Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie
V pondělí 21. 6. 2021 proběhl videokonferenčně 2. workshop projektu EDUBIM II, na kterém byly představeny možnosti využití metody BIM (správa informací o stavbě) v oblasti silničních staveb. Projektovými partnery jsou Kraj Vysočina, Krajská správa a údržba silnic Vysočiny a Dolní Rakousko. Cílem projektu je plnohodnotně využít společné datové prostředí (CDE – Common Data Environment) v kombinaci s elektronickým stavebním deníkem.
Minuta a půl. To byl čas, kterému se všichni účastníci Jízdy zručnosti 2021 snažili v pátek 18. června přiblížit co nejvíc. Soutěž Střední školy řemesel a služeb Moravské Budějovice (SŠŘS) se uskutečnila za krásného počasí na dvoře areálu v Chelčického ulici. Odstartoval ji krajský radní i pro oblast školství Jan Břížďala a zvítězil druhák Filip Fiksa z oboru Automechanik. Z jednadvaceti účastníků se umístili v první osmičce dva zástupci Ošetřovatelů, tři Automechanici, dva Elektrikáři a jeden Kuchař-číšník. Hezké ceny z obchodu s elektronikou tak šly napříč obory.
Podle informací hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka počítá Kraj Vysočina s tím, že dosavadní síť dvanácti velkých očkovacích center a míst bude v původně nastaveném modelu fungovat ještě v průběhu letních prázdnin, tedy po dobu, kterou doporučila vláda. „Předpokládáme, že do začátku podzimu bude upravena logistika distribuce i u vakcíny Pfizer/BionTech, bude umožněna distribuce i do ordinací a to v menších baleních a praktici a pediatři tak budou moci doočkovat zbytek populace, případně se opět zapojit do systému a aplikovat třetí očkovací dávky,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Dotaci až 200 tisíc korun od Kraje Vysočina na inovační aktivity nebo aktivity spojené s digitální transformací získá sedm úspěšných žadatelů z řad podnikatelských subjektů, které podaly žádost o dotaci v rámci krajského dotačního programu Inovační vouchery 2021. „Program byl letos vyhlášen po dvouleté přestávce. Na základě poptávky z území byly v rámci programu nově podporovány také aktivity související s digitalizací podnikových procesů, kterých využila téměř polovina žadatelů. Nadále však převládá zájem o podporu aktivit vedoucích k inovaci produktu či vývoji nového produktu,“ upřesnila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Rada Kraje Vysočina dnes schválila úpravu vstupného do všech svých stálých expozic a na výstavy ve svých sbírkotvorných organizacích. V období od 1. července až do konce září 2021 budou moci děti a studenti navštívit např. hrad Kámen, hrad Roštejn nebo zámek v Třebíči a další muzea a galerie zdarma, ostatní veřejnost bude moci využít poloviční vstupné. „Cenu základního vstupného jsme upravili v souladu s hlavní tématem letošní krajské turistické sezóny Vysočina dětem. Už loni se nám tato úprava vstupného v hlavní turistické sezóně vyplatila. Během tří měsíců naše kulturní instituce navštívilo zhruba 100 tisíc lidí,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.
Kraj Vysočina ve spolupráci se známým parkuristou Janem Hankem vydává další díl preventivního videa ze série #BUĎSAFE. Třetí díl se zaměřuje na rizika, která hrozí při pořizování atraktivních selfie a cílí na děti, teenagery i dospělé. V průběhu letošního roku pak zveřejní kraj postupně další tři videa s preventivní tematikou.
V únoru loňského roku dorazily na Vysočinu stovky komponentů v pořadí druhého nákladního vozu TATRA PHOENIX 4x4 v rámci projektu Postav si svůj náklaďák. Dodávka dílů mířila tentokrát na pracoviště České zemědělské akademie Humpolec ve Světlé nad Sázavou, kde novou tatrovku postupně sestavili žáci akademie v rámci odborného výcviku pod vedením svých mistrů. Na začátku června byla TATRA PHOENIX oživena přímo v Kopřivnici v areálu firmy TATRA TRUCKS. Nový nákladní automobil se stane součástí vozového parku Krajské správy a údržby silnic Vysočiny na Havlíčkobrodsku.
