Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Informační servis
Společného setkání hejtmanů a hejtmanek regionů spolupracujících pod hlavičkou 3+1 v Kraji Vysočina se 26. srpna 2020 účastnili hejtmanka Dolního Rakouska Johanna Mikl-Leitner, hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Jako hosté podpořili jednání svou účastí také velvyslanci obou zemí, tedy rakouský velvyslanec v ČR Alexander Grubmayr a česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková.
Společné jednání hejtmanů a hejtmanek v Jihlavě se zaměřilo na aktuální plnění schváleného čtyřletého pracovního programu. Projednávala se všeobecná politická situace, aktuální situace ohledně pandemie COVID-19, cestovní ruch, doprava, zdravotnictví, česko-rakouský program Interreg V-A a také příprava nového pracovního programu mezi třemi českými kraji a Dolním Rakouskem.
Vzájemná spolupráce a solidarita se konkrétně projevila v oblasti pandemií těžce zasaženého cestovního ruchu, kdy se všechny čtyři regiony dohodly, že vzájemně propojí webové stránky destinačních agentur a budou zvát turisty nejen na svá území, ale představí jim také zajímavá místa a památky v sousedních regionech.
Vysočině se letos podařilo po dlouhém hledání domluvit celoroční spolupráci s rakouským rodilým mluvčím, což zásadně ovlivní kvalitu výuky německého jazyka na krajských středních školách. „Mimořádně úspěšný je např. společný projekt EDUBIM, resp. analýza životního cyklu silničních staveb za účelem zlepšení koordinace a rozhodování při výstavbě a následném provozu. Metoda BIM, která v České republice bude pro nadlimitní zakázky povinná, dokáže odhalit mnoho zbytečných nebo přehlédnutých chyb v projektové dokumentaci, umí pracovat s rozpočty, nabízí harmonogramy. Zatímco pro nás bude tato metoda brzy běžnou praxí, rakouská strana tuto povinnost nemá, leč považuje ji za výraznou inovaci, kterou chce dobrovolně sdílet,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Účastníci jednání vyjádřili vzájemnou solidaritu a podporu při zvládání zdravotních, ale i humanitárních výzev včetně ekonomických dopadů nynějších dozvuků pandemie. S tím souvisí i hodnocení a realizace projektů předložených do Interregu V-A AT-CZ. I přesto, že Řídící orgán umožnil žadatelům prodloužit termíny realizací až do konce roku 2022 nebo akceptoval aktivity realizované virtuálně, lze předpokládat, že se některé projekty neuskuteční a že v rámci poslední výzvy, která bude mít uzávěrku koncem letošního roku, bude k dispozici více než jeden milion eur, což je více peněz, než se předpokládalo.
Na konci příštího roku končí platnost současného pracovního programu regionů, proto jednali hejtmané a hejtmanky také o časovém harmonogramu příprav programu na další čtyři roky a také o klíčových tématech, která by měla být do obsahu nového programu zapracována, případně aktualizována. Předpokládá se, že dle zavedeného rotačního systému, kdy se regiony v podpisu pracovního programu střídají, bude nový pracovní program podepsán na půdě Jihočeského kraje.
Setkání hejtmanů pokračovalo odpoledne v Univerzitním centru Telč, kde byla podepsána dohoda o spolupráci mezi Dunajskou univerzitou Krems a telčskou pobočkou Masarykovy univerzity Brno, která podporuje pokračování úspěšných aktivit v oblasti vzdělávání a výzkumu (např. SCOLA TELCZ, Univerzita třetího věku) a zároveň deklaruje například podporu výměny studentů v oblasti univerzitního vzdělávání a výzkumu. Spolupráce by měla probíhat nejen formou vytváření vědeckých publikací, ale také vhodnou formou přímo na univerzitní půdě (večerní přednášky, výstavy, veřejné diskuse). Interkulturní dialog by měl být podporován například pořádáním jazykových kurzů nebo zajištěním tlumočení na pořádaných akcích.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se