Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2013
Provozování pohřební služby a krematoria – provozovatelé těchto služeb mají výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách stejně jako na jaře. Jsou však povinni aktivně bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali v kratších vzdálenostech, než jsou 2 metry, musí zajistit řízení případných front čekajících a taktéž musí zajistit umístění dezinfekčních prostředků u často dotýkaných předmětů.
Provádění balzamací a konzervací těl zemřelých taktéž není zakázáno a zakázáno není ani vystavování těl zemřelých, pokud u nich nebyla prokázána nákaza onemocněním COVID-19.
Konání pohřbu a návštěva hřbitova – omezení volného pohybu osob se tentokrát dotklo i pohřbů, kde je účast možná jen v počtu ne vyšším než 10 osob (včetně zaměstnanců pohřebních služeb, smutečního řečníka apod.). Samozřejmostí by pak mělo být i dodržování nezbytné ochrany dýchacích cest či zachovávání odstupu od dalších osob, což v praxi znamená i omezení ve fyzickém projevu kondolence.
Na základě opatření vlády platí na území České republiky zákaz volného pohybu osob, ale jednou z jeho výjimek je i návštěva hřbitova. I v tomto případě je však zapotřebí respektovat další související opatření. Návštěvu hřbitova tak lze realizovat jen v době od 5:00 hod. do 20:59 hod. a při kontaktu s dalšími osobami je nezbytné udržovat vzájemný odstup a dbát na používání ochranných prostředků dýchacích cest.
Nakládání s lidskými pozůstatky osob zemřelých v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 (či podezřením na ně) – i nadále platí, že onemocnění COVID-19 nespadá do kategorie vysoce nakažlivé nemoci ve smyslu zákona o pohřebnictví, u zemřelých s potvrzeným nebo předpokládaným onemocněním COVID-19 tudíž není důvod k zamezení pohřbívání jejich těl do země, a to i v běžném transportním vaku (byť s některými omezeními). O způsobu nakládání s lidskými pozůstatky rozhoduje vždy lékař provádějící prohlídku těla zemřelého a pohřební služba je povinna se řídit jeho pokyny, případně i pokyny orgánu ochrany veřejného zdraví. Pozůstalí tak musí v případě pohřbení do hrobu nebo hrobky mnohdy počítat s některými omezeními či prodlevami. K nakládání s těly zesnulých osob s potvrzenou nákazou COVID-19 vydala své stanovisko i Klinická skupina COVID MZ, která problematiku řeší od specifické péče těsně po úmrtí až po případnou pitvu. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc považuje za nezbytné prodloužit v takových případech tlecí dobu u konkrétního hrobu zápisem do hřbitovní knihy, ze kterého musí být zřejmé, že jde o COVID-19 pozitivní tělo, přičemž je zapotřebí uvést i údaj o použitém vaku. Rakev s tělem zemřelého ve vaku je dle ministerstva vhodné uložit hlouběji, než je obvyklé.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se