Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina vede a zároveň přijímá a hodnotí návrhy na udělení titulu Muzeum Vysočiny Třebíč, které je současně Regionálním pracovištěm tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina. „V minulém roce jsme udělovali tituly poprvé, letos s oceněními pokračujeme. Chceme podpořit vznik nové tradice, která propojí mladší i starší generaci zabývající se rukodělnou výrobou, tradicemi i zvyky,“ připomněla záměr ocenění náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že pokud krajské zastupitelstvo návrhy schválí, titul si mistři slavnostně převezmou v Muzeu Vysočiny Třebíč v sobotu 22. dubna.
Výroba tradičních štípaných holubiček ze smrkového dřeva
Jindřich Toman z Pelhřimova
Celý život pracuje jako lesník a zajímá se o tradiční techniky práce se dřevem. Vedle výroby holubiček, za kterou je nominován na udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina, je to především štípání šindele a výroba nebo rekonstrukce šindelových střech. V Kraji Vysočina je patrně jediným, kdo holubičky vyrábí.
Malování horáckých kraslic technikou voskové batiky
Hana Šmikmátorová z Jihlavy
Hana Šmikmátorová se jako členka folklorního souboru Vysočan naučila malovat horácké kraslice v roce 1973 na kurzu lektora a horáckého národopisného pracovníka a učitele Vratislava Bělíka. Malování kraslic provází Hanu Šmikmátorovou celým životem, v současné době je už v penzi, horácké kraslice ale tvoří stále a své dovednosti se snaží předávat dalším generacím. Od roku 2010 se pyšní titulem Mistryně – mistr lidové umělecké tvorby kraslic.
Výroba šindele tradičním postupem
Jindřich Holub z Pohledi u Světlé nad Sázavou
V rodině Jindřicha Holuba se práce se dřevem udržovala po generace, protože dříve patřila tato zručnost k základnímu vybavení každého sedláka. Jindřich Holub, od roku 1992 starosta obce Pohleď, se snaží jít ve šlépějích svých předků a zachovávat tradiční postupy při správě Michalova statku v obci na Havlíčkobrodsku. Proto při opravě střechy statku nakonec začal vyrábět šindele sám podle tradičních postupů ze dřeva pomocí tradičních nástrojů bez jakýchkoli moderních úprav.
Rád by svojí prací ve skanzenu přispěl k poznání minulosti, zaměřuje se především na život lidu před rokem 1850, tj. před průmyslovou revolucí.
Rozřezávání dřívka nožíkem na tenké plátky (výroba holubičky Jindřicha Tomana)
Holubičky Jindřicha Tomana
Přípravné práce a barvení syrových kraslic Hanou Šmikmátorovou
Současná i dřívější produkce Hany Šmikmátorové (soukromý archiv autorky)
Jindřich Holub pracuje na drážkách
Pohled na střechu Michalova statku v Pohledi, šindele vyrobil a sám usadil Jindřich Holub
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se