Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor majetkový
„Podobná spolupráce se už v minulosti odehrála a byla velmi úspěšná. Proto věřím, že budou obě muzea pokračovat v započaté tradici, vymění si zkušenosti a zároveň se svým způsobem obohatí,“ uvedla k partnerství radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň připomněla, že jedním z partnerských regionů Kraje Vysočina je právě Dolní Rakousko.
V rámci dubnové návštěvy si rakouští pracovníci pod vedením Franze Wostalka prohlédli sbírku betlémů, která obsahuje hlavně papírové malované betlémy, typické pro Třebíč. Partneři projevili zájem zejména o putovní výstavu třebíčských betlémů, která zahrnuje dvanáct skříňkových betlémů různých autorů (Čeloud, Huňáček, Charvát, Křivánek, Podsedník, Svoboda, Syrový, Uhlíř, Zimola, Žamberský atd.) a jeden velký stavěcí betlém Josefa Pokorného (1876 –1957), vše doplněné o kolekci sedmnácti tabel s ukázkou práce třebíčských betlemářů.
Naopak v polovině června přijal pozvání do dolnorakouského muzea betlémů (1. Niederösterreichisches Krippenmuseum ve Vösendorfu) ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek, kterého doprovázela kurátorka sbírky betlémů, etnografkou Eva Tomášová. Kromě prohlídky stálé expozice betlémů v nově opravené sýpce na předměstí Vídně se v tamních dílnách uskutečnila rekonstrukce třebíčského betlému Eduarda Charváta (1906–1995). Na betlému ze 70. let 20. století, který před třemi lety pořídili manželé Wostalkovi ve Znojmě, byly vyměněny poničené části papírových skal, podkladový mech a byly vyztuženy některé z poškozených figurek. Opravený betlém byl pak umístěn do stálé expozice, která se otevírá veřejnosti vždy před letními prázdninami.
Obě muzea pak na konci června v Třebíči slavnostně podepsala dohodu o vzájemné spolupráci na období 2017–2018. „Jsem velmi rád, že tímto setkáním navazujeme na předchozí přeshraniční spolupráci podobného typu, která se uskutečnila už v roce 2011–2012 společnou výstavou Česko-rakouské betlémy v Malovaném domě v Třebíči v rámci projektu Porta culturae. Výstavu tehdy navštívilo za období Vánoc přes sedm tisíc návštěvníků, proto se velmi těším a zároveň jsem také velmi zvědavý, s jakým zájmem se u návštěvníků setká tato současně připravovaná výstava – jak na české, tak na rakouské straně,“ uvedl po podpisu dohody ředitel třebíčského muzea Jaroslav Martínek.
Do dolnorakouského Vösendorfu se poveze putovní výstava třebíčských betlémů, která byla od roku 1992 vystavena už na téměř třiceti místech České republiky, ale také se podívala například do polské Varšavy nebo slovenské Bratislavy. Recipročně pak ze svých sbírek Muzeum betlémů ve Vösendorfu zapůjčí třebíčskému muzeu výstavu nejlepších rakouských betlemářů.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se