Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Speciální technické stavebnice by mohly být k dispozici už pro nové prvňáčky

stavebnice Merkur
Rozvoj technické tvořivosti už na základních školách dostane na Vysočině od nového školního roku nový rozměr. Vedle pokračujícího projektu Merkury do škol pro žáky 4. – 8. ročníků základních škol se Kraj Vysočina chystá nabídnout obdobné tvořivé aktivity i mladším žákům 1. – 3. ročníků základních škol. „I přesto, že základní školy kraj nezřizuje, uvědomujeme si, že právě zde jsou naši budoucí zákazníci – tedy budoucí studenti středních škol. Proto máme skutečně velký zájem se základními školami spolupracovat,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Pro nejmladší školáky byl metodickým týmem navržen speciální typ stavebnice, který by měl v budoucnu dostat každý žák první třídy jako vstupní motivační nástroj k rozvoji manuální zručnosti a tvořivosti.
 

 
 

Kraj bude v nejbližší době hledat dodavatele nové stavebnice, kterou vyvinul metodický tým, a to na principu dílků s otvory, šrouby a dalšími spojovacími prvky. Jde o systém přizpůsobený věku a schopnostem dětí v prvních ročnících základních škol. „Zásadním rozdílem je komplexnost stavebnice. Základní barvou bude bílá, ale s tím, že bude možné díly dobarvovat, stavebnice bude velice variabilní a využitelná např. jako pomůcka i v jiných předmětech. Stavebnice bude doplněna pracovními listy pro žáky a metodikou pro pedagogy. Pro každý ročník jsou zpracovány úlohy pro deset vyučovacích hodin,“ prozradila podrobnosti o jediné stavebnice svého druhu vyvíjené prozatím pro účely základních škol na Vysočině Jana Fialová.

 

Vedení Kraje Vysočina uvažuje o tom, že by stavebnice mohly být k dispozici už od nového školního roku. Dostalo by je každé dítě při nástupu do první třídy a pracovalo by s ní i v dalších letech. V prvním roce pořízení by šlo o cca 6 tisíc kusů. Částka, kterou by kraj za stavebnici zaplatil, bude předmětem veřejné zakázky.

 

Podpora technické tvořivosti na základních školách je v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Kraje Vysočina. Tak komplexní projekt podpory technického vzdělávání, s jakým v posledních letech přichází Kraj Vysočina, nemá v rámci České republiky obdoby. O aktivitu Merkury do škol mají vážný zájem další kraje.  Uznání odborné veřejnosti a pedagogů se dostává velice zdařilé a propracované metodice vedení práce s touto tradiční českou stavebnicí.

 

  • Více informací Kamil Ubr, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: ubr.l@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.4.2015 / 30.4.2015

Počet návštěv: 7532
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek