Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Duben
Dle statistiky Kraje Vysočina dorazilo nejvíce žádostí o kotlíkovou dotaci z okresu Žďár nad Sázavou – 645 žádostí, dále z okresu Pelhřimov – 566 žádostí, „nejmenší“ zájem eviduje kraj z okresu Jihlava – 303 žádostí bez ohledu na úspěšnost získání dotace. Poslední podpořená žádost o kotlíkovou dotaci byla Kraji Vysočina doručena 5. února 2016 a vzhledem k tomu, že byla dnes Radou Kraje Vysočina schválena, pomůže s výměnou topného tělesa v katastru Jihlavy.
„Po schválení bude s úspěšnými žadateli uzavřena veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace. Smlouvy by mohly být rozeslány do tří týdnů, úspěšní žadatelé budou mít 20 dní na jejich podpis a vrácení k zaevidování. K výměně kotle pak musí dojít nejpozději do 6 měsíců od uzavření smlouvy. „Zájem o kotlíkové dotace splnil naše očekávání, jen je nám líto, že v tuto chvíli nemáme od ministerstva životního prostředí žádnou odpověď na naši žádost z letošního 10. února o přidělení dalších dotačních peněz pro připravené žadatele. Lidem v Kraji Vysočina není lhostejné životní prostředí a i prostřednictvím těchto dotací se snaží přispět k jeho zlepšení,“ uvedl Zdeněk Chlád, kterého nyní čeká podpis 4100 originálů smluv. Jak sám říká, rád by tento podpisový maraton stihl do dvou týdnů.
Cílem dotačního titulu je snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Kraji Vysočina prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech za nové nízkoemisní zdroje. Lidé mohou vyměnit svůj stávající kotel na pevná paliva s ručním přikládáním, a to za kotle na pevná paliva, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Instalace nového zdroje vytápění může být spojena také s instalací solárně termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody a tzv. „mikro“ energetickými opatřeními. Maximální výše dotace na jeden dílčí projekt může být až 127 500 korun, výše podpory se pohybuje v rozpětí 70 až 80 procent. V případě realizace v prioritním území je 5% bonifikace. „Z prioritní oblasti, tedy z měst Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí bylo doporučeno 167 žádostí k podpoře,“ informoval Zdeněk Chlád. Kraj Vysočina se zavázal k podpoře výměny zhruba 1600 kotlů. Velký zájem veřejnosti tuto hodnotu o téměř 30% přesáhl.
Nejčastějším důvodem pro vyřazení žádosti o kotlíkovou dotaci bylo nesplnění formálních náležitostí žádosti, tj. špatně a neúplně vyplněná žádost při identifikaci žadatele apod. Pokud to bylo dle pravidel programu možné, žadatel byl vyzván k doplnění své žádosti, což bylo téměř 70% žadatelů.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se