Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky
26. ročník oslav tradiční zemědělské plodiny Vysočiny odstartoval v Havlíčkově Brodě ve čtvrtek 20. října soutěžemi studentů středních škol Bramborový květ Vysočiny a Bramborová pochoutka Vysočiny. Dnes v pátek 21. října akce pokračovala v Kulturním domě Ostrov výstavou vzorků odrůd brambor spojenou s ochutnávkou a také odborným seminářem Brambory 2016. Pěstitele brambor přijel pozdravit náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek udělil 20. října 2016 v Horáckém divadle Jihlava jedenácti osobnostem Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. Nejčestnější kamennou medaili za celoživotní přínos letos převzali hudební pedagog a propagátor folkloru Ladislav Fučík a hokejový útočník a sportovní legenda Jiří Holík. „Za devět let se podařilo Kraji Vysočina vybudovat důstojnou a uznávanou tradici, která dokumentuje fakt, že nejsme regionem bez významných osobností, přestože nemáme dlouhou historii. Naopak. Udělením Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina se veřejně hlásíme k tomu, že ctíme poctivou práci, jedinečné nápady, loajalitu, dobrosrdečnost i vytrvalost,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Téměř sedmdesát škol a odborných firem využilo možnosti prezentovat se na tradičním, letos už 21. ročníku, veletrhu vzdělávání s názvem Didacta. „Většina žáků místních i spádových základních škol a jejich rodičů využila možnosti získat maximum informací o nabídce vzdělávacích aktivit. Navíc na takto organizované přehlídce mohou budoucí studenti propojit nabídku školy s možností uplatnění v praxi a seznámit se s budoucími zaměstnavateli. V současné době je velká poptávka na trhu práce například o autotroniky i pekaře a vyučené v řemeslech obecně,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina, která přehlídku v Třebíči zahájila.
V rámci národních programů na příští rok vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR výzvu na podávání žádostí o podporu na obnovu obecního a krajského majetku po živelních pohromách. Na příští rok je připraveno 50 milionů korun. Žadatele mohou své žádosti podávat do 30. prosince letošního roku.
Ve druhém říjnovém týdnu vyvrcholila sezóna orientačních běžců prestižními mistrovskými týmovými závody v Dolním Prysku poblíž Kamenického Šenova. Bojů o tituly se v žákovských kategoriích účastnili také reprezentanti KCTM Vysočina. Dosáhli na velmi pěkná umístění ozdobená dvěma medailemi.
Sedmdesátka žáků 7. až 9. třídy základních škol z Hořepníku a nedalekého Lukavce navštívila společnost Agrodam Hořepník. Ještě před exkurzí si se zaměstnanci Odboru životního prostředí Krajského úřadu Kraje Vysočina popovídali o zemědělské, živočišné výrobě i o životním prostředí na Vysočině. „Dozvěděli se například, kolik vajec ročně snese slepice, kolik litrů mléka vyprodukuje denně jedna dojnice nebo jaké činnosti mají na starosti pracovníci zemědělských společností,“ přiblížil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád s tím, že cílem je mladým ukázat obor zemědělství a v ideálním případě je nadchnout pro studium tohoto oboru.
Upozorňujeme všechny příjemce, že dle Smlouvy o poskytnutí dotace je nutné zrealizovat všechna opatření, která jsou předmětem této Smlouvy nejpozději do 30. listopadu 2016 a závěrečnou zprávu předložit nejpozději do 31. prosince 2016.
Od dnešního dne mohou obce získat dotaci na demolici chátrajících budov, a to v rámci národních dotací z programu Podpora revitalizace území. Žádat je také možné o dotaci na opravu místních komunikací, kapliček, ale třeba i na projekty komunitního života v obci nebo na projekty spolupráce obcí. Žádosti do obou výzev je možné podávat dnešním dnem, tedy od 18. října do 30. prosince. Alokace těchto dotací na příští rok přesahuje 600 miliónů korun.
Kastelán státního hradu Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík dnes přijel do Havlíčkova Brodu, aby si v prostorách Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod za asistence radní Kraje Vysočina Marie Kružíkové převzal a následně odvezl unikátní divadelní oponu. Ta sloužila ochotnickému divadelnímu spolku v Lipnici nad Sázavou a zachycuje pohled na obec a hrad po požáru v roce 1869. „Po potřebném zásahu restauratérů bude k vidění přímo na hradě, v prvním patře Thunovského paláce, kde bude mít se svou šířkou 460 centimetrů a výškou 280 centimetrů náležitý prostor,“ uvedl kastelán státního hradu Lipnice Marek Hanzlík.
Více peněz za svou práci dostanou v následujících měsících zaměstnanci všech krajem zřizovaných organizací – zdravotníci, silničáři, úředníci, pracovníci v sociálních službách i v kultuře. Celkem jde o 10 679 zaměstnanců, kteří v různých profesích pracují v krajem zajišťovaných veřejných službách a správě.
Další tři studijní obory budou od nového školního roku podpořeny stipendii Kraje Vysočina. Půjde o obor Montér suchých staveb a Autolakýrník, které nabízí dvě střední školy a Karosář, který se učí na třech středních školách. Celkem tyto obory ve všech ročnících aktuálně navštěvuje 84 žáků. „Stipendijní podpora by měla pomoci zvýšit zájem studentů o tato řemesla, která na trhu práce chybí,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Za šest let fungování stipendijního programu Kraje Vysočina vyplatil kraj mezi žáky vybraných oborů více než 15 miliónů korun.
Slavnostní večer 26. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě odhalil letošní nejkrásnější knihy. „Podzimní knižní veletrh je tradiční akcí, která láká nejen odborníky, ale především milovníky knih a literatury. Za svých 26 let si vydobyla významné místo a celá republika dnes přijíždí do Havlíčkova Brodu za knížkami, a za to patří Markétě Hejkalové a dalším spoluorganizátorům velký dík,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek, který předávání cen zaštítil svým jménem.
V Kraji Vysočina působí celkem šestnáct místních akčních skupin (MAS), které mají ve venkovském prostoru nezastupitelnou roli. Proto Kraj s MAS spolupracuje a jejich činnost dlouhodobě podporuje. Pravidelně jim poskytuje dotace na úhradu provozních nákladů, ale i další formy podpory.
Metropole Belgie hostila ve dnech 10. – 13. října 2016 čtrnáctý ročník Evropského týdne regionů a měst, veřejnosti známého jako Open Days. Odehrálo se více než 130 workshopů, kterých se zúčastnilo přes šest tisíc zástupců měst a regionů, aby sdíleli své zkušenosti a poukázali na význam lokální a regionální úrovně řízení evropské regionální politiky. Kraj Vysočina se na letošním ročníku představil na semináři s názvem Financování projektů týkajících se Transevropských dopravních sítí (TEN-T) pro zvýšení regionální konkurenceschopnosti.
Koncem října a v první polovině listopadu se velká většina středních škol z Kraje Vysočina představí postupně na pěti místech Vysočiny. Tradiční přehlídky pomohou žákům 9. tříd pomoci s vážným rozhodnutím, jaký studijní nebo výuční obor po základní škole zvolit.
Zhruba osmdesát specialistů se sjelo do sídla Kraje Vysočina v Jihlavě, aby se zúčastnilo 6. ročníku mezinárodní konference Řešení elektronického násilí a kyberkriminality. Cílem setkání pracovníků od policie, ze sociální oblasti i školství je seznámit se prostřednictvím odborných příspěvků s novými poznatky a trendy v oblasti kyberkriminality a naopak elektronické bezpečnosti a navzájem si předat zkušenosti a sdílet informace.
Druhou premiérou letošní sezóny Horáckého divadla Jihlava je původní český muzikál Adéla ještě nevečeřela. Poprvé přijede na Velkou scénu do Jihlavy geniální, výkonný a nadpozemsky schopný detektiv Nick Carter tuto sobotu 15. října.
Prezentace profesionálního vaření, ukázka používání speciálních cukrářských surovin, úprava a degustace čerstvých ryb i ukázka baristiky, to vše nabídl celodenní program tradiční gastronomické výstavy Gastroden v Hotelové škole Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí. Letošního devětatřicátého ročníku se zúčastnil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek i radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Čtrnáctičlenná delegace pedagogů z Dolního Rakouska, partnerského regionu Kraje Vysočina, strávila dnešní den v Kraji Vysočina. Navštívila Základní uměleckou školu v Třešti a Základní uměleckou školu v Jihlavě. Inspirativní návštěvy se uskutečnily pod vedením ředitelek obou ZUŠ Lenky Brázdové i Dany Fučíkové. „Zástupci Dolního Rakouska se zajímali o finanční záležitosti, ukotvení škol v rámci platné legislativy ČR, ale také o informace související s rolemi zřizovatelů škol i Kraje Vysočina,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Po třinácti letech dobře fungující praxe přechází rozhodnutím ministerstva zemědělství vyplácení finančních příspěvků na hospodaření v lesích z kraje opět na stát. Za dobu existence tohoto dotačního titulu bylo na Vysočině vyplaceno téměř 313 miliónů korun, ročně mezi více než 1200 různých žadatelů. „Dotace, které byly vypláceny z rozpočtu kraje pomáhaly vlastníkům lesů s tzv. výchovnými zásahy – probírkami, prořezávkami, zajištěním různorodosti kultur nebo obnovou porostů,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se