Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Specialita v rámci Kraje Vysočina – tučnice obecná

Nenápadná tučnice
V Kraji Vysočina je v současnosti 191 zvláště chráněných maloplošných území. Jen v jediném se však vyskytuje masožravá rostlinka z čeledi bublinatkovitých - tučnice obecná (Pinguicula vulgaris). „Nachází se v přírodní rezervaci V Mezence na Pelhřimovsku nedaleko pramene řeky Želivky. V přírodní rezervaci se vyskytují i jiné zvláště chráněné druhy rostlin na příklad rosnatka okrouhlolistá, suchopýrek alpský, bařička bahenní, tolije bahenní, vachta trojlistá, prstnatec májový a další,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

Výše zmíněné území je významné právě výskytem silně ohrožené tučnice obecné, kterou jinde v Kraji Vysočina nenajdeme. V České republice je nejrozšířenější v jižních a západních Čechách, nejhojněji na Šumavě  - cca 30 lokalit. Tučnice se živí nejrůznějším drobným hmyzem. Povrch listů obsahuje velké množství maličkých, téměř mikroskopických žlázek, které produkují lepkavou slizovitou látku. Ta se na světle třpytí a je pro hmyz neodolatelným lákadlem. Po dosednutí na list se hmyz přilepí a je pomalu stráven. Na postupném trávení kořisti se u tučnic podílejí jednak trávicí enzymy produkované rostlinami a jednak symbiotické bakterie a houby neustále přítomné ve slizovitém výměšku listů.

 

V přírodní rezervaci V Mezence roste tučnice v malém množství na několika nevelkých mikrolokalitách a i z toho důvodu vyžaduje zvláštní péči. Speciální opatření k posilování její populace spočívá v tom, že se zde ručně musí narušovat případně odstraňovat drn a nůžkami opatrně vystřihávat okolní travino-bylinný a ostřicovo-mechový porost, protože se jedná o světlomilný druh, který by zde okolní rostliny příliš zastínily. Druh je navíc náročný na vysokou hladinu podzemní vody. Nebezpečí pro populaci spočívá také v ohrožení divokými prasaty, která rozrývají půdní povrch. Kdyby si prasata vybrala plošku s výskytem tučnice, rázem bychom o tento unikátní druh na Vysočině přišli. „I z toho důvodu byla původně jedna mikrolokalita s výskytem tučnice uměle rozšířena do více takových plošek v rámci rezervace,“ uzavírá Zdeněk Chlád.

 

  • Dana Vacková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: vackova.d@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2015 / 30.6.2015

Počet návštěv: 9382
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek