Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Oblasti financování


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Termín pro výměnu kotlů v rodinných domech a bytech se blíží

Od 1. září letošního roku nabude účinnost zákaz používat kotle na pevná paliva, které jsou zařazeny do nižší než třetí emisní třídy. „Zákaz provozování kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2 a bez stanovené třídy byl stanoven již před devíti lety a vyplynul z potřeby snižování emisí do ovzduší, zvyšování účinnosti a snižování energetické náročnosti lokálního vytápění,“ připomíná krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Pavel Hájek. Kotlíkové dotace pomohly nastartovat proces povinné výměny neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností, nicméně jich je v Česku v provozu ještě okolo tři sta tisíc.
 

 
 

Jak poznám, že se zákaz provozu týká mnou využívaného zdroje tepla?

Mám/využívám zdroj na pevná paliva do příkonu 300 kW a vytápím dům teplovodní otopnou soustavou (radiátory, podlahové vytápění). Zákaz platí pouze pro kotle. Nikoliv pro lokální topidla, která přitápí také místnost, jako jsou kamna a krb.

Kotel vyrobený „na koleně“ či kotel vyrobený před rokem 2000 má smůlu, stejně tak kotel, který má na výrobním štítku třídu 1 nebo 2 podle ČSN EN 303-5. Zákon hovoří o provozovateli spalovacího zdroje. Provozovatelem je právnická nebo fyzická osoba, která stacionární zdroj skutečně provozuje, tj. ten, kdo do kotle „oficiálně“ pravidelně přikládá palivo a následně využívá kotlem vyrobené teplo.


Úřady budou kontrolovat revizní správy techniků

Po 1. září 2022 je možné využívat kotel, u kterého musí být jednoznačně prokazatelné, že patří do třídy 3, 4 nebo 5. Třídu najdete na výrobním štítku, nebo ji zjistíte ze zprávy autorizovaného specialisty o povinné kontrole kotle. Každý kotel na pevná paliva musí jednou za 36 měsíců zkontrolovat technik s patřičným oprávněním, který do dokladu o kontrole také uvede, zda kotel vyhovuje podmínkám provozu. Tento doklad bude také rozhodující pro úřad obce s rozšířenou působností, který bude kontrolovat, zda nejsou provozovány nevyhovující zdroje. Pokud povinnou kontrolu v zákonné lhůtě neprovedete, vystavujete se pokutě do výše až dvaceti tisíc korun, podnikatelé až do padesáti tisíc korun. Za to, že bude nevyhovující kotel provozován v rozporu se zákonem i po 1. září 2022 zodpovídá jeho provozovatel. Proto případné sankce půjdou právě za ním.


Dobré rady
Pokud bydlíte v nájmu a vytápíte byt či dům nevyhovujícím kotlem na pevná paliva, spojte se co nejdříve s majitelem nemovitosti a vyjasněte si, jakým způsobem bude řešeno vytápění objektu po 1. září 2022. Nespoléhejte na to, že se nic nestane, když nevyměníte nevyhovující kotel. Sledujte webové stránky Ministerstva životního prostředí, kde najdete informace o dotačních možnostech.


 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.3.2022 / 3.3.2022

Počet návštěv: 1483
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek