Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Pravidla
Vyberte:
V průběhu července 2014 postupně začala dlouho připravovaná realizace opatření na podporu biodiverzity v evropsky významné lokalitě Na Oklice v rámci projektu Kraje Vysočina „Biodiverzita II. – EVL Na Oklice“, jehož cílem je obnova původního bezlesí, především rašelinišť, podmáčených luk, smilkových trávníků a vřesovišť.
Ořechov s místní částí Ronov na Žďársku je Vesnicí Vysočiny 2014. Slavnostní ceremoniál za přítomnosti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a předsedy Senátu ČR Milana Štěcha byl 15. srpna 2014 také „generální zkouškou“ na návštěvu celorepublikové komise, která za několik týdnů rozhodne, kdo se stane z krajských finalistů v roce 2014 nositelem titulu Vesnice roku. Letos se do krajského kola soutěže přihlásilo 20 obcí. Devítičlenná komise strávila týden jejich návštěvami, hodnocením a rozhodováním. Mezi hlavními kritérii byl hodnocen např. společenský život, péče o krajinu a veřejná prostranství nebo aktivita občanů.
Obce Jiřice, Modlíkov, městys Libice nad Doubravou a město Hrotovice byly oceněny za příkladnou péči o válečné hroby a pietní místa. Poděkování ve formě pamětní plakety udělené Ministerstvem vnitra České republiky převzali zástupci obcí při slavnostním vyhlášení výsledků krajského kola Vesnice roku v Ořechově. „Plaketa je trvalým připomenutím nadstandardních iniciativ v péči o pietní místa. Je naší povinností připomínat si hrdinství válečných událostí, a to důstojně a s patřičnou hrdostí,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Opět po roce jsou držitelé rodinných a senior pasů zváni na velké rodinné setkání ve Westernovém městečku Šiklův mlýn. Kraj Vysočina a partneři připravili na sobotu 23. srpna 2014 od 10:00 hodin nabytý program s mnoha výhodami pro držitele rodinných a senior pasů. Kromě tradičních ukázek kovbojského umění, vystoupení humorných divadel a komika Upíra Krejčího nebo hudební skupiny Kamelot nebo strašidelných jízd vláčkem Union Pacific budou v rámci programu vyhlášeny a oceněny nejlepší letošní regionální potraviny. Pro dospělé jsou připraveny zručnostní disciplíny – sečení kosou, hod podkovou nebo zatloukání hřebíků. Sobotní program bude ve večerních hodinách ukončen diskotékou. Celý den bude probíhat také soutěž o dvoudenní pobyt s ubytováním v hotelu Colorado Grand. Těšíme se na vás!
Nová okružní křižovatka na silnici II/602 Jihlava – Pelhřimov s odbočkou na silnici II/406 směr Kostelec se v sobotu 16. a v neděli 17. srpna uzavře pro veškerou dopravu. Důvodem je pokládka finální obrusné vrstvy. „V případě špatného počasí bude moci stavební firma dokončit pokládání poslední vrstvy i v pondělí 18. srpna, do kdy je povolená úplná uzavírka,“ sdělila Hana Strnadová z krajského odboru dopravy. Od začátku srpna mohou řidiči s opatrností křižovatkou projíždět v režimu stavby.
Akademická slavnost pod širým nebem byla pomyslnou tečkou za šestým ročníkem Mladé univerzity Waldviertel – společného projektu Kraje Vysočina a Dolního Rakouska. 139 českých a rakouských dětí ve věku 11 – 14 let spolu se svými rodiči a blízkými mělo šanci na vlastní kůži okusit a prožít atmosféru slavnostního zakončení akademického studia, kterému se snaží týdenní program přiblížit. Předání diplomů a gratulace všem úspěšným „studentům“ se závěrem minulého týdne účastnili hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, zástupce velvyslanectví ČR v Rakousku, Dana Baschová, zástupkyně velvyslanectví Rakouska v ČR a další představitelé rakouské samosprávy.
Provoz na jedné z dopravně nejzatíženějších křižovatek v regionu – křižovatka komunikací I/38, III/3525 a místní komunikace směr Červený Kříž, známá také jako křižovatka u Tří Věžiček - je počínaje dneškem řízen světelnou signalizací. Stavební úpravy silničního tahu Jihlava – Havlíčkův Brod – Kolín v úseku průmyslové zóny Jihlava – Střítež fakticky představovaly nejen osazení semaforů ve všech čtyřech směrech, ale také vybudování jednostranného chodníku, mírné rozšíření oblouků v odbočení na Střítež, a to vše doplněno novým dopravním značením. Na investici za téměř osm miliónů korun se sdružily prostředky Kraje Vysočina, města Jihlavy, obce Střítež a společnosti LCJ, s.ro. Jihlava.
Odborný seminář k informačním technologiím se stal již nedílnou součástí letní Telče. Letošní patnáctý ročník uspořádal Kraj Vysočina ve spolupráci s regionálními firmami z oblasti informačních a komunikačních technologií ve středu 6. srpna. Setkání v Telči k novinkám v oblasti síťových technologií a metod výstavby regionálních i městských sítí se zúčastnila téměř stovka odborníků z řad obcí, měst, krajů, firem i centrálních orgánů České republiky.
Od července 2014 do května 2015 budou realizována dlouho připravovaná opatření na podporu biodiverzity v celkem 10 zvláště chráněných územích a evropsky významných lokalitách v rámci II. etapy projektu Kraje Vysočina s názvem „Biodiverzita“. Projekt bude realizován na území přírodních rezervací Rybník Pařez, Vílanecké rašeliniště, Rašeliniště Loučky, Doupský a Bažantka a U Hájenky, na území přírodních památek Obecník, Dobrá Voda a Hajnice a na území evropsky významných lokalit Na Oklice a Na Ostrážné.
Po letošním jarním zkušebním období maturitních zkoušek došlo krajskému úřadu celkem 46 žádostí o jejich přezkoumání. V porovnání s loňským rokem jde o téměř 20% nárůst. Z celkového počtu 46 žádostí 44 žadatelů napadalo hodnocení písemných prací společné části maturitní zkoušky a dva žadatelé nebyli spokojeni s výsledkem ústní zkoušky společné části maturitní zkoušky. Ani jedna žádost se letos netýkala profilových zkoušek. S odvoláním proti výsledkům maturity letos uspělo pět studentů.
Mladá univerzita Waldviertel se včera přehoupla do své druhé poloviny. A jako každý rok připravil pro účastníky středeční program Kraj Vysočina. Z univerzitního kampusu v Raabsu se přes 100 dětí ve věku 11-14 let vydalo do historické Telče, aby zde strávily den plný poznání i zábavy. „Zájem o Mladou univerzitu mezi dětmi i jejich rodiči roste, letos se do prázdninového kempu přihlásilo 140 rakouských a českých dětí, což je zatím nejvíce ze všech dosavadních ročníků Junge Uni,“ řekl Ladislav Seidl, vedoucí oddělení vnějších vztahů Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Muzeum Vysočiny Třebíč zpřístupnilo formou výstavy část ze své vzácné ucelené sbírky dýmek a kuřáckých potřeb, jejíž historie je více než stoletá. „Výstava nemá za cíl propagovat kouření, naopak v úvodu i závěru výstavy je návštěvník informován, že nejzdravější je dýmky pouze sbírat, neboť jsou dokladem umělecko-řemeslného umu našich předků,“ upozorňuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Výstava Dýmky a svět v bývalé konírně třebíčského zámku je otevřena pro veřejnost do 26. října 2014.
