Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana
Při odbavení v krajském asistenčním centru získají lidé z Ukrajiny mnoho důležitých informací. Mohou se v nich ale ztrácet a nepřidá jazyková bariéra. Nejen proto jsou v obcích po celé Vysočině k dispozici sociální pracovníci, kteří pomohou s otázkami typu, z čeho budou lidé prchající před válkou žít, jak se v Česku uplatní na trhu práce, kam budou chodit děti do školy nebo jak se naučí cizí jazyk. „Pracovníci pomohou s vyplněním dvojjazyčných formulářů - žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc a žádostí o udělení dlouhodobého víza, budou nápomocni s určením priorit a dále třeba se zajištěním základních kurzů českého jazyka,“ vysvětluje Monika Beranová ze sociálního odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Jeden příklad za všechny: Přibyslav
Ve zhruba čtyřtisícovém městě působí mnoho společností, které zaměstnávají pracovníky původem z Ukrajiny, za kterými přijíždějí příbuzní – maminky s dětmi, svobodné ženy nebo třeba babičky. Proto tady zareagovali téměř okamžitě a už od konce února pořádají humanitární sbírku oblečení, obuvi, ale i hraček, kočárků nebo přikrývek a dalších užitečných věcí. Pomoc organizuje Český červený kříž, hasiči i zaměstnanci městského úřadu a pomáhají také dobrovolníci z řad skautů. Město vytvořilo pracovní týmy pro jednotlivé oblasti. „Sociální pracovník zmapuje situaci cizinců, podpoří je a kontaktuje další spolupracující organizace nebo kolegy, kteří zajišťují například předání balíčku s hygienickým zbožím a potravinami. Dále pomůže s vyřízením veškerých potřebných dokumentů, provede systémem zdravotní péče, sociálních dávek, zaměstnání nebo vzdělávání,“ vysvětluje sociální pracovnice Lenka Vaverková z Přibyslavi.
Z města vypravují devítimístnou dodávku hasičů, aby společně navštívili krajské asistenční centrum v Jihlavě a vyřídili zdravotní pojištění a dlouhodobé vízum. Zdravotní sestry se střídají na úřadě a pomáhají se zajištěním potřebných vyšetření, v místních základních školách se už začleňují první žáci. „Začínáme společnou třídní ukrajinskou skupinou okolo 15 dětí. V MŠ pak máme tři předškoláky a na nástup čekají další děti,“ doplňuje Vaverková s tím, že nezapomínají ani na ubytování. Ve městě vyhledávají prázdné domy i chalupy a upravují městské byty, další dočasné bydlení nabízí fara, skautská základna, ale i kulturní dům. „Těší nás, když vidíme, že s námi spolupracují, přijímají pomoc s povděkem a aktivně se sami zapojují. Ženy by nyní rády co nejrychleji našly práci a stabilitu a časem se vrátily zpět domů,“ uzavírá Lenka Vaverková.
Tato zpráva vznikla v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se