Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Talent Vysočiny a Cena hejtmana Kraje Vysočina pro rok 2021

Na začátku tohoto týdne se v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou uskutečnilo slavnostní vyhlášení ceny Talent Vysočiny a Ceny hejtmana Kraje Vysočina 2021. Odborná komise letos nominovala na cenu Talent Vysočiny celkem 64 žáků v pěti oborech. Většina z nominovaných dosáhla v právě končícím školním roce významných úspěchů v celostátních i mezinárodních vědomostních, uměleckých nebo sportovních soutěžích. Cenu hejtmana Kraje Vysočina letos obdrželi čtyři žáci s vynikajícími studijními výsledky. Pořadatelství slavnostního večera se opět ujala příspěvková organizace města Active – středisko volného času.

Všichni nominovaní žáci získali od Kraje Vysočina jednorázové stipendium ve výši 2 000 korun pro kategorii základních škol a 4 000 korun pro středoškoláky. Ocenění talenti pak obdrželi desetiměsíční stipendium 1 500 korun/měsíc v mladší kategorii a 3 000 korun/měsíc ve středoškolské kategorii. „V letošním roce jsme se rozhodli navýšit odměnu pro talentované žáky, jednorázové stipendium na dvojnásobek a desetiměsíční o polovinu. Kromě toho se chceme více zaměřit na systémovou podporu talentované mládeže napříč různými obory,“ uvedl na slavnostním večeru radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala.

Cenu hejtmana a s tím spojenou finanční odměnu 10 tisíc korun získali pro rok 2021 středoškoláci Veronika Borková, Ondřej Mastný, Tomáš Němec a Jitka Waldhauserová.

Talent Vysočiny 2021:

Umělecký obor základní školy:

Beránková

Liliana

Základní umělecká škola  J. V. Stamice Havlíčkův Brod

Liliana je akordeonistka s výjimečným talentem a vyniká muzikálností a výborným výrazovým cítěním. Je držitelkou sedmi 1. cen z mezinárodních soutěží, 4x si přivezla pohár vítězů. V dubnu 2021 se zúčastnila 12. ročníku World Open Online Music Competition v Srbsku a vybojovala 2. cenu. V květnu v další mezinárodní soutěži Czech Accordation ONLine rovněž vyhrála 2. cenu. Je členkou akordeonového souboru Pohoda.

Umělecký obor střední školy:

Šrámková

Michaela

Pražská konzervatoř

Michaela je akordeonistka s výjimečným talentem. Od září 2020 je studentkou Pražské konzervatoře. Je držitelkou šestnácti 1. cen z mezinárodních soutěží, 3x zvítězila v celostátní soutěži MŠMT ve hře na akordeon. V květnu 2021 byla pražskou konzervatoří nominována na prestižní Vienna International Music Competition a tímto se zařadila mezi úspěšné hudebníky světa. Je držitelkou pěti Cen Talent Vysočiny.

Přírodovědný obor základní školy:

Feldbabelová

Jana

Základní škola Jemnice

Jana je nadaná žákyně se širokým zaměřením. Je velmi zvídavá a vzdělává se v různých oblastech. Letos zvítězila v krajském kole Astronomické olympiády a v celostátním kole obsadila 8. místo. Zvítězila v okresním kole matematické olympiády bez ztráty jediného bodu. Zapojila se úspěšně i do logické olympiády a matematického klokana. Mezi koníčky patří hra na klavír, sport a výtvarná činnost

Přírodovědný obor střední školy:

Havlíček

Vítězslav

Gymnázium Velké Meziříčí

Víťa je všeobecně nadaný a mimořádně talentovaný student. V letošním roce se účastnil krajských kol fyzikální a biologické olympiády a zvítězil v krajském kole soutěže Středoškolské odborné činnosti s vynikající prací na úrovni biologie, bioinformatiky a chemie. Navázal na svoji práci z minulého roku v problematice, která se zabývá predikcí rizika přenosu betakoronaviru SARS-Cov-2. Za svoji práci získal v květnu prestižní cenu Učené společnosti České republiky v kategorii středoškolský žák a v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti pak 2. místo. Je členem vědeckého týmu, který pracuje na výzkumu viru SARS.

Technický obor střední školy:

Wolker

Jiří

Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod

Jiří je talentovaným studentem, účastní se vědeckých stáží Akademie věd s názvem Moderní metody zpracování digitálního obrazu. Spolupracuje s Ústavem teorie a automatizace, který svou činností přispívá k rozvoji biomedicíny, astronomie a i kriminalistiky. Jiří se podílí na zpracování velkého množství dat  ze speciálního mikroskopu a tím významně pomáhá vědecké práci v oblasti výzkumu vývojových poruch, např. Downova syndromu. Za svou práci „Moderní metody zpracování digitálního obrazu“ byl oceněn 1. místem v 15. ročníku projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a to z celkového počtu 74 prací mladých vědců.

Humanitní obor základní školy:

Troubil

František

Gymnázium Žďár nad Sázavou

František má stabilně výborné studijní výsledky. Účastní se různých olympiád, ale největšího úspěchu dosáhl v olympiádě z německého jazyka. Přesto, že němčinu studuje pouze třetím rokem, tak zvítězil v krajském kole olympiády a v celostátním se umístil na krásném 5. místě

Humanitní obor střední školy:

Spekhorstová

Eva Maria

Gymnázium Třebíč

Eva Maria je mimořádně jazykově nadaná studentka. Učí se a domluví se 20 jazyky. Znalosti má od referenčního rámce C1 po A1. Učí se anglicky, německy, italsky, francouzsky, španělsky, portugalsky, korejsky, holandsky, japonsky, indonézsky, norsky, čínsky, turecky, řecky a hebrejsky. Dále se zajímá o staré jazyky, např. etruštinu a nově o minojštinu či aramejštinu. Dalším velkým zájmem je malířství, kde se věnuje malbě portrétů. Pro zajímavost byla hostem Show Jana Krause.

Sportovní obor základní školy:

Illeková

Kateřina

Gymnázium Bystřice nad Pernštějnem

Kateřina je cílevědomá a svědomitá studentka. Její studijní výsledky mají vzestupnou tendenci a vzestupná je i její výkonnost ve sportu, kde je příkladem svým spolužákům. Katka je Mistrem České republiky v šermu mladších žáků do 13. let, v kategorii do 15. let je držitelkou bronzové medaile, 6. místo jí patří mezi juniory do 20let a ve svých 13 letech se umístila na 11. místě mezi seniory. Je Mistrem ČR v družstvech žákovských, kadetů i juniorů

Sportovní obor střední školy:

Strnadová

Sára

Sára se již od útlého dětství věnuje snowboardingu, především snowboardcrossu. Svému sportu věnuje veškerý volný čas a energii, ale nezapomíná ani na studium a patří k nejlepším studentům. Přes juniorský věk dosahuje výborných výsledků i mezi ženami v závodech Evropského poháru. Dvě 3. místa na závodech v Rakousku, 4. místa v Itálii a opět Rakousku jsou toho důkazem. Ale jednoznačně největším úspěchem je 1. místo a titul Mistryně světa juniorů v ruském Krasnodaru. Navíc obohacený o 3. místo v soutěži teamů. Sára je považována za nástupkyni olympijské vítězky Evy Samkové.