesu – od schvalování odběru krajskou hygienou přes návštěvu odběrového stanu a čas odběru až k výsledku testování. Pro hladký průběh testování zvolí lékař po dohodě s pacientem datum, čas i místo odběru. Odběrová místa na Vysočině jsou tak využívána rovnoměrně do výše svých kapacit. Odpadají čekací doby.

 

  • Odběrové místo: Se zadanými informacemi o žadateli pracuje i tým odběrového stanu, informace o odběru zadává do stejné databáze, a ty jsou k dispozici i obvodnímu lékaři a krajské hygienické stanici.

 

  • Laboratoř: Laboratoř do stejného systému COVID doplní výsledky. Může pracovat s dostupnými statistickými výstupy.

 

  • Pacient: Veškeré informace o plánovaném testování jsou s pacientem sdíleny prostřednictvím srozumitelných SMS zpráv. Okamžitě po dokončení testu je pacient SMS zprávou informován. S informacemi v databázi nadále pracují krajští hygienici v případě, že pacient je testován pozitivně.

 

Krajská hygienická stanice se sídlem v Jihlavě: Má díky aplikaci COVID on-line přístup k výsledkům testování na COVID-19. Tento systém jí slouží pro generování statistických výstupů a sestav.

„Obrovskou výhodou této aplikace je její plnohodnotné připojení na státní systémy vč. systému eŽádanka, kam se vysočinské formuláře automaticky překlápí, a odpadá tak zdlouhavé duplicitní vyplňování formulářů, jako je tomu v jiných krajích. Ve většině kroků nové aplikace se vývojovému týmu pod vedením Petra Pavlince podařilo zvládnout maximální integraci, veškeré informace se automaticky propisují od lékaře až po laboratoř. Naším cílem bylo upravit systém tak, aby se jeden konkrétní údaj promítl do všech povinných výstupů,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

„Se stejnou aplikací na území Kraje Vysočina od začátku dubna pracuje i Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina a tým armády v rámci projektu Chytrá karanténa. Aplikace je stále upravována a bylo otázkou dnů, kdy byla doplněna o další část, která je využívána pro administraci požadavků veřejnosti v režimu testování samoplátců,“ doplnil vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina Petr Pavlinec, který dodává, že obrovským přínosem pro využívání nové aplikace byla a stále je technická podpora. Ta byla především v rozjezdu aplikace kvitována lékaři z terénu. Obrovskou přidanou hodnotou originální aplikace je báze statistických výstupů, které umožňují on-line sledovat nejen počty testovaných lidí, ale i poměry mezi stále pozitivními a uzdravenými např. i v konkrétních územích.

 

Aplikace COVID Kraje Vysočina je v současné době považována za jednu z nejpropracovanějších aplikací pro správu a administraci údajů o testech COVID na území České republiky.

 

Repro: ukázka uživatelského rozhraní a dílčího statistického výstupu aplikace COVID

covidcovid

  •  Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.5.2020 / 26.5.2020

Počet návštěv: 7303
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek