Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Souhrnné informace Kraje Vysočina k pomoci Ukrajině

Souhrnné informace Kraje Vysočina k pomoci Ukrajině
Kraje byly v pátek ministrem vnitra Vítem Rakušanem a generálním ředitelem HZS Vladimírem Vlčkem požádány především o součinnost formou zapojení se do tzv. systémové pomoci, která bude koordinována centrálně Ústředním krizovým štábem. Více informací v následujícím textu.
 

 
 
„Pro nás z toho vyplývá propojení a plnění úkolů Krajským krizovým štábem Kraje Vysočina, a to především v otázkách očekávané uprchlické vlny z území Ukrajiny. Cílem řízené pomoci je především její efektivita a samozřejmě předcházení chaosu zejména na hranicích s Ukrajinou. Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina v současné době mapuje ubytovací kapacity pro předpokládaný příliv uprchlíků na území Kraje Vysočina. Zatím neznáme, v jakém režimu by tato zařízení mohla fungovat, ale předpokládáme, že se nové informace dozvíme co nejdříve. Důležitá je zpráva z dnešního jednání Ústředního krizového štábu České republiky o možnosti vstupu nově příchozích Ukrajinců na území našeho státu v rámci bezvízového styku, avšak současně o povinnosti splnění registračním podmínek, které jim umožní v období třech měsíců zapojit se do běžného života,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Kraj Vysočina se zapojí aktivně do humanitární pomoci Ukrajině ve dvou rovinách. V té oficiální, řízené Ústředním krizovým štábem, od kterého jsou očekávány metodické pokyny, kterými se bude kraj řídit. Dále pak v rovině regionální, zaměřené na konkrétní pomoc partnerskému regionu - Zakarpatské oblasti Ukrajiny, o kterou byl kraj tamními přáteli přímo požádán.

 

Praktické informace pro veřejnost:

V případě finanční pomoci je ideální využít především transparentní účty humanitárních organizací. Hlavní významné aktéry jsme zveřejnili na krajském Facebooku – Charitu ČR, Český červený kříž, Adru a Člověka v tísni.

Sbírkový účet: 55660022/0800, variabilní symbol 104

Sbírkový účet: 333999/2700, variabilní symbol 1502

Sbírkový účet: 66888866/0300, variabilní symbol 500

Sbírkový účet: 0093209320/0300

Rozcestník dalších možných projektů podpory: https://www.darujme.cz/projekty/1200004

 

Potravinovou pomoc koordinuje v Kraji Vysočina Potravinová banka Vysočina a Český červený kříž. „S oběma organizacemi jsme v kontaktu a doporučujeme případnou potravinovou pomoc směřovat k nim. Mají vybudovanou profesionální síť, zajištěnou dopravu a garantují, že se vše jejich prostřednictvím dostane skutečně potřebným. Příští týden zveřejníme kontaktní místa, kam a co konkrétně lze darovat,“ vyzývá ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

  • Praktické informace pro veřejnost:

Informace Potravinové banky Vysočina: https://www.facebook.com/potravinova.banka.vysocina/photos/a.1431010277126083/3503986133161810

Kontakty na koordinátory potravinové pomoci: Miroslav Krajcigr, tel.: 737 034 558, e-mail: krajcigr@pbvzs.cz, Iveta Krajcigrová Vrbová, tel.: 730 177 740

Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) organizuje pod svou hlavičkou materiální sbírku, do které může veřejnost přispívat od pondělí 28. 2. 2022. Škola sbírku pořádá ve spolupráci s Potravinovou bankou Vysočina.
Do sbírky je možné přispět jakýmikoli trvanlivými potravinami a hygienickými potřebami, vítány jsou dětské jednorázové pleny, po kterých je poptávka, nicméně potravinová banka jimi nedisponuje v dostatečném množství. Dále jsou potřeba hřebeny, zubní kartáčky, pasty, mýdla, sprchové gely, šampony, dámské vložky, papírové utěrky a kapesníky, utěrky z mikrovlákna, vlhčené ubrousky, antibakteriální ubrousky. Vítány jsou ale obecně jakékoli trvanlivé potraviny a hygienické potřeby.

Sběrné místo pro sbírku na VŠPJ, Tolstého 16, Jihlava je umístěno v prostorách bývalého bufetu (1N046), funguje  Po-So 6.00-20.00 hod. Sbírka bude fungovat do odvolání, její výtěžek bude průběžně předáván Potravinové bance Vysočina.


 

V případě poskytování pomoci lidem, kteří míří z Ukrajiny do Česka lze komunikovat se dvěma organizacemi, které disponují informacemi a poskytují potřebné poradenství. Jednou z nich je Centrum na podporu integrace cizinců pro Kraj Vysočina. Druhou je organizace F POINT, která se věnuje integraci cizinců, kontaktní telefon je 774 612 268. S oběma subjekty je vedení Kraje Vysočina ve spojení. Informace by měla podávat i cizinecká policie.

  •  Praktické informace pro veřejnost:

Centrum na podporu integrace cizinců pro Kraj Vysočina

Aktuálně informuje na: https://www.facebook.com/CPIC-Kraj-Vyso%C4%8Dina-173638846148578, jedná se o skupinu, která sdílí a sumarizuje zásadní informace Správy uprchlických zařízení MV, informace pro nově příchozí občany Ukrajiny, praktické informace k telefonii. Zcela zásadní jsou informace týkající se nabídek individuální pomoci a ubytování, které je třeba brát v úvahu a vědět o nich (prosím text je třeba rolovat): https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx?fbclid=IwAR3zYNwWz3_6rfMdyV-wdkGriiMm2tSazEz5sanqxeFYexLHpN_5G9VC2Vs


F POINT

• zprostředkovat ubytování,

• sehnat oblečení a nutné potřeby,

• jednat s úřady,

• poskytnout radu,

• tlumočit a poradit s češtinou,

• zařídit péči o děti, školu a doučování.

 

Speciální krajský e-mail pro příjem nabídek pomoci Ukrajině: ukrajina@kr-vysocina.cz

Na tuto adresu je možné zasílat nabídky materiální pomoci, nabídky ubytování, lékařské pomoci.

Každý zaslaným mail s nabídkou bude zpracován a předán přeslušným humanitárním a dalším institucím, které se postarají o její další využití. (zpráva musí obsahovat konkrétní nabídku a především kontaktní údaje, e-mailovou adresu a číslo mobilního telefonu).

 

Dílčí informace Krizového štábu ministerstva vnitra: V současné chvíli připravuje Polsko zřízení překladišť humanitární pomoci na dvou místech. Generální ředitel HZS ČR Vladimír Vlček je ve spojení s koordinátorem těchto aktivit v Polsku. Další překladiště bude později zřízeno na Slovensku. Pro zajištění řádného předání humanitárního materiálu je nutné nezasílat na hranice nic před jejich spuštěním. Bude připravena centrální databáze, která bude obsahovat ve formátu poptávky a nabídku údaje o ubytovacích kapacitách, humanitární pomoci a dalších nabídkách, včetně nabídek dopravců. Tato databáze by měla být po zprovoznění zpřístupněna i krajům. Jakmile bude databáze k dispozici, budeme o této skutečnosti informovat i na www.kr-vysocina.cz.


Vedení Kraje Vysočina si nesmírně váží všech nabídek pomoci a děkuje veřejnosti za solidaritu.



  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina, Jihlava
  • email pro tisk: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.2.2022 / 28.2.2022

Počet návštěv: 7243
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek