Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Archiv > Projekty


 

Rada Kraje Vysočina spolupracuje se zástupci vodárenských společností na plnění svého programového prohlášení

Rada Kraje Vysočina spolupracuje se zástupci vodárenských společností na plnění svého programového prohlášení
Území Kraje Vysočina je pramennou oblastí významných českých a moravských řek a prochází jím hlavní evropské rozvodí dělící kraj na dvě téměř stejné části. Do Severního moře odvádějí povrchovou vodu řeky Doubrava, Sázava a Želivka, na opačnou stranu do Černého moře odvádějí povrchovou vodu řeky Svratka, Oslava, Jihlava, Rokytná a Moravská Dyje.
 

 
 

Na řadě vodních toků na území kraje byly vybudovány vodní nádrže, z nichž některé jsou významnými zdroji pitné vody nejen z hlediska krajského, ale i celorepublikového. Vodárenská nádrž Švihov na řece Želivce zásobuje pitnou vodou hlavní město Prahu, část Středočeského kraje a západní část Kraje Vysočina; vodárenská nádrž Vír na řece Svratce zásobuje pitnou vodou brněnskou aglomeraci a část Kraje Vysočina. Dalšími regionálně významnými vodárenskými nádržemi jsou Mostiště na řece Oslavě, ze které je dodávána pitná voda do východní části Kraje Vysočina (okresy Třebíč a Žďár nad Sázavou), Hubenov a Nová Říše, jež jsou zdrojem pitné vody pro velkou část okresu Jihlava. Značná část území okresu Třebíč je zásobována vodou z vodní nádrže Vranov na řece Dyji v Jihomoravském kraji.


Kraj Vysočina má  jistou výhodu v možnosti propojení některých skupinových vodovodů, což umožňuje z velké části operativní, i když pouze částečné nahrazení vodních zdrojů, u kterých by byly zjištěny problémy s kvalitou či vydatností vodních zdrojů. Vodovodními systémy jsou propojeny vodárenské nádrže Vír, Mostiště a Vranov, dále vodárenské nádrže Hubenov a Nová Říše a propojeny jsou rovněž vodárenské soustavy v okresech Pelhřimov a Havlíčkův Brod s vodárenskou nádrží Švihov. „Jedním z témat spolupráce Kraje Vysočina s vodárenskými společnostmi bude podpora dalšího propojení vodovodních soustav a nový způsob financování infrastruktury vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu z rozpočtu kraje,“ sdělil náměstek hejtmana Lukáš Vlček, v jehož gesci je oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí. Z celkem 704 obcí na území kraje má pouze o něco více než jedna třetina obcí kanalizaci ukončenou ČOV, proto Kraj Vysočina ve svém programovém prohlášení deklaruje, že bude podporovat výstavbu vodohospodářské infrastruktury (vodovody, kanalizace, ČOV) a společné projekty kraje a obcí pro hospodaření s dešťovou vodou.

 

 „Z výše uvedených důvodů se Kraj Vysočina snaží reagovat na aktuální potřeby obyvatel v oblasti zásobování pitnou vodou a odvádění a čistění odpadních vod nastavením svých dotačních titulů v oblasti vodního hospodářství. V rámci Fondu Vysočiny byl již vyhlášen program Stavby ve vodním hospodářství 2021 a 23. března bude krajskému zastupitelstvu předložen ke schválení a vyhlášení dotační titul Projektová příprava ve vodním hospodářství 2021,“ doplňuje náměstek Lukáš Vlček.

  

Zástupci vodárenských společností konzultovali na společném setkání mimo jiné problematiku řešení čistírenských kalů, ke kterému bylo navrženo další jednání v průběhu letošního roku.


vodárenské společnosti

  • Více informací: Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.3.2021 / 4.3.2021

Počet návštěv: 1672
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek