Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Účetnictví a výkaznictví
Rada kraje dnes doporučila zastupitelstvu kraje schválit poskytnutí dotací žadatelům z programu Venkovské služby 2022. „V letošním roce podpoříme z krajské dotace celkem 151 obcí za 6,6 milionů korun, které si mohly podat žádost o dotaci na služby, které na svém území poskytují – ať jsou to kamenné nebo pojízdné prodejny potravin, pobočky pošty a pošty Partner, knihovny, prostory pro primární zdravotní péči nebo objekty, které slouží jako atraktivita cestovního ruchu,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj.
Na území České republiky je známo 14 druhů drobných mlžů rodu Pisidium. Některé druhy jsou velmi běžné, ale řada druhů je vzácná nebo ohrožená. Příkladem je i naše největší hrachovka říční, latinsky Pisidium amnicum. Tento druh objevil v roce 2013 Michal Horsák v materiálu, který nasbíral v úseku potoka Řečice nad vodní nádrží Nová Říše, a jednalo se o jediný známý recentní výskyt v Kraji Vysočina. Tento nález byl důvodem pro provedení průzkumu vodní nádrže Nová Říše a potoka Řečice nad touto nádrží v roce 2021. Cílem průzkumu bylo potvrdit výskyt ohroženého druhu hrachovky říční v této lokalitě.
V pondělí 30. května 2022 proběhlo na Krajském úřadě Kraje Vysočina za účasti radního pro školství, mládež a sport, informatiku a komunikační technologie Jana Břížďaly vyhlášení nejúspěšnějších žáků a studentů v soutěžích věnovaných problematice kyberbezpečnosti. Jednalo se o nejúspěšnější žáky ze znalostního kvízu projektu Kraje pro bezpečný internet a nejúspěšnější žáky z kreativní soutěže Ajéje, AI! Kyberbezpečnost z pohledu umělé inteligence.
V pátek 27. května se v sídle kraje v Jihlavě konalo už 4. finálové kolo soutěže Zemědělství a lesnictví na Vysočině, která je určena pro žáky druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií. S vědomostním testem zaměřeným na zemědělství, lesnictví a ochranu životního prostředí si nejlépe poradili Ladislav Vytlačil ze ZŠ Polná, Jakub Knap ze ZŠ a MŠ Nové Veselí a Ondřej Mutl ze základní školy v Rudíkově. Hlavní cenou pro tři nejlepší žáky byly dárkové koše výběrových uzenin ze Školního statku Humpolec, navíc dvacítka nejlepších se v polovině června vydá na zážitkovou dvoudenní cestu po Vysočině.
„Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta jsou významnou součástí vzdělávání dětí, mládeže i dospělé populace a jsou nezbytné pro osobní a profesní růst a upevňování povědomí o nutnosti chránit životní prostředí. Obyvatelé našeho kraje mají kladný vztah k místu, kde žijí, mají znalosti o životním prostředí a doceňují význam přírody i její různorodost. Často na setkání s obyvateli Vysočiny slýchám, že je potřeba informovat mládež i dospělé o obnově lesů po kůrovcové kalamitě, ale i o významu lesa pro celé životní prostředí a lidskou společnost. Proto jsem rád, že kolegové z krajského úřadu formou lesní pedagogiky, tyto informace předávají,“ říká krajský radní Pavel Hájek, zodpovědný za úsek lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství.
Ve dnech 27. – 29. května se v jihlavském obchodní centru CITYPARK konala výstava elektrovozítek, která sestavili žáci Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava, Střední průmyslové školy Třebíč, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou, Střední školy řemesel a služeb Moravské Budějovice a Vyšší odborné školy a Střední odborné školy zemědělsko-technické Bystřice nad Pernštejnem. V rámci výstavy proběhla v pátek 27. května přehlídka elektrovozítek jednotlivých škol, u které nechyběla prezentace samotných konstruktérů.
V polovině května letošního roku se v Hradci Králové konalo další finále soutěže pro žáky středních automobilových škol s názvem Automobileum 2022. Z celé republiky dorazilo 12 týmů. Tým Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava skončil stříbrný. Zlato patří domácímu Královehradeckému kraji a bronz reprezentantům z Libereckého regionu.
V rámci pravidelných výjezdů do krajů navštívil 27. května 2022 Kraj Vysočina ministr pro místní rozvoj a místopředseda Vlády ČR Ivan Bartoš. V doprovodu náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hany Hajnové a radního Kraje Vysočina Jana Břížďaly si prohlédl výsledky praktické výuky studentů krajských technických středních škol a ocenil jejich kreativitu při konstrukcích elektrovozidel. Následně jednal s hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem a členy Rady Kraje Vysočina.
Do věznice ve Světlé nad Sázavou se ve středu 25. května sjelo na padesát sociálních pracovníků, kteří mají co dočinění s odsouzenými ženami nebo ženami ve výkonu trestu. Vězeňská služba ČR, respektive zástupci světelské věznice uspořádali Konferenci sociální práce pro sociální pracovníky, kteří působí ve věznicích, na úřadech nebo třeba v neziskových organizacích, aby si vyměnili zkušenosti, sdíleli dobrou praxi a pojmenovali možnosti hlubší spolupráce.
Nově zrekonstruovaný zámek v Třešti, který vlastní Akademie věd ČR, se stal dějištěm třetího setkání majitelů a správců hradů a zámků v Kraji Vysočina pod záštitou Romana Fabeše, náměstka hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Dvě desítky vlastníků historických objektů nebo jejich provozovatelů přijely tento týden do Třeště, aby představily své plány na nadcházející turistickou sezónu a podělily se o praktické zkušenosti s letošním tématem – Svatební cestovní ruch. První setkání zámeckých pánů hostil Jan Podstatzký na zámku ve Velkém Meziříčí, loňskou hostitelkou byla Alexandra Kasperová ze Chateau Herálec a příští setkání se už nyní plánuje u manželů Polákových na zámku v Úsobí.
V sídle Kraje Vysočina se v minulém týdnu uskutečnil odborný seminář nazvaný Péče o zvěř a její prostředí. Zástupci uživatelů honiteb z mnoha míst České republiky se při něm vzájemně podělili o příklady dobré praxe. Akce byla pořádána za podpory Ministerstva zemědělství, záštitu nad ním poskytl radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.
26. května 2022 předal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek 25 osobám záslužné medaile, kterými jsou pravidelně oceňovány hrdinské činy a dlouhodobý přínos pro rozvoj krajského integrovaného systému. Dvě medaile byly uděleny za hrdinskou záchranu lidského života a mimořádně byly oceněny i osoby zastupující zdravotníky a početné covidové týmy, které už dlouhé dva roky pomáhají zvládat pandemii. Hostem slavnostního večera byl předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil.
Krajský sklad humanitární pomoci v Jihlavě, který dočasně sídlil v objektu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny v okrajové části Jihlavy na Kosovské ulici, končí svou činnost. Český červený kříž Havlíčkův Brod bude s podporou dobrovolníků nově provozovat humanitární a sociální sklad v Jihlavě na Okružní ulici 13 (bývalá vývařovna). Zahájení činnosti je naplánováno na 1. června 2022 s tím, že otevřeno bude každý všední den.
Tři dny budou v jihlavském obchodním centru CITYPARK k vidění originální elektrovozítka, která poslední dva roky stavěli žáci Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava, Střední průmyslové školy Třebíč, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou, Střední školy řemesel a služeb Moravské Budějovice a Vyšší odborné školy a Střední odborné školy zemědělsko-technické Bystřice nad Pernštejnem. Během pátku 27. května navíc o nejzdařilejším projektu rozhodne odborná porota. Až do neděle 29. května bubou všechny soutěžní modely součástí originální veřejné výstavy.
Silniční fréza, která pracuje automaticky a je řízena pomocí informací z Digitálního modelu stavby (DiMS). To je další z možností, jak může využití metody BIM zefektivnit a zlepšit práci stavařů. Robotická fréza totiž může pracovat mnohem přesněji, a připravit tak lepší podmínky pro položení asfaltové vrstvy. Díky tomu bude možné zajistit dodržení její tloušťky v celém rekonstruovaném úseku, to znamená také delší životnost opravené silnice. Jak to funguje v praxi, se budeme moci přesvědčit již v následujících měsících při opravě silnice v ulici 9. května v Třebíči (II/351). Realizační fázi této stavby zařadila totiž Krajská správa a údržba silnic Vysočiny mezi své pilotní projekty BIM, a potvrdila tak náskok Kraje Vysočina v přípravách na povinné využívání metody BIM u nadlimitních veřejných zakázek, pravděpodobně už od července 2023.
Aktuální statistiky Kraje Vysočina evidují k dnešnímu dni 1 143 ukrajinských dětí, které se vzdělávají na některé ze základních škol v regionu, a 165 dětí, které nastoupily do mateřské školy. Z toho 63 dětí je nyní zařazeno do předškolního vzdělávání. „Nástup dětí ukrajinských uprchlíků do mateřských či základních škol je nejlepší možností jejich začleňování,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala. Mateřské a základní školy na Vysočině nabízejí v současné době ještě dostatečnou kapacitu pro přijetí ukrajinských uprchlíků – u mateřských škol je to 820 volných míst a základní školy mohou přijmout dalších 9 179 ukrajinských žáků.
Přehledy vedené krajskými nemocnicemi na Vysočině dnes poskytly dobrou a snad i povzbudivou zprávu ve vztahu k péči o hospitalizované pacienty s COVID-19. „K 9. hodině ranní nemusela být v regionu poskytována žádnému pacientovi s COVID-19 specializovaná péče na jednotkách JIP ani podpora úplné plicní ventilace. Počet hospitalizovaných COVID pacientů na standardních lůžcích po dlouhých měsících klesl pod dvacet,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Radní Kraje Vysočina tento týden schválili pořízení studie k propojování vodárenských soustav Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Její podoba by měla být známá na přelomu let 2023 a 2024. Náklady na studii by podle předpokladu krajských samospráv měly být osm milionů korun, kraje se o ně podělí rovným dílem. Zadávací řízení na zpracování studie proveditelnosti bude vypsané poté, až zadání zakázky schválí i Jihomoravský kraj, tedy ideálně už v červenci letošního roku.
Koncem dubna proběhlo v Mladé Boleslavi celostátní finále tradiční odborné soutěže Autoopravář Junior 2022. Jihlavská Střední škola průmyslová, technická a automobilní měla své zástupce ve všech vypsaných kategoriích - Autotronik, Automechanik, Autolakýrník a Karosář. Úspěšně s medailí na krku prošli přísným hodnocením poroty Tomáš Souček a Dominik Zimola, skvěle reprezentovali Kraj Vysočina také Aleš Horský a Jakub Doležal.
V okamžiku, kdy bude Kraji Vysočina doručeno písemné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o poskytnutí avizované dotace na stavbu kamenného lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě, se rozjede obvyklá administrativní agenda – kraj vypíše veřejnou zakázku na stavební firmu. V případě, že nic nenaruší plánovaný harmonogram, mohly by ještě letos začít přípravné práce. Podle informací hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka bude stavba trvat 16 měsíců, a je tedy pravděpodobné, že v roce 2024 bude moci hospic začít sloužit svému účelu.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se