Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019 > Únor

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Programovat a obsluhovat CNC stroje umí nejlépe žáci z Ledče nad Sázavou

Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou pořádala 19. – 20. února 2019 krajskou/regionální soutěž KOVO JUNIOR 2019 v rámci celostátní přehlídky ČESKÉ RUČIČKY pro žáky maturitního oboru mechanik seřizovač - PROGRAMOVÁNÍ A OBSLUHA CNC OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. V konkurenci 16 soutěžících si nejlépe vedl Miroslav Váňa z pořádající školy, který navíc společně s Bartolomějem Pacalem získali prvenství také mezi družstvy. Soutěž proběhla pod patronací radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové

Soutěž byla určena pro žáky 2. až 4. ročníku studijního oboru mechanik seřizovač – vítěze školních kol, kteří nemají dokončeno žádné předchozí vzdělání, a kteří v roce konání soutěže nedovrší věku 22 let a více. Každá škola může do soutěže přihlásit jedno dvoučlenné družstvo. Pro účastníky byla vyhlášena soutěž jednotlivců a soutěž družstev. Soutěž byla zaměřena na frézování. Žáci soutěžili v krajské soutěži na řídicích programech Heidenhain i TNC 530 a Sinumerik 828D - shopmill. Prvním úkolem soutěžících bylo vytvořit řídící program dle zvoleného řídicího systému a výkresové dokumentace (podle pracovního postupu a nástrojového listu) a při simulaci ověřit jeho funkci. Druhým úkolem bylo měření 5 vybraných rozměrů zadané součásti a zaznamenání naměřených údajů do měřicího protokolu, rozbor uložení a výpočet otáček ze zadaných hodnot. Výstupem prvního úkolu u všech soutěžících byl program. Na základě pravidel Cechu KOVO postupují do celostátního kola soutěžící ze studijního oboru mechanik seřizovač, kteří se v krajské soutěži umístili na 1. a 2. místě. Celostátní soutěž mechaniků seřizovačů pořádá ve dnech 12. - 14. března 2019 Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno.

Součástí dvoudenního programu soutěže byl také bowlingový turnaj žáků v hotelu Kaskáda a exkurze do společnosti Schäfer - Sudex, s. r. o., Ledeč nad Sázavou.

Slavnostní vyhodnocení výsledků proběhlo 20. března 2019 v prostorách obřadní síně městského úřadu v Ledči nad Sázavou za přítomnosti zúčastněných škol, zástupců Kraje Vysočina, firem a starosty města Ledeč nad Sázavou Zdeňka Tůmy. Vítězové obdrželi mimo diplomů i kvalitní ceny.

Krajská soutěž Řemeslo Vysočiny je součástí tříkolových postupových soutěží zručnosti strojírenských oborů Kovo Junior 2019, které Cech KOVO ČR vyhlásil jako součást celostátní přehlídky České ručičky, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s MŠMT a dalšími partnery.