Dlouho hledal Kraj Vysočina společně s kanceláří prezidenta republiky a vlastníkem pozemků vhodný termín na avizované sázení stromů v blízkosti hráze Veselského rybníka v lokalitě Kačenárna v Novém Veselí. Patnáct mladých dubů může být do budoucna základem nové aleje, která se stane další dominantou obce, která je považována za druhý domov prvního muže České republiky. Rýče budou v pohotovosti 17. října 2014. „Kromě hejtmanů, kterým bylo prezidentem republiky doporučeno pojmout sázení jako společnou brigádu, bude sázet svůj strom i sám prezident a Constantin Kinský, majitel pozemků,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V údolí řeky Jihlavy v těsném sousedství cyklostezky odstartovala v úterý 5. srpna 2014 stavba rodinného parku Robinson. Už při zahájení stavby investor myslel na děti. Všechny přítomné svými malůvkami vyzdobily základní kámen rodinného centra. „Připravované nevšední atrakce určitě zaujmou děti a nudit se budou ani dospělí. Navíc investor myslí i na akce pro školy, školky a koncepčně aktivity centra doplňují nabídky vyžití nejen v Jihlavě, ale v celém Kraji Vysočina,“ zhodnotil přínos projektu pro rodiny s dětmi hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V sobotu 9. srpna 2014 se od 19:30 hod. uskuteční večerní prohlídky Hradu Kámen. Už samotný název napovídá, že se ponesou v netradičním duchu. Protože značnou část expozic hradu zaujímá expozice bydlení na panském sídle v 19. a na počátku 20. století, budou i samotné večerní prohlídky věnovány této době. Do atmosféry devatenáctého století návštěvníci nahlédnou díky krátkým divadelním scénkám, ze kterých se dozví něco o vzdělání, trávení volného času, módě a stolování našich bohatších předků žijících na panském sídle.
V polovině prázdnin byl po více než třech letech realizace ukončen projekt Technologického centra a síťové infrastruktury kraje. S náklady v celkové výši 69,2 mil. Kč a s příspěvkem EU ve výši 54,1 mil. Kč šlo o největší investiční akci v oblasti rozvoje ICT za dobu existence kraje. V rámci projektu vznikly dvě navzájem propojené technologické části Technologické centrum sloužící veřejné správě a Rozšíření krajské páteřní sítě ROWANet.
Čtyři roky podporuje Kraj Vysočina formou stipendií prospívající učně vybraných oborů. V letošním roce na krajskou finanční podporu dosáhlo téměř šest set studentů, kteří si mezi sebe rozdělili 3,3 miliónů korun. „Díky motivačním programům se daří na středních školách udržet zájem o obory, které na trhu práce patří k nejpoptávanějším. Od nového školního roku se mezi podporovanou osmnáctku zařadí také zemědělský obor farmář. Kraj by tak vyšel vstříc potřebám místních zemědělských podniků, kteří jsou další v řadě čekajících na kvalifikovanou mladou generaci,“ uvedla Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.
Na konci srpna se v Českých Budějovicích koná tradiční výstava Země živitelka zaměřená na zemědělství, potravinářství a rozvoj venkova a Kraj Vysočina zde nemůže chybět. Prezentace Vysočiny se pro tento rok zacílila na dvě typické komodity regionu, a to kmín a mák. To nejlepší z Vysočiny bude k vidění na ploše 28 m2 u vstupu do pavilonu T1, kde návštěvníci určitě nepřehlédnou stánek v barvách Kraje Vysočina ozdobený červenými jeřabinami.
Kraj Vysočina už nyní během prázdnin intenzivně připravuje pokračování projektu, který se váže k začátku školního roku v letošním roce s názvem „Bezpečně do školy i do přírody“. Díky němu dostanou všichni prvňáčci v regionu hned 1. září kufřík s výbavou nejen pro školní účely. Podle náměstka hejtmana Kraje Vysočina Libora Joukla má projekt „Bezpečně do školy“ děti především motivovat k bezpečnějšímu chování nejen při cestě do školy. „Kufřík, který od Kraje Vysočina všichni prvňáčci letos dostanou nabídne nejen základní školní pomůcky, ale nově včetně prvního čtení, také předměty s bezpečnostními prvky. Jako bonus od Kraje Vysočina bude do kufříku přidána také cyklistická lékárnička,“ uvedl Libor Joukl s tím, že letošní kufřík má pomoci nejen zvýšit bezpečnost při cestě do školy, ale i při pohybu v přírodě.
Bozdošský park v ukrajinském Užhorodě patří až do 10. srpna české kultuře, jídlu i pivu. Nejen pro obyvatele Užhorodu je připraven každý den od 12:00 hod. bohatý program. Hlavním organizátorem festivalu je jihlavský pivovar, který do partnerského regionu Kraje Vysočina Zakarpatské oblasti Ukrajiny přiváží jihlavské folklórní soubory, kuchaře tradičních českých specialit i české pivo.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se