Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Metodická podpora pro PO
Kraj Vysočina přináší přehled dosavadního přerozdělení osobních ochranných pomůcek doručených prostřednictvím dodávek ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví a určených poskytovatelům zdravotnických a sociálních služeb na území regionu.
Cestující využívající spojů Veřejné dopravy Vysočiny, tedy regionální autobusové dopravy, budou od víkendu opět odbavováni řidičem. Povinnost zakoupit si jízdenku platí pro všechny přepravované osoby v autobusech od 12. dubna 2020, v případě Českých drah od 14. dubna 2020, a bude zavedena kontrola a možnost odbavení cestujících personálem dopravce ve vlaku. Zákaz obsazování prvních tří řad sedadel za řidičem v autobusech z preventivních důvodů stále trvá. Využívání veřejné regionální dopravy bez nutnosti pořízení jízdního dokladu platilo na Vysočině od 17. března 2020.
Letošní Velikonoce budou jiné. Budou se muset kvůli aktuální epidemiologické situaci na území celé České republiky obejít bez dodržování téměř všech tradičních zvyků. Nepřijdou koledníci, nepojedeme k prarodičům na vynikající domácí hlavičku a nezajdeme s přáteli na velikonoční pivo připravené v nejbližším regionálním pivovaru. Na druhou stranu, pomlázku si můžeme uplést i v karanténě, s příbuznými a přáteli můžeme být v kontaktu po telefonu a velikonoční oběd bude jistě chutnat i v úzkém rodinném kruhu.
Nedostatečné parkovací kapacity areálu Nemocnice Třebíč bude Kraj Vysočina řešit výstavbou nového parkovacího domu. Ten bude sloužit nejen klientům, zaměstnancům a návštěvníkům zdravotního zařízení, ale jeho umístění umožní nabídnout kapacity také veřejnosti.
Ve středu 8. dubna končí termín pro podání žádostí do programu Fondu Vysočiny Infrastruktura cestovního ruchu 2020 s celkovou alokací 1,5 milionu korun. Ten nabízí žadatelům výběr ze dvou podprogramů – Lyžařské běžecké trasy a Doprovodná infrastruktura. Na podporu strojové úpravy stop lyžařských běžeckých tras na území Kraje Vysočina značených dle metodiky Klubu českých turistů je určeno 800 tisíc korun. „Jelikož letošní zima nenabídla kvalitní sněhové podmínky, lze předpokládat, že nevyčerpané prostředky z prvního podprogramu budou převedeny do druhého podprogramu a tím se navýší jeho původní alokace 700 tisíc korun. Bude tak možné podpořit více projektů zaměřených na zvýšení vybavenosti různých druhů turistických tras a stezek, vybavení půjčoven kol a bezpečné parkování kol,“ popisuje náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.
Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě je v souvislosti s pandemií koronaviru pro veřejnost uzavřená už od 13. března 2020. Toto opatření se týká také poboček Krajské knihovny Vysočiny ZŠ Wolkerova, ZŠ Nuselská a Perknov. Uzavření knihovny se netýká jen čtyř desítek zaměstnanců knihovny, ale i stovek čtenářů a pravidelných návštěvníků knihovny, tedy všech, kteří knihovnické, informační a vzdělávací služby, standardně Krajskou knihovnou Vysočiny poskytované, využívají.
Na základě skokového navýšení hlášených požárů lesních porostů a luk požádal ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka o přijetí okamžitých omezujících opatření na území celého Kraje Vysočina. Důvodem je dlouhotrvající sucho, násobně vyšší aktivita obyvatelstva v mýcení lesů a pálení odpadu v zahrádkářských koloniích. Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina aktuálně plní klíčové úkoly související s omezením šíření COVID-19. Využití jeho kapacit a zdrojů je na hranici možností.
Domov se zvláštním režimem ve Věži na Havlíčkobrodsku, který poskytuje služby klientům s chronickým duševním onemocněním od 19 let věku, přijal v minulých dnech zpřísněná opatření proti možnému zanesení viru do tohoto zařízení. „Společně se všemi zaměstnanci jsme se rozhodli upravit provoz našeho domova tak, abychom maximálně ochránili zdraví své i našich klientů. Ve čtrnáctidenních intervalech se střídá vždy 14 zaměstnanců a jeden zástupce vedení. Tyto týmy jsou na sobě nezávislé a vzájemně se nepotkávají, přičemž zaměstnanci po celou dobu v domově také přespávají,“ přiblížil opatření ředitel domova Vladimír Frič. Tuto aktivitu Domova ve Věži kladně hodnotí i hejtman Jiří Běhounek.
Po Nemocnici Jihlava, Havlíčkův Brod a Třebíč jsou ke spuštění připravována další dvě odběrová stanoviště. „Pokud se podaří zajistit kapacitu laboratoře, začnou se indikovaní pacienti testovat ve středu v Nemocnici Nové Město na Moravě a už v úterý v Nemocnici Pelhřimov. Celkové kapacity našich odběrových míst se tak posunou až k tisícovce odebraných vzorků týdně,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek po dnešním jednání Krizového štábu Kraje Vysočina. S tímto počtem koresponduje i víkendová dodávka tisíce odběrových setů. Ty budou podle hejtmana rozděleny mezi všechny krajské nemocnice a Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina, která stále vysílá na pokyn krajských epidemiologů do terénu odběrovou sanitku.
O osmnáct klientů Domova se zvláštním režimem Břevnice se v současné době stará tým 16 dobrovolníků, zdravotních sester, profesionálních hasičů, mediků i kmenových zaměstnanců. Kraj Vysočina na základě požadavků vedení domova dodává na místo nutný ochranný materiál. Po žádosti směřované na ministerstvo zdravotnictví se podařilo získat mimořádnou dodávku 100 kusů respirátorů FFP3, kterými bohužel Kraj Vysočina už vůbec nedisponoval.
Konkrétní termín zápisu k předškolnímu vzdělávání stanoví ředitel mateřské školy, a to v zákonem stanoveném období od 2. května 2020 do 16. května 2020. Zápisy budou probíhat obdobně jako v minulých letech, avšak vzhledem k epidemii a v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády bez přítomnosti dětí a zákonných zástupců (i žádosti o přijetí dětí budou většinou podávány dálkovým způsobem). Kromě termínu zápisu ředitel školy stanoví a zveřejní způsobem v místě a čase obvyklém podmínky a kritéria pro přijímání dětí do konkrétní mateřské školy včetně postupů pro podání žádosti a způsobu doložení řádného očkování dětí (webové stránky mateřské školy, případně stránky jejího zřizovatele).
Projekt Vyšetření moru včelího plodu ze vzorků měli na území Kraje Vysočina 2019–2020 vznikl z iniciativy chovatelů včel, okresních a základních organizací Českého svazu včelařů a za organizační a finanční podpory Kraje Vysočina. „Kraj Vysočina a chovatelé včel si jsou vědomi důležitosti plošného preventivního vyšetření a z tohoto důvodu vznikl projekt, který je ojedinělý zapojením vysokého počtu chovatelů včel,“ přiblížil Martin Hyský, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Ani v těchto těžkých dnech se nezastavila práce v pelhřimovském Family Pointu a Senior Pointu. „Family a Senior Pointy jsou v běžném provozu místy přátelskými rodinám s malými dětmi a seniorům. V tuto chvíli neprovozují svoji klasickou činnost, ale pro potřebné tu jsou stále,“ přiblížil současné fungování náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
Hejtmani českých a moravských krajů jednali se zástupci Ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a také s týmem vedeným náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. Vzájemně se informovali o prozatímní zkušenosti s realizací projektu „Chytrá karanténa“ v Jihomoravském kraji, o rozšíření systému do dalších krajů i o možnosti dodávek celoobličejových masek v období nedostatku respirátorů FFP3, s nímž se potýká celá Evropa.
V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 696 tun použitých baterií, což je nejvyšší číslo v historii. Je to o 3 % vice než loni a 4krát tolik, než tomu bylo před 10 lety. Zvyšuje se i účinnost sběru baterií, ta dosahuje 46 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina baterií, které byly dány do oběhu. Klíčovým tématem se stávají lithiové baterie. Jejich využívání razantně roste především v oblasti e-mobility a nových aplikací. Tyto nové typy baterií kladou zvýšené nároky na bezpečnost, problematická je také jejich efektivní recyklace.
Hejtman Jiří Běhounek a náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný dnes řešili aktuální kroky v souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, kterým nařídilo všem hejtmanům a primátorovi hl. města Prahy, aby ve zdravotnických zařízeních na území jednotlivých krajů vyčlenili prostory s lůžkovou kapacitou pro osoby, kterým jsou poskytovány sociální služby a u kterých bylo potvrzeno onemocnění COVID-19. V případě Kraje Vysočina to podle počtu obyvatel odpovídá kapacitě 300 lůžek. „Z našeho pohledu se jedná o opatření nereálné a já osobně mu příliš nerozumím. Podle mého názoru musíme v co nejvyšší míře udržet pozitivně testované klienty ve stávajícím zařízení při dodržení všech přísných karanténních opatření. Hromadný přesun těchto pacientů do zdravotnických zařízení, může v konečném důsledku významně ohrozit nejen chod jednotlivých oddělení, ale nakonec i celé nemocnice, případně také převážené klienty,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.
Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, tento týden potvrdila, že Kraj Vysočina v tomto školním roce upustí od pořádání aktuálních ročníků hned tří krajem vyhlašovaných soutěží a přehlídek. Zrušeny musí být konstrukční soutěže Stavíme z Merkuru i Stavíme ze stavebnice ROTO a nebude se konat ani oblíbená studentská Spanilá jízda sportovních vozů z dílen středních škol. Mezi akce, které musí přeskočit pořádání v roce 2020, bude patřit i pravidelné Technické fórum Kraje Vysočina.
Kraj Vysočina přistupuje k poslední redukci veřejné dopravy. Reaguje tak na stále platící nouzový stav a zákaz volného pohybu osob. Daná redukce se tentokrát dotýká pouze víkendových autobusových spojů, které jsou staženy na absolutní minimum. Obnovení spojů bude Kraj Vysočina realizovat postupně s uvolněním mimořádných opatření.
Vyhlašovatelé soutěže, po projednání se spoluvyhlašovateli soutěže a předsedajícími krajských hodnotitelských komisí, ke dni 1. dubna 2020 rozhodli o zrušení soutěže Vesnice roku 2020 z důvodu výskytu a šíření koronaviru na území České republiky i mimo něj.
Téměř 130 sborů dobrovolných hasičů z Kraje Vysočina za rok 2019 sebralo a odevzdalo do systému ELEKTROWIN 310,363 tun vysloužilých elektrospotřebičů. V rámci krajského kola soutěže se vyhodnotilo pět sborů dobrovolných hasičů s nejvyšším množstvím sesbíraného elektra a nejlepší SDH z každého z pěti okresů Kraje Vysočina. Kraj mezi vítěze sedmého ročníku rozdělí 115 tisíc korun. ELEKTROWIN, a. s., dodal bezplatně všem přihlášeným hasičských sborům informační materiály, shromažďovací nádobu na spotřebiče a zajistil zpětný odběr.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se