Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Portál územního plánování a stavebního řádu KrÚ Kraje Vysočina > Oddělení stavebního řádu > Metodiky


 

REACT-EU začal přijímat první žádosti o podporu. Vysočina plánuje podat projekty za 1,5 miliardy korun

V Kraji Vysočina vrcholí přípravy na čerpání prostředků z nového nástroje REACT-EU, kterým Evropská unie podporuje členské státy při řešení dopadů pandemie onemocnění COVID-19. Na projekty v oblasti zdravotnictví dostanou žadatelé dotaci ve výši 100 % uznatelných nákladů, integrovaný záchranný systém podpoří z 85 % Evropská unie a dalšími 5 % přispěje státní rozpočet. Krajem zřizované nemocnice, zdravotnická záchranná služba i krajská Projektová kancelář mají za sebou několik týdnů intenzivní práce na přípravě téměř desítky projektů za 1,5 miliardy korun.
 

 
 

REACT-EU je jedním z nových nástrojů plánu na podporu oživení Evropské unie po pandemii COVID-19 (tzv. Next Generation EU), který má směřovat k posílení schopnosti členských států reagovat na krizi související s pandemií COVID-19. V podmínkách ČR je o finanční prostředky z nástroje REACT-EU posílen současný Integrovaný regionální operační program („IROP“), a to prostřednictvím nové prioritní osy 6 „Podpora zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a jejími sociálními dopady a příprava zeleného, digitálního a odolného oživení hospodářství“.

Nástroj REACT-EU má pro ČR přinést mimořádné finanční prostředky, které budou rozděleny mezi zdravotnictví (72 % těchto prostředků), integrovaný záchranný systém (19 %) a sociální infrastrukturu se zvýšenou energetickou účinností (9 %). Evropská unie dosud z tohoto nástroje poslala do ČR přes 21 mld. Kč a další navýšení této částky se očekává na podzim, celkově tak žadatelé v ČR budou moci vyčerpat až cca 26 mld. Kč.

Při řešení bezprostředních i dlouhodobějších dopadů pandemie onemocnění COVID-19 na zdraví obyvatel hraje zcela nezastupitelnou roli sektor zdravotnictví. „Díky mimořádným finančním prostředkům REACT-EU budeme schopni zkvalitnit materiální a technické zázemí nemocnic i záchranné služby, které tak budou lépe připraveny zvládat krizové a mimořádné situace,“ vyzdvihl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

 

Ve středu 5. 5. 2021 ve 14 hodin IROP spustil příjem žádostí o podporu ve výzvě č. 97, určené pro zdravotnické záchranné služby krajů, a také ve výzvě č. 98 pro poskytovatele zdravotní péče zapojené do standardizované sítě urgentních příjmů.


„Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina v rámci REACT-EU pořídí do svých sanitek nové přenosné defibrilátory/monitory, jejichž pokročilá technologie umožňuje přenášet naměřené vitální funkce pacientů přímo do zdravotnického operačního střediska. Posádky sanitek díky tomu budou schopny rychleji a účinněji reagovat na kritické změny stavu pacientů před příjezdem do nemocnice,“ přiblížila ředitelka organizace Vladislava Filová s tím, že další část dotace použije na částečnou obměnu vozového parku a pořízení nových sanitních vozidel. ZZS ve výzvě č. 97 zažádala o maximální možnou částku pro jednoho žadatele, tedy 95 mil. Kč.


„Nemocnice Jihlava s přispěním REACT-EU zmodernizuje přístrojové vybavení pro diagnostická, klinická i laboratorní pracoviště navazující na urgentní příjem. Širším využitím moderních metod a přístrojů lze docílit lepší efektivity péče, zkrácení doby hospitalizace a tedy i snížení ekonomických nákladů,“ popsal provozně-technický náměstek nemocnice Alexander Filip. Jihlavská nemocnice do výzvy č. 98 předložila 2 projekty za maximálních možných 500 mil. Kč. Z dotace zaplatí například robotický operační systém, diagnostické přístroje (ultrazvuk, RTG), moderní monitorovací a infuzní techniku a řadu dalších položek.


„Nemocnice Třebíč z nástroje REACT-EU zainvestuje špičkové vybavení a technologie pro nové operační sály. Smyslem je jak zvýšení kvality péče o pacienty, tak i posílení odolnosti a připravenosti nemocnice s ohledem na pandemickou situaci i jiné potenciální hrozby do budoucna,“ uvedl technický náměstek nemocnice František Kalina. Nemocnice Třebíč do výzvy č. 98 zaregistrovala projekt za maximálních možných 150 mil. Kč. Vedle již zmíněné modernizace zdravotnické techniky pro operační sály, včetně souvisejícího inventáře a nezbytného IT vybavení, je součástí projektu i modernizace některých zdravotnických prostředků jednotek intenzivní péče, gynekologie a porodnictví, interního oddělení, chirurgie, ortopedie, laboratoří či obnova vybraných diagnostických přístrojů.


„Nemocnice Pelhřimov z prostředků REACT-EU zafinancuje nové přístrojové vybavení a techniku. Lepší vybavení s sebou nese zkvalitnění jak diagnostických metod, tak i následné intenzivní zdravotní péče v klíčových lékařských oborech a vyšší komfort a spokojenost pacientů,“ řekl technický náměstek nemocnice Petr Adam. Nemocnice Pelhřimov se ve výzvě č. 98 uchází o podporu v maximální možné výši 150 mil. Kč a může díky ní dosáhnout například na nový přístroj pro magnetickou rezonanci o výkonu 1,5 T či na obnovu stacionárních rentgenových přístrojů a dalšího nezbytného vybavení.


„Nemocnice Havlíčkův Brod z REACT-EU obnoví a zkvalitní přístrojovou techniku a diagnostické vybavení pro obory a pracoviště navazující na urgentní příjem a bude tak lépe připravena zvládat běžnou i specializovanou zdravotní péči, vč. péče o pacienty s COVID-19 či jinými vysoce nakažlivými onemocněními,“ doplnil ekonomický náměstek nemocnice Jiří Hiblbauer. Také havlíčkobrodská nemocnice ve výzvě č. 98 usiluje o maximální možnou částku dotace, tedy 150 mil. Kč. Zakoupí například nové monitorovací centrální systémy, SPECT/CT, gamakameru SPECT, sterilizátory, infuzní techniku či lůžka pro pacienty.


Maximální možnou podporu 150 mil. Kč z výzvy č. 98 chce získat i nemocnice v Novém Městě na Moravě. „Tak jako ostatní nemocnice, i my dotační prostředky REACT-EU využijeme na modernizaci a obnovu přístrojů a posílení našich kapacit lépe zvládat krizové a mimořádné situace. Z pracovišť, kterým nové přístroje pomohou, jmenujme například JIP, ARO nebo chirurgii, ale také diagnostická pracoviště a laboratorní zázemí,“ upřesnil ekonomický náměstek nemocnice Jiří Weisshaupt.

 

Jihlavská a novoměstská nemocnice současně intenzivně pracují i na přípravě několika dalších projektů do výzvy IROP č. 99, která cílí na rozvoj péče o zvláště ohrožené skupiny pacientů, jako jsou pacienti s onkologickými či kardiovaskulárními onemocněními nebo pacienti, jejichž zdravotní stav vyžaduje doléčení v lůžkovém zdravotnickém zařízení.

Nemocnice Jihlava, jako držitel statutu komplexního onkologického centra, v této výzvě může získat až 250 mil. Kč na rozvoj péče o onkologické pacienty, a to zejména rozvíjení léčby ozařováním technikou IMRT/IGRT. „Projekt zahrnuje obměnu lineárního urychlovače, simulátoru, plánovacího systému brachyterapie či dozimetrického vybavení a plánovacího CT,“ upřesňuje Alexander Filip. Druhý uvažovaný projekt jihlavské nemocnice do výzvy č. 99 za 120 mil. Kč je zaměřen na rozvoj péče o dlouhodobě nemocné pacienty a pacienty kardiovaskulárního centra.

Nemocnice Nové Město na Moravě pak bude do výzvy č. 99 předkládat jeden projekt za 45 mil. Kč. „V tomto případě se bude jednat o rozvoj a modernizaci přístrojového vybavení oddělení dlouhodobě nemocných v oborech následné a dlouhodobé lůžkové péče, paliativní a symptomatické péče a rehabilitace,“ dodává Jiří Weisshaupt s tím, že součástí projektu budou rovněž dílčí stavební úpravy pavilonu tohoto oddělení.

Sběr žádostí ve výzvě č. 99 bude otevřen 14. 5. 2021.

 

„Nástroj REACT-EU se štědrým až 100% financováním nabízí zcela jedinečnou investiční příležitost pro rozsáhlou obnovu a modernizaci přístrojového vybavení v sektoru, jehož význam a nenahraditelnost si všichni v době pandemické krize dnes a denně uvědomujeme,“ shrnula náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová. „Všechny krajem zřizované nemocnice i zdravotnická záchranná služba odvedly při přípravě svých projektů obrovský kus práce, za což jim patří mé velké poděkování, a pevně věřím, že budou při čerpání prostředků REACT-EU úspěšné,“ uzavřela Hana Hajnová.



  • Iveta Fryšová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.5.2021 / 5.5.2021

Počet návštěv: 2046
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek