Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport > Volný čas dětí a mládeže


 

Volný čas dětí a mládeže

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Rakousko – Krátkodobá vzdělávací aktivita č. 3

Třetí mezinárodní aktivita za účasti zástupců všech partnerů i koordinátora projektu probíhala v Rakousku ve dnech 24. 9. - 28. 9. 2019. Níže uvádíme popis vzdělávacích aktivit projektu.
 

 
 

25. 9. 2019

1. Prezentace o rakouském vzdělávacím systému. Ve výuce je kladen velký důraz na STEM (Sciences, Technologies, Engineering, Mathematics). Podporováno je i tzv. dálkové odborné studium, kdy žák pracuje a studuje zároveň. Probíhá zde reforma školství, jsou zaváděny nové prvky státních maturit, postupy a učební plány. V rámci vzdělávání je kladen důraz na získání znalostí, zkušeností, praktických dovedností a samostatnosti. Dále byla prezentována data (počty studentů, rozpočty, financování apod.) v různých úrovních vzdělávacího systému.

2. Byl představen nový systém vzdělávání učitelů v Rakousku, tzv. Profesní continuum. Dolní Rakousko se dále snaží získat profesionály a přitáhnout je do škol. Proto je kladen velký důraz na to, aby si profesionálové mohli na univerzitách při večerní škole doplnit pedagogické vzdělání. Byl představen i vzdělávací rámec, tj. data a čísla vztahující se k počtu hodin a předmětů, které budoucí učitel musí absolvovat.

3. Oddělení vědy a výzkumu (Dolnorakouský zemský úřad) a jeho programy/projekty pro školy a veřejnost. Dolní Rakousko se snaží motivovat žáky ke studiu STEM, a proto oddělení vědy a výzkumu připravuje populárně-naučné projekty pro školy. Komunikuje přímo s vědci a snaží se je přivést do výuky.

Programy pro školy:

  • Science Fair (pro žáky 13-19 let) - žáci ve spolupráci s učiteli a vědeckou institucí tvoří projekty, které pak prezentují na Science Fair ve Vídni (pořádán 1x za 2 roky). Oddělení vědy a výzkumu financuje materiál a cestovní náklady.
  • Science goes school (pro žáky 16-19 let) – nabídka modulů pro školy (např. vědecké přednášky, workshopy, exkurze do vědeckých center). Školy si zvolený modul objednají, program je pro školy zdarma.
  • Programy volnočasové (po škole):
  • Science school (5-13 let) – kroužky zaměřené na STEM, více jak 3000 dětí projde každoročně těmito kroužky
  • Teacher goes FH – 2 denní školení pro učitele, kde se mohou dále vzdělávat v nových/moderních přístupech vzdělávání (technologie, IT, …)
  • Science Academy (14-17 let) – program pro studenty zajímající se hlouběji o vědu (workshop 1x za měsíc). Témata/oblasti jsou Dolním Rakouskem stanovena vždy ve spolupráci s vědci.

4. HTL (Higher Federal Technical College), St. Pölten – prohlídka školy a návštěva v hodinách pod vedením vedoucího sekce elektrotechniky a IT.

 

26. 9. 2019

1. BRG (Academic Secondary School) Kremszeile – představení gymnázia, které je zaměřeno na IT, vědu a sport. Jedná se o novou školu s moderním vybavením a sportovním zázemím. Návštěva v hodinách fyziky, biologie a chemie. Zástupci projektu mohli v hodinách volně konverzovat s učiteli i studenty, případně se do pokusů zapojit. Studenti daný úkol probírali z několika úhlů, pokládali si další otázky a snažili se obhájit svá tvzení. V hodinách přírodních věd je kladen velký důraz na angličtinu a některé hodiny jsou zcela v AJ vedeny.

2. Danube University v Krems an der Donau – představena univerzita zaměřená především na dálkové studium.

 

27. 9. 2019

1. Zástupci projektu se zúčastnili workshopu o forenzní vědě z programu „Science goes school“. Dvě studentky z univerzity připravily přednášku o forenzních vědách, dovezly si veškerý materiál a přístroje k pokusům a studenti a zástupci projektu pod jejich vedením pokusy prováděli. Dále proběhla i exkurze „planetária“, určeného pro výuku  astronomie.

2. Science Fair (Veletrh vědy) ve Vídni – Science Fair je každé 2 roky pořádán Oddělením vědy a výzkumu ve Vídni a probíhá od rána až do pozdních večerních hodin. Veletrh je volně přístupný široké veřejnosti a jsou na něm prezentovány vědecké projekty škol a univerzit. Zástupci projektu mohli volně konverzovat s prezentujícími a seznámit se blíže s jejich projekty.

 

 

Závěry a poznatky

Pracovní cesta umožnila účastníkům stáže poznat, jak funguje vzdělávání v oblasti přírodních věd v Rakousku a detailněji se seznámit s  různými přístupy, postupy a metodami výuky. Velmi přínosné bylo poznání o tom, jak aktivizace výuky či badatelství funguje rozdílně na různých školách. Na jedné škole bylo zřejmé nadšení pedagogů (v průměru velmi mladých) a žáků, kdy vzdělávacích cílů bylo dosaženo s minimálním vybavením a velkým efektem. Na druhé škole bylo třeba pro aktivizaci a badatelství přizvat externí pracovníky s poměrně drahým vybavením, přičemž efekt takto implementované výuky nebyl na první pohled zcela zřejmý.  I veškerý ostatní program přispěl k získání nových interkulturních a odborných zkušeností a znalostí účastníků stáže, vč. jejich jazykových kompetencí.

Došlo k prohloubení spolupráce s Dolním Rakouskem, zejména s oddělením pro vědu a výzkum, a to realizací zcela konkrétních společných aktivit v oblasti vzdělávání v rámci projektu.


 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 21.10.2021 / 21.10.2021

Počet návštěv: 1815
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek