Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Syslí kolonii se na Vysočině daří. Chrání ji speciální dopravní značky a zbržďovací prahy

Vysočina už čtvrtým rokem používá speciální dopravní značku „Pozor, sysel!“ v sousedství Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku. Tato dopravní značka upozorňuje řidiče na výskyt hlodavců – syslů obecných, kteří v současnosti patří mezi kriticky ohrožené druhy.
 

 
 

„Právě v této oblasti totiž žije jediná známá kolonie syslů na Vysočině, čítající až 100 jedinců. V době od května do září jsou syslové velice aktivní a při migraci za potravou se často pohybují i na účelové cestě mezi Mohelnem a hrází stejnojmenné vodní nádrže,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček. Řidiče v této unikátní přírodní lokalitě nabádá dopravní značka k větší pozornosti a žádoucí zpomalení provozu zabezpečují zbržďovací prahy instalované Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Přes zimu je dopravní značka „Pozor sysel“ umisťována do depozitáře, neboť sysli se ukládají k zimnímu spánku.


Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené druhy. Řadu let je mu věnována cílená podpora v rámci záchranného programu. Na Vysočině se však syslí populaci daří. „Ještě v roce 2000 bylo na Mohelně zjištěno přibližně 20 jedinců, po řadě zásahů na jejich podporu jich v roce 2013 ochránci přírody napočítali téměř stovku. V minulých letech však nastal pokles až o třetinu, zřejmě v souvislosti se ztrátami způsobenými dopravou. Situaci byla věnována pozornost a po realizaci opatření pro zpomalení provozu dnes kolonie opět čítá přibližně 100 kusů. V České republice je známo a pravidelně monitorováno pouze cca čtyřicet lokalit s koloniemi syslů, a tak si velmi ceníme toho, že na Vysočině máme takto početnou kolonii,“ informovala na závěr Jana Nováková z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.

 

sysli

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.8.2021 / 9.8.2021

Počet návštěv: 1283
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek