Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Telčský zámek patřil skřipácké muzice

Telčský zámek patřil skřipácké muzice
U příležitosti 101. výročí narození bratrů Josefa a Ladislava Mátlových, významných telčských rodáků, se uskutečnilo vystoupení skřípáckých muzik Skřipky – dyndy na Horácku. Akci organizovalo Horácké folklorní sdružení ve spolupráci se souborem Podjavořičan na státním zámku v Telči, za finanční podpory města Telče a Kraje Vysočina. „Koncert připomněl nejen činnost bratrů Mátlových, ale i tradici skřipácké hudby v našem regionu, která se největší slávě těšila na počátku 19. století. Jsem ráda, že i dnes se daří tradici udržovat a předávat dalším generacím,“ řekla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

V Telči v celkem pěti blocích představili své umění hry na skřipky domácí soubor Podjavořičan s pásmem v úpravě J. Mátla, jihlavský folklorní soubor Pramínek, který čerpal ze záznamů M. Brtníka, a skřípácká muzika brněnského BROLNu s úpravami F. Dobrovolného, tanečníky a zpěvačkami Vysočanu. V předsálí byla připravena výstava historických podkladů, fotografií a zápisů dokládajících hru na skřipky na Telčsku. Vystavené původní nástroje pocházely z dílny truhláře Rudolfa Maška z Telče. Navíc se jako výtvarník se svými kresbami představil muzikant Míla Brtník.


V řadách publika vedle příznivců lidové muziky přihlíželi zástupci města v čele se starostou Fabešem, notové a rytmické linky bedlivě střežil Míla Brtník starší, zavítali také zástupci rodiny Mátlovy. V publiku bylo možno zahlédnout i některé muzikanty tehdejšího Studentského dyndáckého kvarteta, jak zněl původní název první telčské skřípácké muziky, založené Josefem Mátlem i jihlavští muzikanti z Vysočanu.


Pro skřípáckou muziku – obvykle kvartet - je typický zemitý, skřípavý zvuk houslí, charakteristický skřípácký bas a velmi zvučné zpěvy. Skřipácká muzika na Jihlavsku jako fenomén je v současné době zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Akce prezentovala, že i na Telčsku sahají kořeny tradiční horácké hudby hluboko do minulosti a že má mezi současnými umělci své další pokračovatele a nositele tradice. 

  • Jaroslav Novák, předseda Horáckého folklorního sdružení
    Renata Šimánková, Podjavořičan Telč
 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 24.9.2015 / 24.9.2015

Počet návštěv: 8386
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek