Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Strategie zdravotnictví
Vývoj přírody v lomu Kosov probíhá už 16 let bez jakýchkoliv dalších okolních vlivů. Proto se tato oblast může stát moderní učebnicí pro středoškolský tým a v budoucnu také pro další žáky i zájemce o přírodu v okolí Jihlavy. „Další formou výzkumu bude badatelská činnost v úplně novém prostředí školní laboratoře, která byla pro podobné účely zřízena v budově jihlavského gymnázia v rámci krajského projektu Badatelská centra pro přírodní vědy,“ doplňuje učitelka chemie a biologie na Gymnáziu Jihlava Lenka Fasorová.
Projekt je podle ředitele OA, SZŠ a SOŠS Jihlava založen na spolupráci obou škol, které mají odlišné zaměření. „S naším studentským týmem jdeme pozorovat přirozený proces ekologické sukcese v jeho jednotlivých fázích. Chceme využít dostatečně dlouhou dobu pro bádání, kdy můžeme celý rok monitorovat vývoj v jednotlivých ročních obdobích. Budeme bedlivě sledovat hojící se ránu v přírodě s ohledem na ty nejminiaturnější detaily úžasného vývoje,“ vysvětluje Libor Fasora.
Společnost si jihlavské školy zvolila jako dlouhodobého partnera při propagaci environmentální problematiky v lokalitě aktuálně nevyužívaného syenitového lomu Kosov. Díky nestandardnímu prostředí, kde veškeré aktivity jsou svázány přísnou legislativou a zákazy vstupu na soukromý pozemek a do dobývacího prostoru, byla zahajovací schůzka dost netypická. Vyžadovala přítomnost vyučujících přímo na lokalitě, kde se uskutečnila prohlídka s odpovědným závodním lomu. Následně byli všichni žáci proškoleni v rámci možných rizik při pohybu v lokalitě, od úrazů, přes nutnost používat ochranné prostředky až po postupy první pomoci při uštknutí jedovatými hady.
„Všechny formálních náležitosti máme vyřešené a třístranná smlouva už nese všechny podpisy. Školy se zavázaly k plnění navržených výstupů i k dodržování všech přísných pravidel, firma pak ke spolupráci a podpoře,“ konstatovala specialistka pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci firmy Českomoravský štěrk Kamila Botková.
A školní tým? Ten už má po pátku 24. června za sebou první návštěvu výjimečné lokality v Kosově. Doposud ji totiž mohl znát pouze z propagačních materiálů nebo si místo představovat z leteckých snímků dostupných na webu. Poslední červnový pátek se tak stal pomyslnou vstupenkou do nových úrovní studentského bádání, objevování a předávání informací všem se zájmem o přírodu.
Jedinečnost této spolupráce ukazují první fotky ze zahajovací expedice.
Více informací: Libor Fasora, ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava, tel.: 567 587 412, e-mail:reditel@ozs-ji.cz, Lenka Fasorová, Gymnázium Jihlava, tel.: 567 579 743, lenkafasorova@gymnaziumjihlava.cz
Foto: archiv OA, SZS SOŠS Jihlava
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se