Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana
Na procházce v městském parku v Havlíčkově Brodě můžeme narazit na sochu hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Sochu vytvořil v roce 1929 sochař Julius Pelikán.
Připomíná nám krátké období, kdy Bedřich Smetana studoval na brodském gymnáziu zvaném Carolinum. Socha je evidována jako kulturní památka (29463 / 6-117).
Vynikající hudební skladatel se narodil v Litomyšli. Už v pěti letech hrál na housle, ale jeho otec neměl pro jeho nadání pochopení. Po absolvování základní školní docházky odchází studovat na gymnazium. Jeho jedinou zálibou však zůstává hudba a hned po maturitě odjíždí za prací do Prahy kde se živí jako učitel hudby. V té době začíná komponovat svoje první skladby.
V letech 1856–1861 žije ve Švédsku, kde komponuje další polky a řídí koncerty klasické hudby. Po návratu do Čech se marně uchází o místo ředitele pražské konzervatoře a potýká se s finančními problémy. Úspěch mu konečně zajistilo až uvedení oper Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta. Díky tomuto úspěchu se v roce 1866 stal dirigentem orchestru Prozatímního divadla. V létě 1874 ztratil sluch ve svém pravém uchu a na podzim ohluchl úplně, stěhuje se do myslivny v Jabkenicích za svojí dcerou Žofií. Hluchota ho však nezlomila a komponuje dál opery Tajemství, Hubičku a Čertovu stěnu, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance, řadu sborových děl, dokončil zde cyklus Má vlast. Pak se ale jeho zdravotní stav náhle zhoršil, musel být převezen do Prahy, do ústavu pro duševně choré, kde v roce 1884 umírá.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se