Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Portál územního plánování a stavebního řádu KrÚ Kraje Vysočina > Oddělení stavebního řádu > Výkon státní správy v přenesené působnosti
S maximální intenzitou vyvíjí šest let Kraj Vysočina vlastní projekt výměny zdravotnické dokumentace mezi krajskými nemocnicemi a Zdravotnickou záchrannou službou Kraje Vysočina - eMeDocS. „Výstupem tohoto jedinečného projektu je rychlý přístup k sofistikovaným elektronickým informacím o pacientovi a především k historickým zdravotním datům důležitým při záchranářském zásahu, ať už je to při výjezdu do jeho místa bydliště nebo v terénu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. V současné době je systém využíván všemi nemocnicemi zřizovanými Krajem Vysočina a jeho zdravotnickou záchrannou službou a dalšími 13 zdravotnickými zařízeními a záchrannými službami v ostatních krajích. Rozhodnutím Rady Asociace krajů se Vysočinou nastavené standardy pro modelaci tohoto systému staly doporučením pro nastavení celorepublikového fungování výměny zdravotnických informací.
Téměř 52 tisíc návštěvníků zavítalo na přehlídku středních odborných škol z celého Slovenska na výstaviště v Nitře. Svůj stánek mělo na 24. ročníku výstavy deset středních škol z Kraje Vysočina a dalších pět vystavovalo společně se svými slovenskými spřátelenými školami. „Kraj Vysočina se Mladého tvorca účastní již tradičně. Jak tady na Slovensku, tak i u nás v Čechách máme dobré příklady praxe, řadu zkušeností a vědomostí a je skvělé, že se můžeme navzájem obohatit. Letos zaujal především projekt Postav si svoje auto, když do Nitry dorazilo sedm žáky vlastnoručně postavených sporťáků, které přijely po vlastních čtyřech kolech,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová na slavnostním ukončení přehlídky.
Na pozvání radního Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petra Krčála se tento týden členové rady kraje setkali se zástupkyněmi Českého svazu žen působících v Kraji Vysočina. „Cílem tohoto pravidelného setkání bylo představit nám aktuální aktivity svazu v našem kraji a seznámit nás s jejich činností a plány i aktivitami, které mapují zapojení svazu do komunitního rozvoje regionu,“ uvedl radní Kraje Vysočina Petr Krčál.
Mezi letos vyhlášenými grantovými programy Fondu Vysočiny figuruje pod obvyklým názvem Čistá voda i podporgram nově zaměřený na ochranu před povodněmi nebo suchem. „Do budoucna lze s velkou pravděpodobností očekávat další růst teplot, nerovnoměrnost rozložení srážek a prohloubení délky suchého období. Na území našeho kraje mělo v srpnu loňského roku větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody minimálně 53 obcí a 18 místních částí, nejvíce na okrese Pelhřimov. Jednalo se zejména o obce, které nejsou napojeny na skupinové vodovody tj. na vodárenské nádrže, ale spoléhají se pouze na lokální zdroje podzemní vody,“ uvádí radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád důvody, které vedly vedení kraje k cílení grantových podpor.
Soutěž SAPERE – vědět, jak žít má za cíl neformálním způsobem vzbudit a rozvíjet zájem žáků základních a středních škol o zdravý životní styl. Jejího celostátní finále se tento týden v Praze účastnil také tým žákyň SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod. Kateřina Kejvalová, Anna Jiráčková a Iveta Martínková pod vedením Evy Křešíkové přivezly domů na Vysočinu ZLATO! Trojice musela nejdříve projít školními, okresními i krajským kolem a ve finále prokázat mimořádné znalosti o životním prostředí, zdravé výživě, pohybu, potravinách, prevencí nemocí atd. Gratulujeme!
Máte projektový záměr pro programovací období EU 2014–2020? Vyplňte ho do databáze projektových záměrů. Můžete tím dle názoru MMR zvýšit šanci na úspěch v operačních programech nebo přispět k navýšení prostředků v dotačních titulech státu.
Kraj Vysočina uspěl v konkurenci několika stovek projektových záměrů, předložených do 1. výzvy programu nadnárodní spolupráce Interreg CENTRAL EUROPE 2014 – 2020. V rámci projektu RUMOBIL si Kraj Vysočina vymění zkušenosti a poznatky s partnery z několika středoevropských zemí a podpoří lepší dopravní dostupnost periferních částí regionu.
Hejtman Kraje Vysočina a předseda Krizového štábu Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes v pozdních odpoledních hodinách ukončil štábní cvičení složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina na výpadek elektrické energie velkého rozsahu tzv. blackout.
Dnes v 7:00 hodin začalo plánované štábní cvičení složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina Blackout 2016. Jeho hlavním cílem je procvičit a sladit činnost orgánů krizového řízení, složek IZS a dalších zapojených subjektů při vzniku krizové události, tedy dlouhodobého výpadku elektrické energie velkého rozsahu tzv. blackoutu. „Jde o letošní největší cvičení složek IZS na Vysočině. Potřebujeme podrobně zmapovat chování profesionálních složek v konkrétních situacích, odhalit eventuální nedostatky, zmapovat krizová místa, prověřit reakce energetiků, ale také poskytovatelů služeb veřejného zájmu,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který od dnešního rána celé cvičení řídí. Cvičení Blackout probíhá bez omezení dodávek elektrické energie a nemá žádný dopad na běžný život obyvatel Kraje Vysočina.
Velkou atrakcí prvního dne výstavy středních odborných škol Mladý tvorca 2016 v Nitře se stala přehlídka sportovních aut krajských středních škol z Vysočiny. Na Slovensko dorazily žáky vlastnoručně sestavené sporťáky po svých čtyřech kolech a zdolaly přitom 300 kilometrů. Dnes je na výstavišti v metropoli Nitranského samosprávného kraje obdivovaly stovky lidí. „S Kaipany slavíme velký úspěch, kolemjdoucí zajímají technické parametry aut, ale často se i ptají, jestli jsou auta na prodej,“ pochvalovala si zájem o část prezentace Kraje Vysočina, který je partnerem nitranského regionu, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
S malými přestávkami už desátým rokem rozděluje Kraj Vysočina dotace na zpracování předporojektové dokumentace obnovy kulturních památek na území regionu. Jedná se zejména o statické posudky, restaurátorské průzkumy, stavebně historické průzkumy, stratigrafické, mykologické, dendrochronologické průzkumy jednotlivých konstrukcí a objektů, archeologické výzkumy a další. „V letošním roce si 23 úspěšných žadatelů rozdělí půl miliónu korun. Figuruje mezi nimi například město Jemnice, které připravuje průzkum a zaměření krovů zámku nebo obec Krahulov, která si nechá zpracovat stavebně historický průzkum kostela sv. Petra,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Krátce po zveřejnění výsledků letošního ročníku soutěže Bezpečná nemocnice zveřejnil Kraj Vysočina a partneři soutěže téma pro ročník navazující. Zastřešujícím mottem 9. ročníku bude téma Zvyšování kvality a bezpečí na základě poznatků z praxe. „Moderní medicína a moderní zdravotnictví přináší kromě obrovského množství nových klinických poznatků, nových léků i moderních technologií také řadu nových rizik, jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. Výběrem tématu reagujeme na neustálou potřebu sdílení příkladů dobré praxe,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že za posledních osm let bylo v rámci soutěže představeno 117 projektů.
2050 žádostí o kotlíkové dotace v celkové výši 230 826 806 korun dnes schválila Rada Kraje Vysočina. Od 18. ledna do 30. března 2016 bylo na adresu Kraje Vysočina osobně, elektronicky nebo poštou doručeno 2413 žádostí s celkem nárokovanou částkou vyšší než 268 miliónů korun. „Nejčastěji evidujeme žádost o výměny kotlů kombinovaných na uhlí a biomasu, těchto žádostí jsme registrovali zhruba 40 %, zhruba o polovinu méně žádostí je směřováno na výměnu kotle na biomasu, stejně tedy 13 % žadatelů má zájem o kondenzační plynový kotel, dále o automatický kotel na uhlí a stejný poměr žadatelů chce tepelné čerpadlo,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Kolona sedmi krajských Kaipanů dnes dopoledne opustila krajské město Jihlava. Důsledně dvoučlenné posádky, které se budou v průběhu trasy několikrát měnit, mají před sebou více než 300 km. Trasa Jihlava – Nitra bude mít dvě organizované a plánované zastávky – ve Velké Bíteši a v Brně před BVV, kde na celou flotilu čeká štáb České televize. Do slovenské Nitry mají všechna auta dorazit ve večerních hodinách. „Cestu jsme volili mimo hlavní tahy, tedy mimo dálnici D1. Důvodem je naše potřeba jet společně a také bezpečnost posádek i aut. A chceme být ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu, přeci jen nepatříme k nejrychlejším korábům silnic. O to více si nás užijí řidiči na silnicích II. tříd. Většinou nám mávají a fotí se nás,“ uvedl po prvních kilometrech jízdy náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.
Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina na úseku kultury vycházejí vstříc rodičům hledajícím vyžití pro své děti v období letních prázdnin. Pro děti školního věku připravily netradiční příměstské tábory. „Dětskými táborníky ožijí Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Třebíči a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Letošní programy jsou velmi atraktivní a plné nevšedních aktivit, děti se rozhodně nudit nebudou,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a zároveň pobídla k včasnému přihlášení, neboť zbývá již jen několik volných míst.
Celý tento týden bude na Střední umělecko-průmyslové škole Jihlava – Helenín ve znamení mezinárodního projektu FIND YOUR WAY THROUHG ART. Dnes do Jihlavy dorazí skupina 28 studentů a devíti pedagogů ze středních uměleckých škol z Itálie, Španělska, Německa a Finska, která společně s jihlavskými žáky absolvuje řadu workoshopů, přednášek a exkurzí. „Návštěva je součástí dvouletého projektu programu Erasmus + zaměřeného na výměnné pobyty studentů a pedagogů z evropských škol. Podobné aktivity rádi podporujeme, všem zapojeným totiž přinesou mnoho zkušeností a rozvinou jejich jazykové dovednosti,“ vítá projekt radní Kraje Vysočina Jana Fialová.
Za poslední čtyři roky přibylo v Kraji Vysočina několik pěstounů, kteří poskytují dlouhodobou péči i péči na přechodnou dobu. Vzhledem k podpůrným aktivitám kraje sociální pracovníci evidují více uchazečů o oba typy pěstounské péče, i když ne tak výrazně, jak by bylo v ideálním případě potřeba. „Stále chybí pěstouni pro děti se zdravotním handicapem, pro děti menšinového etnika, početnější sourozenecké skupiny a děti staršího věku,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál s tím, že kvalitních pěstounů je stále méně než dětí, kteří by jejich pomoc potřebovaly.
Do sídla Kraje Vysočina se tento týden sjeli zástupci Ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ale také odborníci z České inspekce životního prostředí, Správy a údržby silnic a krajských úřadů Jihomoravského a Jihočeského kraje, zastoupen byl rovněž i náš krajský úřad Kraje Vysočina. Seminář s názvem Údržba silniční zeleně se uskutečnil pod záštitou radního Kraje Vysočina pro životní prostředí a zemědělství Zdeňka Chláda. „Příspěvky a následná diskuse se týkaly především povolování kácení dřevin, náhradních výsadeb, arboristických standardů a podpory výsadby zeleně,“ přiblížil radní Zdeněk Chlád.
Krajská flotila sportovních vozů z dílen žáků středních technických škol Kraje Vysočina se chystá na svou první zahraniční misi. Už v pondělí 25. dubna 2016 v 11:00 hodin slavnostně vyjedou v koloně ze sídla Kraje Vysočina v Jihlavě směr Brno a dále do slovenské Nitry. Všech sedm automobilů bude prezentovat aktivity Kraje Vysočina v technickém vzdělávání. „Nitranský samosprávný kraj v současné době řeší nedostatek studenů na technických školách. Kraj Vysočina díky své prezentační aktivitě poukáže i za hranicemi svého regionu na možnosti, které tyto obory poskytují,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Kraj Vysočina v letošním roce opět ocení talentované žáky a studenty. Ocenění Talent Vysočiny a Cena hejtmana Vysočiny jsou určeny pro žáky, kteří dosahují v určitém oboru mimořádných výsledků a kteří svůj talent a nadání cílevědomě rozvíjí. „Ocenění se vztahuje na výsledky školní i mimoškolní zájmové činnosti a budoucí talenti si můžou těšit na příjemné motivační stipendium, které je podpoří v dalším rozvoji,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se