Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Finance > Oblasti financování
Mezi horké favority letošního ročníku Stavíme z Merkuru patřila jednoznačně ZŠ a MŠ Dobronín, která loni vyhrála krajské kolo se svým velkotonážním jeřábem. Letošní úkol pro všechna družstva cílil na zvládnutí jemné motoriky, dával maximální prostor pro kreativitu a nápadité zvládnutí technického řešení. S projektem vesmírného vozítka některým týmům v základu a při přípravě dokumentace pomáhali ve volném čase šikovní tatínkové. Některé týmy strávily hodiny u internetu a hledaly inspiraci při sledování dokumentů o skutečných vesmírných pomocnících.
Podobná soutěž, která by byla součástí uceleného vzdělávacího zaměření, s tak širokým zacílením na žáky základních škol vedených podle společné metodiky nebyla v novodobé historii České republiky nikdy pořádána. Kraj Vysočina využil zkušenosti s podobnou aktivitou vedenou společností Bosch Diesel v zahraničí a tento příklad dobré praxe upravil s ohledem na místní možnosti. Výsledkem společné práce je nejen soutěž, ale především speciální metodika pro žáky a další pro jejich učitele. „V současné době s Merkury podle krajem připravené metodiky pracuje zhruba čtyřicet základních škol na Vysočině,“ doplnila Jana Fialová.
Výsledky 2. ročníku soutěže Stavíme z Merkuru
1. Základní škola Jihlava, Rošického 2
2. Základní škola a mateřská škola Dobronín
3. Základní škola Jihlava, Seifertova 5
4. Základní škola Měřín
5. Základní škola Otokara Březiny, Jihlava, Demlova ul.
Členové vítězného družstva získali každý svůj vlastní iPad, pro všechny členy stříbrného a bronzového družstva byla připravena stavebnice Merkur vyšší třídy. Stavebnici Merkur nižších obtížností letos získali všichni účastníci finále soutěže.
Postřehy soutěžících:
David Báťa, ZŠ a MŠ Velký Beranov: „Nejdéle jsme řešili pohon a zatáčení. Měli jsme dva motory pro každou stranu, které měly pohánět dva pásy, museli jsme řešit, jak usadit kola na pásy. Praktické řešení, které jsme nakonec využily, jsme převzali z tankové konstrukce.“
Karolína Bauerová, ZŠ Komenského, Náměšť nad Oslavou: „Soutěžíme poprvé. Vozítko jsme pro štěstí pojmenovali – říkáme mu Dublí. Je originální tím, že se podobá skutečnému vozítku, je odolné a originální. Pracovali jsme na něm tři měsíce. Každý v týmu má svůj úkol, nikdo nesmí vypadnout.“
Václav Rous, ZŠ Školní, Velké Meziříčí: „Hodně si slibujeme od pohybu vozítka na pásech. Dost času jsme věnovali testování, ve finále si musíme dávat pozor na ovládání, aby jelo rovně.“
Veronika Křížová, ZŠ Rošického, Jihlava: „Hodně času jsme strávili testováním, záleželo nám i na tom, aby vozítko vypadalo skutečně, a to včetně kamery nebo natáčecího satelitu.“
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se