Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Analýzy a koncepce
Vyberte:
TASICE - SKLÁRNA
Části památky:
areál sklárny
Rejstříkové číslo v ÚSKP ČR:
21421 / 6-5500
Vlastník:
FO
Sklárny vznikaly v místech, kde okolní lesy poskytovaly dostatek dřeva potřebného k topení a výrobě potaše. Nebylo tomu jinak ani u sklárny v Tasicích, která byla postavena v místech s dostatkem kvalitního křemene nezbytného k výrobě. V těchto místech stávaly sklářské pece již v 15. století. Sklárna v Tasicích byla roku 1796 založena huťmistrem Ferdinandem Čapkem, po jehož tasickém skle byla v té době značná poptávka. Velkými změnami prošla sklárna za doby vlastnictví rodinou Rückelovou, která byla majitelem od roku 1844 a sklárnu provozovala až do začátku první světové války. Byla zrekonstruovaná pec a změnil se systém původního přímého vytápění na vytápění generátorovým dřevoplynem, což vedlo k zlepšení kvality skla. Během války byl provoz tasické sklárny zastaven a po válce se stává majitelkou Milada Nestlová se dvěma společníky a následně sklárnu kupuje Čeněk František Císař, jemuž byl po válce majetek odebrán. V poválečných letech spadala sklárna pod sklárnu Kavalier v Sázavě nad Sázavou a postupně se zde vyrábí jen laboratorní sklo. Sklárna po roce 1989 přešla do soukromých rukou a v roce 2002 byla výroba ukončena. Po několika letech chátrání se opět našel majitel, který má zájem na záchraně této památky a zajímavý technický objekt zpřístupnil veřejnosti.
Způsob využití:
Dnes je možné se v rámci prohlídkové trasy seznámit s tímto jedinečným sklářským skanzenem.
Více informací:
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se