Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Sídlo kraje Vysočina zdobí vybrané modely staveb z třebíčských betlémů

Ilustrační foto
Slovo Betlém máme všichni spojené spíše s Vánocemi a málokdo by očekával, že bude mít možnost setkat se s výstavou tohoto typu v prostorách sídla kraje v letních měsících. Muzeum Vysočiny Třebíč, které exponáty zapůjčilo, se však rozhodlo představit modely staveb z třebíčských betlémů zcela novým netradičním způsobem, který je aktuální po celý rok. „Betlémy, zejména betlémy od 19. století,“ jak uvádí autor výstavy Antonín Žamberský, „to nejsou jen malované figurky, ale také vytváření krajin a staveb, to je modelářství“.
 

 
 

„Prosklená vitrína, v níž jsou zapůjčené sbírkové předměty vystaveny, umožňuje vidět všechny exponáty i ze zadní strany a pochopit tak, jak jednotlivé části vznikaly,“ zmiňuje zásadní přednosti mini výstavy radní kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu Tomáš Škaryd- Skály hradů imituje kůra, základ tvoří většinou samorost, stavby samotné jsou ze dřeva nebo lepenky. Jedná se převážně o předměty z 2. poloviny 19. století až 1. poloviny 20. století, které byly k vidění jako součást celku v expozici betlémů v Muzeu Vysočiny Třebíč (pozn. Expozice byla z důvodu rozsáhlé rekonstrukce budovy zámku, v němž sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, dočasně uzavřena.)

 

Autoři betlémů z Třebíče a okolí věděli, že krása a precizní provedení jednotlivých částí betlémů vyniká zejména tehdy, jsou-li tyto části vystaveny samostatně. Svému „hobby“ se věnovali v průběhu celého roku, své byty si zdobili tím, co sami vytvořili. Vánoce pak znamenaly výroční výstavu a představení nových přírůstků a novinek.

Výstava ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč ve vstupních prostorách sídla kraje Vysočina v Jihlavě je přístupná od 15. července do konce srpna.

 

 

 

Sídlo kraje Vysočina zdobí vybrané modely staveb z třebíčských betlémů

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.7.2011 / 19.7.2011

Počet návštěv: 19718
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek