Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Testování na Vysočině odhalilo velký počet klíšťat infikovaných boreliózou

Klíště
Pracovníci protiepidemického odboru KHS kraje Vysočina ve spolupráci se Státním veterinárním ústavem v Jihlavě a za finanční podpory Kraje Vysočina testovali klíšťata s cílem zjistit míru promořenosti virem klíšťové encefalitidy a bakteriemi lymeské boreliózy v regionu Vysočiny. V 21 vytipovaných lokalitách z celkového počtu 29 byla prokázána bakterie Borrelia burgdorferi způsobující lymeskou boreliózu.
 

 
 

„Oproti roku 2015 tak na Vysočině došlo k dramatickému nárůstu tohoto nebezpečného onemocnění,“ okomentovala krajská epidemioložka Alena Dvořáková z KHS kraje Vysočina. Uvedla, že virus klíšťové encefalitidy sice nebyl zachycen ani v jedné z lokalit, přesto s příchodem léta onemocnění klíšťovou encefalitidou v našem kraji stále narůstá. V rizikových oblastech je totiž infikována virem klíšťové encefalitidy pouze část klíšťat (0,1 – 5 %) a geografická distribuce těchto infikovaných klíšťat v rámci regionu se může dramaticky lišit oblast od oblasti i na velmi malé vzdálenosti, takže riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou hrozí, byť v menším rozsahu.


„K podpoře takzvaného vlajkování klíšťat jsme přistoupili i z toho důvodu, že Kraj Vysočina zaujímá už deset let druhé místo v Česku co do nemocnosti na klíšťovou encefalitidu a dokonce od roku 2015 zdravotníci v kraji evidují dvě úmrtí,“ vysvětlil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že aktivita klíšťat je v letošním roce díky teplé zimě nadprůměrně vysoká.


V každém okrese byly vytipovány nejméně čtyři lokality na základě znalosti nemocnosti na klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu v okrese a dále podle účelu užívání, například se jednalo o rekreační oblasti včetně letních táborů, městský park nebo zahrádkářské kolonie. V každé lokalitě museli pracovníci sebrat nejméně 30 až 50 klíšťat, aby bylo šetření validní.


Výsledky aktuálních testů částečně vyvracejí teorii o přítomnosti klíšťat hlavně ve vlhké vysoké trávě. „Klíšťata jsme nacházeli i na velmi suchých místech v posečených zahradách a loukách, a dokonce i na betonu nebo asfaltu,“ přiblížila doktorka Alena Dvořáková, která upozorňuje, že je stále potřeba dodržovat souhrn opatření vedoucích k ochraně před onemocněními způsobenými klíšťaty.

Pokud se podaří vytvořit příznivé podmínky, uvažuje se o možném opakování průzkumu v příští sezóně.


Jak se účinně chránit při pohybu v přírodě?

  • zvolte vhodné oblečení a obuv – ideálně dlouhé rukávy a dlouhé světlé kalhoty, na kterých jsou klíšťata dobře vidět, uzavřenou obuv (nejlépe holínky), případně nohavice zastrčte do ponožek.

  • velmi vhodná je aplikace repelentů proti klíšťatům, a to především na boty, ponožky, kalhoty, případně i na kůži.

  • pro minimalizaci rizika napadení klíštětem doporučujeme omezit pohyb v travnatých nebo křovinatých porostech, pohybovat se spíše po zpevněných cestách, nelehat a nesedat do trávy.

  • po návratu domů je nutné se důkladně prohlédnout, nejlépe za asistence druhé osoby. Klíšťata se nejčastěji přisávají v podkolenních jamkách, podpaží, za ušima, na hlavě ve vlasech, v tříslech a v intimních partiích. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno.

Nejúčinnější prevencí před onemocněním klíšťovou encefalitidou je OČKOVÁNÍ.


Jak správně odstranit přisáté klíště?

  • klíště vyndávejte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami nebo kartou určenou k odstraňování klíšťat. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte.

  • klíště uchopte co nejblíže kůži a kývavými pohyby ho pomalu vyviklejte.

  • ranku po vyjmutí klíštěte ihned dezinfikujte, nejlépe přípravkem s obsahem jodu.


Výsledky vlajkování klíšťat v Kraji Vysočina: červen a červenec 2016


Okres

Lokalita

Borrelia burgdorferi

Jihlava

Polná – Na Pekle

pozitivní

 

Čeřínek

negativní

 

Jihlava – městské části

pozitivní

 

Dvorce

pozitivní

 

Pávov

negativní

 

Javořice

pozitivní

Havlíčkův Brod

Hanesův mlýn u Štoků

pozitivní

 

V Boučí u Horní Krupé

negativní

 

Lipnice nad Sázavou

pozitivní

 

Ledeč nad Sázavou - Vilémovice

pozitivní

Pelhřimov

Kamenice nad Lipou - Pravíkov

pozitivní

 

Křemešník – Stříbrná studánka

pozitivní

 

Vřesník – RS Trnávka

pozitivní

 

Stražiště – Černý rybní

pozitivní

Třebíč

Koněšín

pozitivní

 

Moravské Budějovice - Kosová

negativní

 

Třebíč - Borovina

negativní

 

Jalovec

pozitivní

 

Třebíč - Terůvky

pozitivní

 

Studenec

negativní

 

Kozlany

pozitivní

Žďár nad Sázavou

Kameničky

pozitivní

 

Bystřice nad Pernštejnem

pozitivní

 

Pilská nádrž

negativní

 

Bystřicko - Lesoňovice

pozitivní

 

Netín

pozitivní

 

Velké Meziříčí – Balinské údolí

pozitivní

 

Velké Dářko

negativní

 

Strážek

pozitivní

Zdroj: KHS kraje Vysočina


  • Tisková zpráva zpracována na základě podkladů Krajské hygienické stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě
  • Více informací MUDr. Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru, KHS kraje Vysočina, tel.: 567 564 555, e-mail: alena.dvorakova@khsjih.cz
  • tisk@kr-vysocina.cz


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 28.7.2016 / 28.7.2016

Počet návštěv: 9442
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek