Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Sociální práce jako nástroj pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

Lidé prchající před válkou z Ukrajiny mohou od začátku března využívat pracoviště Krajského asistenčního centra pomoci v Jihlavě. Na jednom místě – v budově Tolstého 15 vyřídí na pěti pracovištích vše, co je pro přebývání v Česku pro začátek potřeba. Záhy je ale čeká například otázka pracovního uplatnění, řešení povinné školní docházky u dětí či zdravotních problémů. S tím vším a s řadou dalších záležitostí pomáhají sociální pracovníci v Kraji Vysočina.
 

 
 

Při odbavení v krajském asistenčním centru získají lidé z Ukrajiny mnoho důležitých informací. Mohou se v nich ale ztrácet a nepřidá jazyková bariéra. Nejen proto jsou v obcích po celé Vysočině k dispozici sociální pracovníci, kteří pomohou s otázkami typu, z čeho budou lidé prchající před válkou žít, jak se v Česku uplatní na trhu práce, kam budou chodit děti do školy nebo jak se naučí cizí jazyk. „Pracovníci pomohou s vyplněním dvojjazyčných formulářů - žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc a  žádostí o udělení dlouhodobého víza, budou nápomocni s určením priorit a dále třeba se zajištěním základních kurzů českého jazyka,“ vysvětluje Monika Beranová ze sociálního odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.


Jeden příklad za všechny: Přibyslav

Ve zhruba čtyřtisícovém městě působí mnoho společností, které zaměstnávají pracovníky původem z Ukrajiny, za kterými přijíždějí příbuzní – maminky s dětmi, svobodné ženy nebo třeba babičky. Proto tady zareagovali téměř okamžitě a už od konce února pořádají humanitární sbírku oblečení, obuvi, ale i hraček, kočárků nebo přikrývek a dalších užitečných věcí. Pomoc organizuje Český červený kříž, hasiči i zaměstnanci městského úřadu a pomáhají také dobrovolníci z řad skautů. Město vytvořilo pracovní týmy pro jednotlivé oblasti. „Sociální pracovník zmapuje situaci cizinců, podpoří je a kontaktuje další spolupracující organizace nebo kolegy, kteří zajišťují například předání balíčku s hygienickým zbožím a potravinami. Dále pomůže s vyřízením veškerých potřebných dokumentů, provede systémem zdravotní péče, sociálních dávek, zaměstnání nebo vzdělávání,“ vysvětluje sociální pracovnice Lenka Vaverková z Přibyslavi.

Z města vypravují devítimístnou dodávku hasičů, aby společně navštívili krajské asistenční centrum v Jihlavě a vyřídili zdravotní pojištění a dlouhodobé vízum. Zdravotní sestry se střídají na úřadě a pomáhají se zajištěním potřebných vyšetření, v místních základních školách se už začleňují první žáci. „Začínáme společnou třídní ukrajinskou skupinou okolo 15 dětí. V MŠ pak máme tři předškoláky a na nástup čekají další děti,“ doplňuje Vaverková s tím, že nezapomínají ani na ubytování. Ve městě vyhledávají prázdné domy i chalupy a upravují městské byty, další dočasné bydlení nabízí fara, skautská základna, ale i kulturní dům. „Těší nás, když vidíme, že s námi spolupracují, přijímají pomoc s povděkem a aktivně se sami zapojují. Ženy by nyní rády co nejrychleji našly práci a stabilitu a časem se vrátily zpět domů,“ uzavírá Lenka Vaverková.


Tato zpráva vznikla v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.


ESF

Přibyslav

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.3.2022 / 23.3.2022

Počet návštěv: 908
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek