Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace > Památky
Zpráva je zpracována primárně pro území Kraje Vysočina a jejím cílem je poskytnout informace o přírodních příčinách, některých dopadech na přírodní prostředí a rozsahu sucha v letech 2015 až 2018.
Prezentace k dlouhodobému suchu a nedostatku vody v Kraji Vysočina.
Posláním této koncepce je vytvořit strategický rámec pro přijetí účinných legislativních, organizačních, technických a ekonomických opatření k minimalizaci dopadů sucha a nedostatku vody na životy a zdraví obyvatel, hospodářství, životní prostředí a na celkovou kvalitu života v ČR.
Usnesení Vlády ČR ze dne 29. 7. 2015 č. 620 k přípravě realizace opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody
Webová prezentace o stavu sucha a jeho předpovědi. Lze zde získat informace o stavu sucha v jednotlivých okresech ČR nebo informace o přednáškách týkajících se uvedené problematiky.
Lze v něm nalézt rozlišení jednotlivých typů sucha. První mapa prezentuje sucho meteorologické, zjednodušeně řečeno nám říká, zda prší více či méně, než je v dané oblasti dlouhodobě normální. Údaje o deficitu úhrnu srážek jsou pro nás prvním varováním, že se něco začíná dít. Další mapy již prezentují vývoj sucha v různých oblastech projevu, tedy hydrologické sucho u povrchových vod vypovídá o průtocích vody v řekách a u podzemních vod hodnotí stav hladin podzemních vod, agronomické sucho pak zobrazuje množství vody v půdě. Poslední mapa zahrnuje i informace o nakládání s vodami a prezentuje stav množství dostupných zdrojů k požadavkům v dané oblasti. Intenzita sucha je, stejně jako v novele vodního zákona, rozdělena do tří kategorií – sucho mírné, silné a mimořádné. Hodnoty odpovídající nule tedy znamenají dlouhodobý normální stav a plusové hodnoty prezentují větší množství vody (vlhko), než je v tuto dobu obvyklé.
Strategie ochrany před negativními dopady sucha v České republice. Cílem tohoto webu je shromažďovat a představovat informace o problematice sucha široké veřejnosti a v tomto smyslu je chápan i jako jedna z forem veřejné osvěty.
Popis aktuální situace stavu sucha v rámci hydrometeorologické situace na území ČR.
Portál vznikl jako reakce na výskyt sucha v letech 2014 a 2015 a současně jako naplnění jednoho z bodů uvedených v Usnesení Vlády č. 620 z 29. července 2015. Jedná se o společnou aktivitu ČHMÚ, CzechGlobe a Mendelovy univerzity v Brně, jejímž cílem je zprostředkovat pro uživatele komfortní a rychlý přístup k informacích o aktuálním stavu výskytu sucha jeho dopadů.
Problematika sucha a s ním spojeného nedostatku vody představuje pro Kraj Vysočina stále větší hrozbu. Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek proto inicioval vznik pracovní skupiny složené z odborníků na danou problematiku. Výstupem z jednání pracovní skupiny je souhrn krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých opatření, jejichž realizace a naplňování by měla přispět ke zmírnění dopadů negativní hydrologické situace a toto doporučení pro obce a obecní úřady v Kraji Vysočina.
Na území Kraje Vysočina má každoročně větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané pitné vody několik desítek obcí a místních částí. Jedná se o obce, které nejsou napojeny na skupinové vodovody tj. na vodárenské nádrže, ale spoléhají se pouze na lokální zdroje podzemní vody.
Odkazy na aktuální hydrologické informace státních podniků Povodí (Moravy, Vltavy, Labe)
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se