Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Společná rakousko-česká kniha o dějinách

kniha
Dvacítka historiků pracovala v letech 2015-2018 z podnětu Stálé konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví na knize „Sousedé“ o historii Rakouska a České republiky. Tato kniha byla představena v Domě historie v Muzeu země Dolní Rakousko 12. dubna 2019. „Cílem nebylo urovnání pohledů na historii, ale snaha lépe jí porozumět. Kromě knihy vznikla také brožura a didaktické materiály pro školní výuku,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Na více než 500 stranách autoři popisují nejen nejdůležitější etapy historie, ale v průřezu také témata jako vyprávění, stereotypy nebo život na hranicích.
 

 
 

Sousedství, které trvá už celá staletí, a tři sta let života ve společném státě spojují Rakousko a Českou republiku. Jsou jako národ se dvěma jazyky nebo spíše jako závistiví bratranci? Tato kniha nás ve dvanácti kapitolách provede historií uplynulých dvou století života spolu, od sebe, vedle sebe a proti sobě. 27 historiků z obou zemí bude ve dvanácti kapitolách zkoumat, co máme společné, i co nás rozděluje. Autoři přitom porovnají nejen dějiny dvou národů, ale také ukážou, jak různý vývoj na obou stranách ovlivnil společnost. Po „jaru národů“ a občanské revoluci nastalo ještě ve společném státě období odcizení. Společný život v posledních desetiletích Habsburské monarchie a během první světové války by se dal označit jako společně strávený, ale odlišně prožitý. Státy vzniklé po roce 1918 (Německé) Rakousko a Československo prožívaly napětí konkurence, společného života a lhostejné existence vedle sebe. Navzdory příslušnosti k různým státům a (po roce 1948) i k různým systémům jsme měli mnoho společného. Po roce 1989 a pádu „železné opony“ ovládly naše vztahy konflikty jako „Temelín“ nebo „Benešovy dekrety“, a to přesto, že vzájemné hospodářské, politické a kulturní kontakty jsou těsné jako nikdy od roku 1918.

 

Podnět vytvořit knihu vzešel od Stálé konference českých a rakouských historiků ke společnému kulturnímu dědictví a finančně jej podpořily na české straně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také Kraj Vysočina a Kraj Jihomoravský. Na rakouské straně knihu podpořili: Spolkové ministerstvo pro evropské záležitosti, integraci a mezinárodní vztahy, Spolkové ministerstvo pro vzdělávání, vědu a výzkum, Fond budoucnosti Rakouské republiky.


Česká verze knihy Sousedé by měla být dokončena do konce roku 2019. Její představení v Brně, Praze a Jihlavě bude následovat.


Rakouskorakouská kniha

  • Hana Dočekalová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.4.2019 / 15.4.2019

Počet návštěv: 5176
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek