Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele
Energetická krize
Vládní pomoc podnikatelům s vysokými cenami energií dostává konkrétní obrysy. I když se některé parametry vládou schválených opatření budou teprve objasňovat, je již nyní zřejmé, že je konečně připravena významnější pomoc s dnešní energetikou krizí. O jednotlivých opatřeních Vás budeme průběžně informovat.
Úsporný tarif a kalkulačka úspor | energiezamene.cz |
Seznam středisek EKIS (Energetická konzultační a informační střediska) včetně webové poradny, kde lze získat bezplatné poradenství o úsporách energií včetně doporučení vhodného dotačního nástroje (pro firmy, domácnosti i veřejnou správu) | mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS |
Manuál MPO k energetickým úsporám | ZDE |
Tisková zpráva MPO k zastropování cen energií na rok 2023 je k dispozici ZDE. Aktualizované informace zde.
Přehledné grafické znázornění koho se cenový strop týká vytvořené společností EY naleznete zde.
Informace k zastropování cen energií pro firmy naleznete zde.
Více informací k vládní pomoci firmám dle Dočasného krizového rámce je k dispozici ZDE.
Případné dotazy k novým nástrojům vyhlašovaným s cílem snížení dopadů energetické krize lze směřovat na MPO, konkrétně na telefonickou linku 1212 nebo na e-mailovou adresu 1212@mpo.cz.
COVID - 19
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR shromažďuje a průběžně aktualizuje důležité informace v souvislosti s koronavirem týkající se podnikatelů a živnostníků: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/koronavirus/.
Začátkem prosince proběhlo na půdě Vysoké školy polytechnické Jihlava setkání klastrů z celé České republiky. Akci, jejímž cílem bylo mimo jiné ocenit nejúspěšnější české klastry, zorganizovala pod záštitou Vítězslava Schreka, hejtmana Kraje Vysočina Národní klastrová asociace.
Rada Kraje Vysočina tento týden rozhodla o poskytnutí dotace na rozvoj firmám v celkové výši 8,1 miliónu korun. Ty budou odeslány 57 žadatelům, kteří využili dotační program Rozvoj podnikatelů 2022 vyhlášený v rámci krajského Fondu Vysočina. „Příjemci jsou ve všech případech podnikatelé s max. 50 zaměstnanci, dotován je nákup nových strojů a strojního zařízení nebo technické zhodnocení stávajících strojů a strojního zařízení, případně nákup použitých strojů strojního zařízení včetně nákladů na dopravu, instalaci, uvedení zařízení do provozu a zaškolení obsluhy. Maximální krajská podpora jednoho schváleného projektu je 150 tisíc korun,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Novoroční předsevzetí nestačí, výzkum a vývoj je potřeba včas oznámit avízem!
Vyvíjí vaše firma nové produkty, technologie, software nebo služby? Věděli jste, že prostřednictvím daňového odpočtu můžete ušetřit až 19 % z nákladů vynaložených na jejich vývoj? Připojte se na Deloitte. webcast a dozvíte se, jak daňový odpočet funguje, jaké náklady je možné do něj zahrnout a jaké formální náležitosti je potřeba splnit.
IBM Firmou roku 2022 Kraje Vysočina je žďárský Vodaservis s.ro. Společnost se soustředí na výrobu vodárenských zařízení a úpravu vody, v letošním roce oslavila 20 let v oboru. Ocenění Moneta Živnostník roku 2022 Kraje Vysočina získala Eva Fruhwirthová, trenérka mozku a autorka jediné originální mozkoherny v České republice. „Pro region je existence úspěšných rodinných, malých i velkých firem zásadní a to hned z několika důvodů. Vytváří pracovní místa, udávají tempo digitalizaci, modernizaci a automatizaci, pozitivně ovlivňuje směřování regionálního školství a v případě především živnostníků jsou zárukou rozmanitosti poskytovaných služeb,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Ještě do 13. října lze požádat o dotaci v rámci programu Inovační vouchery 2022, kterým se Kraj Vysočina snaží podporovat inovační aktivit místních firem. „Firmy podnikající v oblasti zpracovatelského průmyslu a vybraných oblastech informačních technologií mohou v letošním roce získat i dvě dotace ve výši 200 tisíc korun na nákup služeb od vědecko-výzkumné nebo poradenské organizace, které souvisí s inovací jejich produktu, procesu nebo služby. Podporována jsou měření, optimalizace, testování nebo návrhy na míru, dále design nebo aktivity související s digitalizací výroby. K dispozici jsou ještě více než dva miliony korun,“ upřesňuje Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.
V závěru minulého týdne proběhla v areálu Modety Jihlava akce s názvem Otevřené dílny, jejímž cílem bylo představit možnosti a přístupy podpory technického vzdělávání, kutilství, inovací a kreativity. Akce proběhla v rámci třídenního festivalu KutilFest. Jako součást programu proběhla diskuze k potřebě rozvoje inovační infrastruktury v kraji. Zástupci veřejného, vědecko-výzkumného a firemního sektoru i veřejnosti se shodli na tom, že pro další rozvoj inovačního prostředí kraje je nutné zajistit dostatek kvalifikovaných pracovních sil a zajistit nabídku podpory pro nově příchozí do území.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina vyhlásilo Výzvu k předkládání projektů do programu Fondu Vysočiny Rozvoj podnikatelů 2022. Po roční pauze, kdy v roce 2021 program vyhlášen nebyl, mohou podnikatelé do 50 zaměstnanců podnikající ve vybraných oblastech kraje požádat o dotaci maximálně 150 000 Kč na pořízení nebo technické zhodnocení strojů a strojního zařízení včetně souvisejících technologických rozvodů v oblasti průmyslové výroby a stavebnictví. Minimální spoluúčast žadatele činí 50 % uznatelných nákladů projektu. Příjem žádostí bude probíhat od 17. října 8:00 hod. do 27. října 2022, o přidělení dotace rozhodne datum a čas podání. Vše potřebné k podání žádosti je již nyní zveřejněno na www.fondvysociny.cz v sekci Podnikání a inovace.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina vyhlásilo tento týden program Inovační vouchery 2022. „Stejně jako v loňském roce chceme podporovat inovační aktivity ve firmách. Pro letošní rok je k dispozici 3,5 mil. Kč na nákup znalostí od vědecko-výzkumných institucí nebo na nákup expertních služeb souvisejících s digitalizací výrobních procesů. Na základě zpětné vazby z území podstatně prodlužujeme termín pro podání žádosti a umožňujeme podat až dvě žádosti o podporu. Nově nejsou žádosti hodnoceny řídícím výborem ale o jejich podpoře, v případě splnění formálních kritérií, rozhoduje termín podání žádosti,“ uvádí Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.
V polovině ledna 2022 bylo při Českém vysokém učení technickém v Praze založeno Národní centrum Stavebnictví 4.0. Jedná se o technologicky neutrální a otevřenou akademicko-průmyslovou platformu, která propojuje inovační leadery, výrobní i technologické firmy, univerzity, výzkumné a oborové organizace a pomáhá vytvářet optimální prostředí pro udržitelnou budoucnost. Stavebnictví 4.0 je zcela nový způsob myšlení, plánování, realizace i údržby staveb, během celého životního cyklu. Mapuje a minimalizuje vliv stavebnictví na vnější prostředí i stopy, které tyto činnosti v okolní přírodě trvale zanechají.
Až do 31. ledna přijímá Kraj Vysočina přihlášky do 6. ročníku soutěže Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost. Firmy a podnikatelé, ale i subjekty z veřejného a neziskového sektoru mohou usilovat o ocenění za svoje aktivity a výsledky v oblasti společenské odpovědnosti za období 2020–2021. „Snahou Kraje Vysočina je upozornit širokou veřejnost na téma společenské odpovědnosti a ocenit ty organizace, kterým se úspěšně daří začleňovat do svých provozních činností i zájmy sociální, etické, přispívající k ochraně životního prostředí nebo zájmy svých zákazníků,“ přibližuje soutěž ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.
Složka dokumentů: Podpora podnikání
Novoroční předsevzetí nestačí, výzkum a vývoj je potřeba včas oznámit avízem!
Vyvíjí vaše firma nové produkty, technologie, software nebo služby? Věděli jste, že prostřednictvím daňového odpočtu můžete ušetřit až 19 % z nákladů vynaložených na jejich vývoj? Připojte se na Deloitte. webcast a dozvíte se, jak daňový odpočet funguje, jaké náklady je možné do něj zahrnout a jaké formální náležitosti je potřeba splnit.
Složka dokumentů: Podpora podnikání
Složka dokumentů: Semináře a školení
Ve čtvrtek 28. ledna proběhlo jednání Rady pro inovace Kraje Vysočina (RAPI), vrcholného poradního orgánu pro naplňování inovační strategie chytré specializace, tzv. krajské RIS3 strategie. Na svém prvním letošním jednání se zástupci veřejného, vědecko-výzkumného, akademického a podnikatelského sektoru zabývali konkrétními nástroji, kterými lze naplňovat cíle této strategie v roce 2021.
Složka dokumentů: Rada pro inovace Kraje Vysočina
Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky na roky 2021-2027 (Národní RIS3 strategie) je strategický dokument zajišťující efektivní zacílení evropských, národních, regionálních a soukromých prostředků na podporu orientovaného a aplikovaného výzkumu a inovací. Strategie se soustředí na podporu perspektivních odvětví a jejich transformaci k vyšší přidané hodnotě pomocí digitalizace a dalších klíčových technologií a znalostí.
Složka dokumentů: Podpora vědy, výzkumu a inovací
Vědecko-výzkumné instituce, inovační a technologické parky, klastry s působností na Vysočině, Coworkingová centra ap.
Složka dokumentů: Podpora vědy, výzkumu a inovací
Vláda schválila záměr na speciální dotační program pro kulturní a kreativní průmysl. Připravilo ho Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Cílem je zmírnit negativní dopady koronaviru na podnikatele v oblasti kulturního a kreativního průmyslu v ČR a přispět ke stabilizaci tohoto sektoru, vytvořit nové modely partnerských spoluprací a podpořit rozvoj kreativní ekonomiky. Podstatou programu je podpora malých klubů, festivalů, divadel bez podpory aj. Pomoc má být dvojího druhu: přímé peníze a kreativní vouchery. Znění programu by měla vláda projednat v brzké době. Výzva na tento dotační program by pak mohla být vyhlášena ještě v průběhu července.
Složka dokumentů: Podpora podnikání
Složka dokumentů: Katalog významných firem zpracovatelského průmyslu Kraje Vysočina
Složka dokumentů: Katalog významných firem zpracovatelského průmyslu Kraje Vysočina
Znalost komerční ceny duševního vlastnictví má pro firmy zásadní důležitost. Cena duševního vlastnictví totiž předurčuje strategii, jak s danou myšlenkou dále nejlépe nakládat. Výpočet či kvalifikovaný odhad hodnoty duševního vlastnictví představuje důležitý parametr rovněž při prodeji, nákupu či slučování firem, při jednáních o licencích, bankovních půjčkách apod. Tento materiál, který je uveřejněn díky laskavosti European IPR Helpdesk, vás stručně seznámí s hlavními způsoby oceňování duševního vlastnictví, kterých můžete využít i pro vaše vlastní firemní potřeby.
Složka dokumentů: Podpora podnikání
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se