Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor dopravy a silničního hospodářství > Silniční projekty spolufinancované z prostředků EU > Dotační tituly


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

říjen 2014

 

 
 

Podzim je čas nostalgický, léto už je dávno pryč a zima se hlásí jen nesměle. Pro zemědělce je obdobím, kdy mají za sebou vyvrcholení jejich činností. Přestože na počet už jich není tak mnoho jako dříve ani v našem venkovském kraji, zemědělci jsou pro mě zvláště důležitou součástí našeho obyvatelstva. Jejich práce není jen prostou výrobou, ale jejich činnost výrazně ovlivňuje stav naší přírody. O jejich poctivé náročné práci se pravidelně přesvědčuji nejen při svých návštěvách našeho venkova.

Zemědělství na Vysočině má dlouhodobou tradici, je zaměřeno na produkci zemědělských komodit, jako je např. mléko, hovězí maso, brambory, mák, kmín, řepka apod. Z toho vyplývá i zvýšený požadavek na pracovní sílu a na její odbornost a profesionalitu. Kraj Vysočina se proto soustřeďuje na vzdělávání v tomto zanedbávaném oboru. V současné době se například intenzívně snažíme o rozvoj krajského centra zemědělského vzdělávání. Česká zemědělská akademie v Humpolci a Školní statek Humpolec by se v budoucnu měly stát společně prestižním vzdělávacím zařízením zařazeným do sítě tzv. Národního centra odborného zemědělského vzdělávání se zaměřením na obecné zemědělství.
Toto jediné krajské centrum zemědělského vzdělávání vzniklo již v roce 2005 sloučením tří zemědělských středních škol v okolí (Humpolec, Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou). Humpolecká zemědělská škola byla zvolena jako nástupnická zejména z důvodu perspektivního a ekonomicky soběstačného školního statku, dále pak s ohledem na dlouhodobé kontakty s ministerstvy a agrární komorou a také na tradici jezdeckých závodů. Centrum nabízí vzdělávání jak v klasických maturitních oborech, tak v učebních, včetně opravářů zemědělských strojů. Nabízí také specifická chovatelská zaměření (koně, psi). Centrum je dobře dostupné – Humpolec leží při dálnici D1 mezi Prahou a Brnem a má vlastní ubytovací a stravovací zařízení. Centrum odborného zemědělského vzdělávání v Humpolci by mělo do budoucna sloužit žákům z celé republiky, využívat v rámci praktického vzdělávání nejmodernější techniku, čerpat evropské dotace a stále držet vysoký standard kvalitního vzdělávání.

Naše Vysočina je rovněž regionem s rozvinutým potravinářským průmyslem a s rozličnou škálou krajových specialit. Vzhledem k tomuto stavu dlouhodobě podporujeme agrární sektor. Kraji chybí potřebné pravomoci k tomu, aby zemědělcům více pomohl. Snažíme se alespoň o stálý tlak na centrální orgány, o různé formy propagace regionálních výrobků. Prosazujeme mimo jiné využívání obchodní značky „Regionální produkt“ pro lepší odbyt našich výrobků. Potraviny z Vysočiny z důvodu jejich propagace a přiblížení veřejnosti pravidelně využíváme mimo jiné na akce jako jsou např. Den s Krajem Vysočina, Letní dovádění s Vysočinou, Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě, Celostátní výstava červenostrakatého skotu v Radešínské Svratce a další.

Oblíbeným evergreenem je připomenutí, že všichni můžeme napomáhat našim výrobcům mimo jiné tím, že budeme přednostně kupovat české výrobky. A mám dobrý pocit, že se tím řídí stále více lidí.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

Počet návštěv: 11335
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek