Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada
Projekt Education for Sustainable Development (ESD), do kterého jsou kromě Kraje Vysočina zapojeny partnerské regiony Grand Est ve Francii, Dolní Rakousko a finské Tampere, podporuje sdílení příkladů dobré praxe a výměnu zkušeností a postupů se zaměřením na předměty STEM (science, technology, environment, mathematics) a implementaci environmentálních témat do výuky na středních školách. Program mobility tak byl zaměřen na tuto oblast a zejména na témata, která si zvolila dvě krajská gymnázia.
Gymnázium Žďár nad Sázavou si připravilo téma „Květnaté louky v městské zástavbě“. Cílem bylo vědeckými metodami vyhodnotit rozdíly mezi krátce střiženými trávníky a květnatými loukami, které se v centrech měst stále častěji objevují. Pozornost byla zaměřena jak na biologickou rozmanitost obou typů zeleně, tak na měřitelné fyzikální vlastnosti, jako jsou výpar z plochy, vyzařování nebo absorpce tepla, vliv na erozi a kvalitu půdy a další. Součástí byl i průzkum a dotazníkové šetření mezi obyvateli Žďáru nad Sázavou. Výsledky včetně výstupů z úterního a středečního programu pak týmy ze všech zemí prezentovaly na setkání se starostou Žďáru nad Sázavou Martinem Mrkosem, za účasti radního kraje pro oblast školství Jana Břížďaly.
Dalším tématem, které se prolínalo celým týdnem, byla krajina v době klimatické změny. Pelhřimovské gymnázium si připravilo workshopy ve škole a výzkumnými metodami se zaměřilo na to, jak způsoby využití půdy ovlivňují vodní režim v krajině. Studenti zkoumali například strukturu dřeva stromů nebo rozvoj a změnu městské zástavby v Pelhřimově a okolí v uplynulých letech. Zajímavou součástí programu byl i zážitkový workshop v Počítkách na Žďársku zaměřený na zadržování vody v krajině. Spolek Sdružení krajina, pod vedením Kateřiny Marečkové a Milana Daďourka, si připravil dvouhodinovou, anglicky komentovanou, procházku okolím Počítek, kde všechny týmy za pomoci odborného výkladu i mapových podkladů zkoumaly změny a hodnotily zásahy v zemědělské krajině včetně toho, co je možné pro krajinu udělat, aby bylo zadržování vody co nejúčinnější.
Všichni účastníci během celého týdne pracovali ve smíšených mezinárodních týmech. Studenti z českých gymnázií připravili a vedli v angličtině workshopy pro své nové „spolužáky“ a učitelé se zapojili do hodin odborných předmětů STEM v rámci tzv. job shadowingu. Mohli tak sdílet evropský přístup k výuce a učení se v oblasti přírodních věd na středních školách, zapojení přírodovědného vzdělávání do environmentálních a kulturních souvislostí nebo sdílení nových metod a inovativních postupů v oblasti STEM.
V rámci volnočasového programu poznávali zahraniční studenti obě hostitelská města Žďár nad Sázavou a Pelhřimov formou zážitkových her, navštívili také žďárské Muzeum nové generace nebo komentovanou prohlídku poutního kostela na Zelené hoře.
Celý program byl zakončen společným setkáním studentů, pedagogů a dalších hostů v prostorách zámku ve Žďáře nad Sázavou, kde interaktivní formou všichni společně vytvořili plakáty vztahující se k tématu udržitelného rozvoje, diskutovali a zhodnotili celý projektový týden.
Ohlasy a reakce účastníků byly nadšené a mobilita na Vysočině se stala velikou motivací k účasti i na dalších vzdělávacích aktivitách projektu ESD. Další projektové setkání proběhne v květnu letošního roku ve Finsku.
Projekt realizuje Kraj Vysočina společně s projektovými partnery z Vysočiny a ze svých partnerských a spolupracujících regionů v Evropě pod názvem Education for Sustainable Development (ESD) - Vzdělávání pro udržitelný rozvoj. Projekt je finančně podpořen z programu Erasmus+.
Partneři projektu ESD:
Gymnázium Žďár nad Sázavou
Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov
Vysočina Education – školské zařízení pro vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace
Amt der NÖ Landesregierung, Abt. Wissenschaft und Forschung (Dolní Rakousko)
Tampereen klassillinen lukio (Tampere, Finsko)
Rectorat de l'académie de Reims (Remeš, Francie)
Lycée Hugues Libergier (Remeš, Francie)
Region Grand Est (Francie) – asociovaný partnerZobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se