Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Nařízení


 

Nařízení

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Skřipácká muzika na Jihlavsku rozšířila Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky

Pramínek
„Skřipácká muzika na Jihlavsku je specifickým jevem spojovaným s existencí bývalého německého jazykového ostrova, který se nacházel na území bývalého okresu Jihlava a Havlíčkův Brod, ve folklorním prostředí pak jednoznačně s osobností Miloslava Brtníka,“ říká Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

„Skřipácké kapely se v původní podobě vyskytovaly např. ve Stonařově, Jihlavě, Vyskytné, Štokách atd. Nejdéle se však skřipácká kapela udržela v Kozlově a poslední tzv. Havrdova kapela ve Velkém Beranově u Jihlavy, i když její členové byli Češi. Členem Havrdovy kapely byl i Miloslav Brtník, pozdější vedoucí folklorního souboru Vysočan. Po zániku kapely přenesl Míla Brtník tuto hudbu do, v 50. letech 20. století vzniklého, souboru Vysočan. Vysočanská kapela hrála na skřipky při svých četných vystoupeních až do konce tisíciletí,“ doplňuje Dana Nováková z Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace, která z pozice etnografa kompletně zpracovala krajskou nominaci tohoto regionálního jevu.

 

V 80. letech si ale členové souboru začali uvědomovat, že skřipácká kapela stárne, a je potřeba si vychovat následovníky. V roce 1986 vznikl při souboru Vysočan dětský soubor Pramínek, který si založil dětskou kapelu. Ta se postupně začala seznamovat s technikou hry na skřipky pod odborným dohledem Míly Brtníka. Od roku 2013 nově obnovená skřipácká kapela působí na veřejnosti, účastní se významných akcí a reprezentuje zdejší region v republice i v zahraničí.

 

Právě pro svoji specifičnost byla Skřipácká muzika na Jihlavsku nominována a z rozhodnutí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci, v roce 2014 zapsána jako položka č. 2 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina (http://www.kr-vysocina.cz/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-kraje-vysocina/ds-303039/p1=73941). V lednu 2015 Rada Kraje Vysočina schválila nominaci Skřipácké muziky na Jihlavsku na národní seznam a v únoru téhož roku předložilo regionální pracoviště nominaci Ministerstvu kultury ČR.

O zápise na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky rozhodl v druhé polovině letošního roku ministr kultury Daniel Herman na základě doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.

 

Po Běhu o Barchan a Betlémské cestě v Třešti je Skřipácká muzika na Jihlavsku třetím nemateriálním statkem z Kraje Vysočina, který se dostal na tento prestižní národní seznam.

 

Více informací http://www.muzeumtr.cz/pracoviste-tradicni-lidove-kultury.html nebo http://www.nulk.cz/Informace.aspx?sid=448

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.9.2016 / 14.9.2016

Počet návštěv: 4503
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek