Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Pravidla Rady Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Pravidla Rady Kraje Vysočina

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Roste zájem o domácí hospicovou péči. Kraj na její zajištění přispěje více než 11 milióny korun

Kraj Vysočina pošle letos sedm miliónů na zajištění domácí hospicové péče
Zájem o služby domácí hospicové péče na území regionu podle statistik vedených Krajem Vysočina stoupá. Zatímco v roce 2016 o specializovanou pomoc s domácí péčí v posledních dnech života svých blízkých požádalo 315 klientů, v roce 2017 už poskytovatelé evidovali 426 pomocí. Na území Kraje Vysočina služby domácího hospice nabízí sedm poskytovatelů. „Kraj Vysočina se v případě podpory domácí hospicové péče řídí zásadami, podle kterých jsou tyto služby z krajského rozpočtu dofinancovány. Stejně jako v roce 2017 bude na činnost domácí hospicové péče uvolněno až deset miliónů korun,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Pavel Franěk.
 

 
 

Domácí hospicová péče se skládá jednak z činností, které spadají do odlehčovací služby, kterou mají provozovatelé registrovanou jako sociální službu financovanou podle schválených pravidel pro poskytování vyrovnávací platby z prostředků kraje a MPSV. O financování této složky hospicové péče již provozovatelé požádali v dotačním řízení podle zásad schválených zastupitelstvem kraje v prosinci a podle nich bude stanoven příspěvek kraje na vyrovnávací platbu s přepočtem na úvazek. Další složkou domácí hospicové péče jsou činnosti, které nelze zařadit mezi činnosti definované zákonem o sociálních službách (např. zdravotnické úkony, zapojení lékařů, půjčování pomůcek anebo práce s pozůstalými). Tyto činnosti je nutné z rozpočtu kraje spolufinancovat na základě samostatných Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina, přičemž tyto činnosti jsou hrazené i z dalších zdrojů (např. ze zdravotního pojištění, úhrad klientů apod.). S ohledem na tyto okolnosti je Kraj Vysočina připraven podpořit financování úvazků pracovníků  poskytujících přímou péči klientům až 42 tisíci korun měsíčně, což je o deset tisíc více, než v loňském roce. Při výpočtu podpory úvazků byly zohledněny provozní náklady střediska hospicové péče, pronájmy objektů, autoprovoz, administrativa nebo také náklady na vybavení pro pomoc klientům.


U některých služeb hospicové péče je důležité rozšíření týmu o další lékaře, kteří drží pohotovosti a podle potřeby poskytují péči přímo v domácnosti v kteroukoliv denní nebo noční dobu. „Toto zvýšené zabezpečení lékařské pomoci je podpořeno větším zapojením zdravotních sester a umožňuje předcházet hospitalizacím, které nejsou ze zdravotního hlediska úplně nezbytné, a s terénní podporou mohou umírající strávit poslední část života v domácím prostředí,“ upřesňuje Pavel Franěk.

 

Domácí hospic svaté Zdislavy v Třebíči a Domácí hospic Vysočina jsou zapojeny do projektu VZP, která hradí péči lékařů a zdravotních sester zajištěnou 24 hodin a 7 dnů v týdnu podle potřeby klientů a jejich rodin. Projekt má ověřit předpoklad, že domácí péče o pacienty v terminálním stádiu je pro ně nejen komfortnější, ale také ekonomicky výhodnější. Právě na okrese Třebíč je v poslední době zaznamenáván nejvyšší nárůst využití služeb domácí hospicové péče. Přínosné je také to, že Nemocnice Třebíč je partnerem uvedeného domácího hospice.

 

Nevyléčitelně nemocní a jejich rodiny mohou využívat pro poslední období života také paliativní a hospicové služby například v Jihlavské nemocnici.

 

Kraj Vysočina podporuje poskytování hospicové péče systémově od roku 2010. Celkové náklady jednotlivých poskytovatelů na zajištění hospicové péče v Kraji Vysočina se ročně pohybují kolem 20 mil. korun s tím, že k jejímu poskytování přispívá také funkční síť domácí ošetřovatelské péče, odlehčovacích služeb, spolupráce s nemocnicemi i s praktickými lékaři. Kraj na služby hospicové a domácí hospicové péče uvolní v roce 2018 celkem 11,2 mil. Kč.

 

Poskytovatelé Domácí hospicové péče na území Kraje Vysočina

1) Domácí hospic Vysočina Nové Město na Moravě, Středisko hospicové péče Jihlav pokrývá území Jihlava s možným přesahem na Telčsko,Středisko hospicové péče Nové Město na Moravě s pracovištěm ve Velkém Meziříčí pokrývá území Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Velké Meziříčí

2) Oblastní charita Havlíčkův Brod – území Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Humpolec

3) Oblastní charita Pelhřimov – území Pelhřimov, Pacov

4) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Jihlava – území Jihlava, Telč

5) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Třebíč – území Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou

6) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Žďár nad Sázavou - území Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Velké Meziříčí

7) Sdílení o.p.s. Telč – území Telč a 20 km od Telče

Zdroj: odbor sociálních věcí, Krajský úřad Kraje Vysočina

 

  • Jiří Bína, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.3.2018 / 27.3.2018

Počet návštěv: 6454
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek