Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Přednosti Kraje Vysočina


 

S kybernetickou kriminalitou má zkušenost 60 % dětí – jako oběti i jako agresoři

S kybernetickou kriminalitou má zkušenost 60 % dětí – jako oběti i jako agresoři
Tématem letošní mezinárodní konference Řešení elektronického násilí a kyberkriminality, která se koná dva dny na Vysočině je mimo jiné citlivé táma aktuální dětské kybernetické kriminality. „Školní agresoři dovedou spolužákovi znepříjemnit pobyt ve škole i mimo ni takovým způsobem, že může v některých případech skončit i sebevraždou. Výjimkou není ani jednání agresora, které může naplňovat skutkovou podstatu závažných trestných činů. Jedná se o brutální násilné útoky, které si agresoři přímo natáčejí na mobilní telefon a následně zveřejňují na sociálních sítích tzv. happy slapping a psychické vydírání, které může mít stejně závažné následky v podobě sebepoškozování, nechuti k jídlu, závažných dlouhotrvajících psychických symptomů,“ vyjmenovává Lukáš Habich z Vyšší policejní školy Ministerstva vnitra ČR v Praze. Podle jeho slov se s kybernetickou kriminalitou během školních let setkává až 60 % dětí – jako oběti i jako agresoři.
 

 
 

„Společným znakem trestných činů kybernetických útoků mezi dětmi je cílený útok na jejich lidskou důstojnost za pomocí elektronického prostředku. Vzhledem k nárůstu používání komunikačních a informačních technologií vzrůstá i tento druh kriminality. Dle výzkumů projektu eBezpečnost, který realizoval Kraj Vysočina, používá mobilní telefon a počítač téměř 100 % dětí, ne však vždy tyto informační technologie používají bezpečně,“ popisuje Habich.

Byl to právě Kraj Vysočina, který byl hlavním iniciátorem nového projektu – Kraje pro bezpečný internet, do kterého je v současné době zapojeno osm krajů. „Původní záměr sdílet informace a materiály k problematice elektronické bezpečnosti z jednotlivých krajů byl nadále prohlouben a v letošním roce v září a říjnu byly představeny e-learningové kurzy, které jsou k dispozici zdarma pro uživatele z jednotlivých krajů a určeny všem zájemcům o zlepšení přehledu a povědomí v oblasti internetové bezpečnosti. E-learningové kurzy jsou určeny pro čtyři cílové skupiny: děti a mládež, rodiče, sociální pracovníky a policisty. Vstup do  e-learningových kurzů je z webových stránek www.kpbi.cz a www.ecrime.cz. „Vedle těchto vzdělávacích a propagačních aktivit se kraje aktivně zapojují do projektů, které na technické úrovni řeší bezpečnost českého internetu, služeb veřejné správy včetně technologií integrovaného záchranného systému. To vše ještě před účinností stěžejního zákona o kybernetické bezpečnosti, který nastaví pravidla pro celou českou veřejnou správu a provozovatele infrastruktury od 1. 1. 2015,“ uvádí vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina Petr Pavlinec.

 

Letošní mezinárodní konference se těší velkému zájmu odborníků z řad speciálních oddělení Policie České republiky, ale také z řad zahraničních hostů např. ze společnosti Facebook. Vedle představení a shrnutí nové legislativy byly popsány i konkrétní případy elektronických útoků s postupem jejich řešení. Velký prostor byl v rámci konference věnován i prevenci. Přítomní odborníci velice kladně ocenili aktivitu moravskoslezských policistů, kteří ve spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské Univerzity zpracovali osvětový film poukazující na hrozby spojené se stalkingem. Emotivní snímek doplněný o přesné shrnutí příčin i důsledků je volně ke stažení na http://www.youtube.com/watch?v=d2VuImHIqYU

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.10.2014 / 10.10.2014

Počet návštěv: 9743
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek