Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Doprava > Doprava
Nejpočetnější kolonie netopýrů velkých v Kraji Vysočina obývá kostelní věž v Heřmani, kde se shromažďuje přes pět set jedinců. Další lokalitou je kostel a škola v Biskupicích, kde jsou kolonie o několika desítkách jedinců. V přírodní rezervaci Roštejnská obora žijí kriticky ohrožení netopýři černí. Jejich letní kolonie – drobné shluky desítek jedinců – se ukrývají za okenicemi hradu Roštejn. „Kraj Vysočina pečuje o tyto lokality především údržbou a úklidem prostor, kde přebývají letní kolonie samic s mláďaty a financuje tyto činnosti z rozpočtu Kraje Vysočina v rámci managementu o zvláště chráněná území nebo ochrany zvláště chráněných druhů živočichů,“ přibližuje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Pro člověka jsou netopýři užiteční tím, že požírají otravný hmyz, jejich potravu tvoří především noční motýli, brouci, pakomáři a jiný drobný hmyz a také pavouci a sekáči. Také jejich trus je velmi žádaným hnojivem. V České republice má domov 27 druhů netopýrů a vrápenců. Tyto pozoruhodné živočichy chrání český zákon o ochraně přírody a krajiny i několik mezinárodních úmluv. Netopýrů se není třeba bát, stačí se k nim chovat stejně jako k jiným volně žijícím zvířatům – především na ně bezdůvodně nesahat, protože mohou v sebeobraně citelně kousnout. Vhodná příležitost, jak poznat tyto létající noční savce, je na sklonku léta.
„Některé druhy však tvoří zimní kolonie v dutinách starých stromů. Pokud taková kolonie není zjištěna včas, pak při kácení stromů mohou netopýři zahynout, protože jsou často již ve stavu hibernace, kdy mají snížený tep a sníženou teplotu jen na 1° C a nejsou schopni se přemístit jinam. V takovém případě je třeba kolonii ochránit tím, že se ponechá větší torzo stromu s dutinou, ve které kolonie zimuje. Pokud ani toto nelze provést, protože dutina je například ve větvi vysoko na stromě a kolonie je zjištěna až po odřezu, pak je třeba na netopýry nesahat a zavolat nejlépe do Stanice ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou, kterou Kraj Vysočina také finančně podporuje. Zde se o netopýry postarají odborníci,“ radí veřejnosti radní Martin Hyský a na závěr zve veřejnost na akci Záchranné stanice Pavlov v pátek 11. 9. 2020 od 18 hodin, kdy se připravuje přednáška a hry pro děti, ukázky krmení handicapovaných netopýrů, práce s detektorem a odchyt netopýrů do sítí.
Vědecké výzkumy potvrzují, že netopýři nejsou o nic více nebezpeční než jiné druhy zvířat v naší přírodě a nešíří nemoc COVID-19. Výskyt kolonií netopýrů na půdách či v podstřeší domů tedy nepřináší zvýšené zdravotní riziko. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) proto apeluje na veřejnost, aby nedocházelo k pronásledování netopýrů či likvidaci jejich úkrytů. V případě jakýchkoliv pochybností je možné obrátit se na odborníky, kteří pomohou vyřešit konkrétní situaci. Více ve společné tiskové zprávě ČESON a AOPK ČR.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se