Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Seminář Občanské bezpečnostní komise tentokrát v mezinárodním obsazení

dukovany
Tradiční podzimní seminář Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany se tentokrát konal v rekonstruovaném zámku ve Valči u Hrotovic ve čtvrtek 25. 10. 2012 a svým obsahem navazoval na témata předchozích dvou seminářů – loňské události ve Fukušimě a následné zátěžové testy jaderných elektráren. I pro JE Dukovany přinesly tyto testy několik opatření a návrhů k bezpečnostním zlepšením a právě o nich byli přítomní na semináři informováni prostřednictví jednotlivých členů Občanské bezpečnostní komise.
 

 
 

V druhé části semináře byl dán prostor společné diskusi nad tím, kdo vlastně představuje jadernou veřejnost, a to nejen při projednávání zátěžových testů elektráren, ale i při projednávání výstavby dalších bloků a ostatních aktivit spojených s jadernou energetikou. Jsou to obyvatelé se svými samosprávami žijící v okolí nebo lidé, členové hnutí Greenpeace, Děti Země apod., kteří zde nežijí, a hovoří jejich jmény?

 

Této části semináře se, kromě   Vladimíra Měrky, předsedy Energoregionu 2020, sdružení obcí ve 20 km pásmu od JE Dukovany, zúčastnila i Dana Drábová, předsedkyně Státního dozoru pro jadernou bezpečnost, a jejich kolegové ze Slovenska, Marta Žiaková, předsedkyně Úřadu jaderného dozoru SR, Štefan Mišák, předseda Sdružení měst a obcí okolí JE Mochovce. Přítomni byli také starostové obcí z okolí uranových dolů v Dolní Rožínce, reprezentující sdružení Skalka.

 

Zkušenosti z dalších evropských obcí a měst získané v rámci semináře GMF (Sdružení obcí a měst Evropy, na jejichž území se nachází jaderné zařízení) předali pánové Vladimír Černý a Miroslav Křišťál, starostové obcí Rouchovany a Dukovany, na jejichž katastrálním území JE Dukovany leží. Za slovenskou stranu podal informace starosta obce Kalná nad Hronom Ladislav Éhn, na jejímž území se nachází JE Mochovce.

 

Dana Drábová v diskuzi velmi ocenila profesionalitu a zároveň srozumitelný způsob, jakým členové OBK podali poměrně odbornou a složitou problematiku přítomným, převážně starostům z okolí jaderných elektráren. Vyzvala přítomné, aby našli způsob, jak mluvit sami za sebe a nenechat mluvit ty, kteří samozvaně vystupují jako zástupci veřejnosti, zejména na evropské úrovni.

 

V průběhu jednání byli přítomní požádáni, aby vyplnili dotazník a vyjádřili názor, kdo by měl zastupovat veřejnost v okolí jaderných zařízení. Nejčastější odpovědí bylo, aby každý region jednal za sebe v rámci republiky a pro jednání v EU vyslali společného zástupce.

 

Na základě tohoto výstupu vyzval Vladimír Měrka přítomné, aby navrhli zástupce jednotlivých sdružení /Energoregion, Ekoregion, Energetické Třebíčsko a Skalka/ na společnou schůzku, kde by diskutovali, ještě za přizvání zástupce z Temelínska, možný společný postup na evropské úrovni.

 

Na závěr zástupci slovenské strany prohlásili, že zamýšlený postup jejich českých kolegů je pro ně velmi inspirativní a budou hledat podobou cestu.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.10.2012 / 29.10.2012

Počet návštěv: 18047
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek