Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Účetní výkazy Kraje Vysočina populárně


 

říjen 2011

 

 
 

Každý z nás by dokázal vyjmenovat několik podmínek spokojeného života. Na jednom z prvních míst by byl pravděpodobně pocit bezpečí. Vysočina je z hlediska kriminality jedním z nejbezpečnějších regionů naší republiky. Ale nemůžeme se tímto utěšovat, protože ani u nás není situace ideální. Kromě toho obecnou bezpečnost podmiňuje i mnoho dalších okolností. Její narušení může přijít prostřednictvím nejen trestné činnosti, ale i živelnými pohromami – požáry, povodněmi, vichřicemi.

 

Důležité je, abychom v krizi věděli, kam se můžeme obrátit, odkud a jak rychle přijde pomoc. Profesionální pomoc v kritických situacích nám poskytují především policisté, hasiči a zdravotní záchranná služba. V současnosti bohužel přes naše několikeré intervence u ministra vnitra a předsedy vlády pokračuje velmi citelné omezování prostředků na činnost policie a profesionálních hasičů. Slíbené peníze stále chybí na zdravotnictví, záchranku jsme už na jaře museli „zachraňovat“ další mnohamilionovou dotací z krajských prostředků. Zatím díky obětavosti těchto základních složek naší bezpečnosti nejsou tato omezení viditelně znát, ale pokud bude peněz na jejich činnost stále méně, budou tyto „úspory“ téměř znemožňovat jejich účinné fungování.. Přitom například naši hasiči mají špičkovou úroveň a jsou uznávaní i v zahraničí. Při své nelehké práci často nasazují i své životy. Od letoška se dočkali snížení svých platů a mnozí i zkušení zvažují o odchodu z hasičského sboru, kde ovšem budou znatelně chybět. Podobná situace je i u policie.

 

Jsou situace, kdy stačí zásah policie, jindy si poradí hasiči nebo záchranka. Při jakékoliv větší nehodě nebo živelné katastrofě je ale nutná spolupráce všech těchto složek. Proto funguje na úrovni kraje i obcí „integrovaný záchranný systém“ – ten určuje pravidla fungování této spolupráce. Jeho akceschopnost je pravidelně prověřována plánovanými součinnostními cvičeními a praxí běžného života. A už mnohokrát se v praxi projevila schopnost velmi dobré spolupráce všech – včetně návaznosti krizového štábu kraje a jednotlivých obcí. Při krizových situacích se nejednou projevila i obětavost dobrovolných hasičů.

 

Složitá doba přináší i nová ohrožení – například přístupnost internetu i pro širokou populaci znamená kromě nesmírných možností nových informací i nebezpečí, zvláště pro mládež. Snažíme se na tato úskalí upozorňovat. Proto Kraj Vysočina mimo jiné vyhlašuje první ročník soutěže „Víš, co ti hrozí na netu?“. Cílem této netradiční aktivity je přiblížení problematiky elektronické bezpečnosti a jejich negativních důsledků žákům a studentům základních a středních škol na Vysočině. Úkolem studentů bude pomocí hraného filmu, počítačové animace, kresleného komixu, plakátu, fotoanimace či prezentace zachytit problematiku elektronické kriminality jako je kyberšikana, kybergrooming (jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť a donutit ji k osobní schůzce), kyberstalking (nebezpečné pronásledování) či jiné nástrahy používání internetu. Podrobnosti se zájemci mohou dozvědět na krajských stránkách  www.kr-vysocina.cz/ebezpecnost.

 

Naše bezpečnost závisí na pomoci státu, kraje, obce, jejích organizací. A také na prvcích občanské společnosti – dobrovolných organizacích občanských aktivit. Proto vítám i skutečnost, že v řadě našich měst fungují i občanské poradny s různým zaměřením pomáhající lidem v nouzi a nejistotě.  Ale v neposlední řadě naše celková bezpečnost závisí i na naší vlastní zodpovědnosti, na tom, zda nepřehlížíme lhostejně i drobné projevy negativních jevů kolem nás, které mohou přerůstat ve velké problémy.  Není ale vůbec žádoucí abychom bezpečnost brali doslova do svých rukou.Toho snad stát dosáhnout nechce. 

 

Přes všechny problémy si přece jen myslím, že Vysočina je dobré a poměrně bezpečné místo pro život. A doufám, že díky našemu společnému úsilí tomu tak bude i v budoucnu.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 1.8.2012 / 1.8.2012

Počet návštěv: 10311
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek