Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2013
Nela Valentová z pelhřimovského gymnázia tráví letošní školní rok na severu regionu v kopcovitých Ardenách v Charleville-Mézières, Tomáš Weber z Gymnázia Havlíčkův Brod v Romilly-sur-Seine poblíž středověkého města Troyes a jeho spolužák z havlíčkobrodského gymnázia Matěj Pojezdný studuje dočasně v třítisícovém městečku Joinville na řece Marně.
„Pro všechny tři byly první týdny ve škole pochopitelně náročné, museli si zvyknout na zcela odlišný styl výuky i organizaci času. Postupně, jak se začaly zlepšovat jejich jazykové dovednosti, se ale začali také mnohem lépe ve všem orientovat a pobyt ve Francii si užívat,“ doplňuje radní Fialová.
DOJMY STUDENTŮ:
„Moc mě baví tělocvik, kde jsme do podzimních prázdnin dělali orientační běh, což pro mě bylo něco úplně nového a neskutečně mě to bavilo. Ve škole mě asi nejvíc překvapil přísný zákaz mobilů během vyučování, který všichni dodržují. Naopak jsem si musela zvyknout, že 90 % Francouzů kouří – kdykoliv, kdekoliv, kdokoliv. Moje francouzská rodina je naštěstí v těch zbylých 10 %. A také musím říct, že francouzská kuchyně je ta nejlepší, kterou jsem kdy ochutnala,“ říká Nela Valentová.
„ Překvapilo mě mnoho věci. Asi nejvíc doba strávená ve škole za jeden den (tři dny v týdnu končím v 18:10). Dále to jsou sjednocené hodiny (fyzika s chemií a geografie s dějepisem). Jídelna je také úplně jiný svět, než na co jsem byl zvyklý v Česku. Jídlo má tři chody a pak si ještě můžeme vzít například sýr, bagety a různé koření na dochucení. Na městečku, kde studuji, se mi líbí, že je zde mnoho starých uliček a na náměstí obrovský kostel v gotickém stylu. Stala se mi i jedna dobrá příhoda. Šel jsem se svou hostitelskou rodinou ke kadeřníkovi a když jsem mu řekl, odkud pocházím, spustil na mě česky,“ usmívá se Matěj Pojezdný.
„Volného času není mnoho a je nutné se i v něm věnovat studiu. Mám ale i dost možností sportovat nebo zajít do kavárny, které
jsou ve Francii velmi příjemné. Jsem vděčný, že mě na počátku hodně podpořila má
hostitelská rodina,“ doplňuje Tomáš Weber.
Díky programu Jeden rok v Champagne-Ardenne se od roku 2010 každý rok podařilo vyslat do Francie alespoň jednoho studenta ze střední školy na Vysočině. Náklady na pobyt studenta ve Francii hradí s velké části sama rodina. Kraj Vysočina však poskytuje finanční prostředky na částečné pokrytí nákladů spojených se studijním pobytem v souladu s Pravidly Rady Kraje Vysočina pro poskytování stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech. Program je určen pro studenty ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, seznámit se se způsobem života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti jsou do programu každoročně vybíráni na základě výběrového řízení. Přihlášky pro následující školní rok je možné podávat do 31. ledna 2016.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se