Tento týden proběhlo další z jednání předsedy Sociální komise Asociace krajů ČR a hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, za přítomnosti dalších členů asociace, s vládou ČR. S ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou bylo domluveno pokračování jednání k dofinancování sociálních služeb. „Výsledkem dohody je 900 miliónů korun, které může ministerstvo poskytnout krajům na dofinancování sociálních služeb. Hlavní část peněz půjde plošně poskytovatelům sociálních služeb na dofinancováním mzdových nákladů. Zbytek těchto peněz bude z části saturovat výpadek ve financování tzv. individuálních projektů,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Už v pondělí 21. června se zhruba na čtyři měsíce uzavře ulice Jihlavská v Telči včetně křížení silnic II/406 směrem od Jihlavy a II/112 ve směru od Pelhřimova. Kraj v místech současného souběhu hlavních silnic nechá postavit bezpečnou a přehlednou okružní křižovatku.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém červnovém jednání schválilo Memorandum o společném zájmu a postupu ve věci propojování vodárenských soustav a spolupráci při přípravě opatření ke zvýšení zabezpečenosti dodávky pitné vody na území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Zastupitelstvo Jihomoravského kraje bude memorandum projednávat na svém zasedání 24. června 2021.
16 měsíců trvající stavba obchvatu Salčovy Lhoty na Pelhřimovsku je ve finále. První řidiči se po novém 2,5kilomerovém úseku projedou v pátek 18. června. „Stavbě západního obchvatu obce předcházelo více než deset let majetkoprávních příprav, samotné stavební práce už byly bezproblémovou částí realizace celé akce,“ popisuje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Houška a dodává, že nový obchvat výrazně uleví občanům Salačovy Lhoty od tranzitní nákladní dopravy, sníží hlukovou i emisní zátěž a zvýší bezpečnost pohybu na místních komunikacích.
Podnikáte, začínáte podnikat nebo zatím máte jen inovativní nápad? Přihlaste se do konce září 2021 do soutěže „STARTupUJ NA VYSOČINĚ“. Ti nejlepší získají až 30 tisíc korun od Kraje Vysočina a další zajímavé ceny od sponzorů a partnerů soutěže. Vyhlášení vítězů proběhne v listopadu 2021,“ shrnuje Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj.
S pochopitelným zpožděním téměř jednoho roku, v komorní atmosféře a v náhradních prostorách bylo dnes odpoledne předáno devět nejvyšších ocenění Kraje Vysočina. Loni vážná epidemiologická situace neumožňovala konat tradiční akce, které mají své nezastupitelné místo v každoročním kalendáři Kraje Vysočina. K těm patřilo právě i oceňování významných osobností z našeho regionu.16. června tak nejvyšší ocenění převzali laureáti roku 2020. „Za každou z udělených medailí je zajímavý, originální a inspirativní příběh. Tři oceněné ženy a šest mužů spojili svůj život s Vysočinou a svým konáním šíří dobré jméno našeho kraje daleko za jeho hranice. Cílem tohoto našeho snažení je ocenit mladé talenty, vzbudit v nich hrdost a touhu dosáhnout dalších úspěchů, zároveň také ocenit osobnosti, jejichž jména často zůstávala skromně v pozadí veřejného zájmu i když s respektem a uznáním,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
V areálu Českého mlýna v Jihlavě se dnes slavnostně otevřel nový pumptrack, který svou velikostí a provedením patří k unikátním v České republice. Jeho jedinečnost je hlavně v asfaltovém povrchu, který umožňuje téměř celoroční provoz, a také ve vybudování dvou zrcadlových drah, které vytváří skvělé podmínky pro konání závodů, a to i na mezinárodní úrovni. V oblíbené jihlavské lokalitě tak vzniká atraktivní místo pro sportovní aktivity široké veřejnosti s různou úrovní sportovních dovedností. Výstavbu pumptracku za 3,3 milionu korun realizovala firma Dirty Parks s.r.o. a hradilo ji ze svého rozpočtu statutární město Jihlava, Kraj Vysočina přispěl částkou 1,32 milionu korun. Další peníze investovalo město také do osvětlení pumptracku i sousedního skateparku.
Kraj Vysočina umožní veřejnosti, blízkým i kolegům sledovat odložený slavnostní ceremoniál předávání nejvyšších ocenění Kraje Vysočina – kamenné, skleněných a dřevěných medailí devíti loňským laureátům prostřednictvím on-line přenosu. Ten bude přístupný nejen z FB profilu Kraj Vysočina ale i přímo z odkazu: https://youtu.be/uVfVqHlcdjc od 16:00 hodin 16. 6. 2021. Mezi oceněnými budou olympijský vítěz Lukáš Krpálek, popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, komiksový scénárista Petr Kopl nebo například první dáma Horáckého divadla Jihlava Eva Kaplerová.
V minulých dnech Správa železnic představila budoucí možnou trasu vysokorychlostní tratě (VRT) zastupitelům Kraje Vysočina a především zástupcům obcí na Vysočině, jejichž katastry je navržena jedna z pravděpodobných tras této strategické dopravní cesty. Projekt VRT spojující Drážďany – Hamburk – Prahu – Brno – Ostravu a Katovice je v tuzemsku rozdělen na několik etap. Nyní jsou podle zpracovatelů realizovány tzv. předinvestiční fáze. Části projektu s vazbou na Vysočinu jsou ve fázi zpracování studií. Nyní preferované vedení VRT zatím nefiguruje v zásadách územního rozvoje Kraje Vysočina, předpokládá se jejich aktualizace podle konečného doporučení Centrální komise Ministerstva dopravy. Pak by VRT měla svou zastávku přímo na trati v Jihlavě – Pávov a vybrané vlaky by obsluhovaly modernizovanou stanici Jihlava město v návaznosti na další sídla na Vysočině, což je podmínka, na které trvá i vedení Kraje Vysočina.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém červnovém jednání rozhodlo, že objekt zámku s parkem v obci Těchobuz na Pelhřimovsku prodá kraj obci za tři miliony korun. Obec je připravena splácet zámek podle kalendáře, který počítá s devíti splátkami postupně do roku 2028. V areálu zámku, který je památkově chráněný, naposled sídlil sociální ústav Jeřabina. Po transformaci zařízení je areál prázdný, kraj se několik let snažil najít kupce.
Chcete, aby potřeby subjektů v území byly do budoucna zohledňovány v dotační politice státu? Chcete být informováni o potenciálních dotačních možnostech? Pokud si na tyto otázky odpovíte kladně, vložte svůj záměr do nově spuštěného Informačního systému projektových záměrů (ISPZ). Tento centrální systém, který vytvořilo Ministerstvo pro místní rozvoj, cílí primárně na kraje a obce a umožní jim průběžný sběr a správu jejich projektových záměrů. Díky ISPZ bude národní úroveň průběžné získávat informace o potřebách v území, čímž se sníží administrativní zátěž spojená s opakovaným dotazováním ze strany centrálních orgánů na připravované záměry a napomůže se zkvalitněním strategické práce.
Národní kulturní památka kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou prochází v současné době generální opravou v rámci projektu „Záchrana kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, barokní perly Vysočiny“. Opravy za celkových 113 miliónů korun jsou částečně financované z Integrovaného regionálního operačního programu. Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou jako vlastník objektu musí do projektu vložit vlastních 18 miliónů korun, což představuje značnou částku. Proto se snaží zajistit finanční prostředky i z dalších zdrojů, tj. ze sbírek, darů, dotací apod. Z tohoto důvodu se vlastník obrátil i na Kraj Vysočina se žádostí o poskytnutí mimořádné finanční dotace, zastupitelé Kraje Vysočina dnes zvedli ruce pro milionovou dotaci.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se