Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů
Pachové ohradníky jsou v současné době jedním z nejefektivnějších prostředků ke snižování počtu střetů vozidel se zvěří. Dřevěné kolíky opatřené speciální pěnou, která vydává pro zvířata odpudivý zápach, přimějí zvěř, aby před vozovkou zpozorněla. Někde jsou ohradníky umístěné už řadu let, někde rok. Od začátku projektu, roku 2010, jich bylo v regionu osázeno více než sedm tisíc. „Zástupci okresních mysliveckých spolků v roce 2009 zaznamenali 866 střetů vozidel se zvěří, zatímco v roce 2015 na totožných místech, kde se postupně instalovaly pachové ohradníky, evidovali už jen 364 střetů. Nejčastěji se stává obětí srážek srnčí a černá zvěř,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Myslivci zjara nejprve podél silnic umisťují v rozmezí asi osmi metrů kůly, alternativně využívají stromy a keře, na které aplikují pěnu s pachem, případně samotný pach, pokud je pěna v dostatečné kvalitě a velikosti z předchozího roku. „Zhruba po měsíci musejí pach v čerstvé pěně obnovit, reaplikaci pachu je nutné provést ještě dvakrát až třikrát,“ říká k instalaci pachových ohradníků Jiří Bartoš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina, který si také pochvaluje stále se lepšící spolupráci s myslivci i Krajskou správou a údržbou silnic. Myslivecké spolky v jednotlivých okresech samy zajišťují dalších desítky kilometrů silnic, kde pachové ohradníky instalují.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se