Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Brožury
Novela stavebního zákona připravovaná ministerstvem pro místní rozvoj by měla být schválena už během letošního roku. Zachová 371 stavebních úřadů oproti původnímu návrhu ANO, který měl většinu úřadů zrušit a ponechat jen krajské. Kraj Vysočina k této novele odeslal začátkem května své připomínky. Ty zásadní se týkají požadavku na zachování působnosti stavebního úřadu i u všech obcí s pověřeným obecním úřadem. „Hledáme řešení, aby obce stejné úrovně měly stejné postavení v rozsahu působnosti. Další připomínky ze strany Vysočiny se týkají technických procesů především v problematice vydávání závazného stanoviska v procesu EIA,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. Novela ponechává Specializovaný a odvolací stavební úřad (SOSÚ) pro strategické a rozsáhlejší liniové stavby, který bude rozhodovat o takzvaných vyhrazených stavbách, tedy o velkých infrastrukturních projektech, dálnicích, elektrárnách atd.
Zhruba čtvrt roku zbývá do zprovoznění jedné z nejvýznamnějších krajských silničních staveb posledních let – obchvatu městyse Lukavec na silnici II/128 mezi Pacovem a hranicí se Středočeským krajem ve směru na dálnici D1. Nová trasa silnice II. třídy v délce 2,5 km se třemi mostními objekty převede rostoucí dopravní zatížení zejména nákladní dopravou z průtahu Lukavce. Výrazně tak uleví obyvatelům městyse a přispěje k bezpečnosti a plynulosti dopravy na tomto důležitém silničním tahu v nejzápadnější části Kraje Vysočina.
U třebíčského rybníka Kuchyňka na Žižkově ulici sídlí v rozlehlém komplexu Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická. Ve dnech 16.–18. června 2022 zde budou probíhat oslavy, které připomenou několik významných výročí, jež se vztahují k roku 2021. Loni uběhlo 75 let od založení Vyšší rolnické školy, která se později transformovala ve Střední zemědělskou školu. V roce 1951, minulý rok to tedy bylo 70 let, byla založena Střední zdravotnická škola a v loňském roce také uplynulo 25 let od založení Vyšší odborné školy.
Začátkem května se naplno rozjíždí prodej předplatného do Horáckého divadla pro 83. divadelní sezónu. Organizace předplatného i svozů zůstává v tradiční podobě. Klasické předplatné na pět titulů v nové sezóně je organizováno do skupin a umožňuje využít svoz divadelními autobusy. Předplatné X je určeno na pět hostujících inscenací. Flexi a Kupónové předplatné jsou rovněž na pět titulů HDJ, ale s individuální volbou termínu či dokonce titulu. Všechny druhy předplatného jsou cenově výhodněné oproti individuálním vstupenkám, navíc poskytujeme slevy pro studenty, seniory a ZTP. Cena předplatného se oproti minulé sezóně zvedla o cca 10%, což je s ohledem na současnou situaci nejnižší možné navýšení. Divadelní předplatné lze zakoupit v pokladně divadla, ale také on-line na stránkách divadla www.hdj.cz, kde jsou nově zveřejněny informace o předplatném i titulech příští sezóny.
Historicky první celoregionální sportovní aktivita svého druhu a rozsahu, ke které pozval Kraj Vysočina spolu s partnery širokou veřejnost, oslovila na přelomu dubna a května téměř 10 tisíc lidí. „Možnost zasportovat si zdarma na partnerských vnitřních sportovištích měli lidé na Vysočině celý týden. Fakt, že přišlo téměř 10 tisíc lidí, potvrdil, že jsme podpořili aktivitu, o kterou bude v případě opakování v regionu velký zájem. Šlo o ideální příležitost, jak udělat něco pro své zdraví, vyzkoušet si nové sporty nebo se seznámit s nabídkou aktivit poskytovaných konkrétními sportovišti,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes rozhodlo o výsledcích 18. ročníku ankety Zlatá jeřabina. V obou tradičních kategoriích – kulturní aktivita a péče o kulturní dědictví rozhodla svými více než čtyřmi tisíci elektronickými hlasy veřejnost. „Nejpopulárnější mezi hlasujícími je otevření nové interiérové expozice v třebíčském větrném mlýně na Kanciborku, absolutně nejvíce hlasů letos obdržela obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou,“ prozradil výsledky náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.
Po dvouleté nucené přestávce z důvodu protikoronavirových opatření bylo opět uspořádáno pracovní setkání mezi kraji Jihomoravským, Jihočeským a Vysočinou a zemí Dolní Rakousko. Setkání pracovní skupiny Zemědělství a lesnictví tentokrát zorganizoval Kraj Vysočina. Radní Kraje Vysočina pro lesní a vodní hospodářství, zemědělství, životní prostředí Pavel Hájek v úvodu přivítal všechny zástupce krajů i Dolního Rakouska a nabídl spolupráci na případných projektech v oblasti zemědělství i výměnu zkušeností.
Po dvou letech, kdy jsme předkládali dramaturgické plány v „covidovém“ režimu, dvou přerušených, necelých a tudíž nekoncepčních sezónách, přicházíme s dramaturgií budoucí sezóny, jejímž hlavním tématem je hledání identity v měnícím se světě. Do minulé sezóny jsme vstupovali s vědomím, že „nic nebude jako dřív“ a apelem, že „jsme to my, kdo bude tvořit budoucnost, a je jen na nás, jakou si ji uděláme, jakou si ji vysníme“. Přitom nás ani ve snu nenapadlo, jaká budoucnost nás všechny čeká, jak vážné situace budeme prožívat.
Stejně jako v předchozích letech měl Kraj Vysočina i letos, kdy si připomíná patnáctý rok partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny, naplánovanou aktivní spolupráci založenou na podpoře vzdělávání, zdravotnictví nebo například na výměně zkušeností hasičů a policistů. Válka ale situaci zásadně změnila. Od února stál Kraj Vysočina za realizací humanitární pomoci pro Zakarpatí v částce více než 4 miliony korun, kterou daroval buď přímo kraj nebo firmy, města, obce i příspěvkové organizace. A další humanitární pomoc ve výši půl milionu korun se chystá. Zakarpatí eviduje více než 400 tisíc uprchlíků z východu země a vedení partnerského regionu aktuálně řeší neutěšenou situaci s jejich ubytováním ve sportovních halách, školách a kulturních domech, ve většině případů se navíc jedná o matky s dětmi.
Letošního hodnocení adeptů o značku Regionální potravina v Kraji Vysočina se účastnilo 65 produktů od 20 výrobců. Mezi oceněnými jsou mimo jiné slanina a klobásy, jahody, perníkové preclíčky, sýr a jogurtové mléko, med nebo sladké trubičky a pivo. „v současné době je v registru značky Regionální potravina téměř devadesátka vysočinských výrobků. Dělají dobré jméno nejen svým výrobcům, ale i našemu regionu,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.
Kraj Vysočina aktuálně realizuje projekty na podporu biodiverzity formou obnovy nebo vytváření mokřadů nebo obnovou malých vodních nádrží v maloplošných zvláště chráněných územích a evropsky významných lokalitách soustavy Natura 2000 z prostředků Operačního programu životní prostředí. K monitorování a zdokumentování aktuálního stavu lokalit začíná kraj využívat i nových technických prostředků – dálkově řízených bezpilotních letadel tzv. dronů.
V měsících březen a duben uskutečnila Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč pro své žáky dvě pracovní stáže ve španělské Malaze a v rakouském městě Klagenfurt za podpory programu Erasmus+. Do Španělska vycestovalo deset žáků a do Rakouska 11, a to z různých oborů školy – obchodní akademie, gastronomie a hotelový management, cestovní ruch, reprodukční grafik.
Milovníci folklóru by si měli udělat uzel na kapesníku, aby si nenechali ujít Přehlídku lidových muzik, která se uskuteční o víkendu 14. a 15. května 2022 v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči. Právě tady, na Cyrilometodějské ulici, se opět setkají lidové kapely z Vysočiny, jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska.
Na 19. května připravuje Kraj Vysočina další Rodinnou konferenci, která se v letošním roce zaměří na problematiku rozvodů a jejich dopadu na rodinu. „Přibližně každé druhé manželství se rozpadá a končí rozvodem. Je to hodně citlivé, ale aktuální téma, před kterým nechceme zavírat oči. Rodiče bývají při rozvodech pohlceni svými spory a emocemi a často si neuvědomují, že rozvod se citelně dotýká nejen jich samotných, ale především jejich dětí. Jsem však přesvědčený, že pokud rodiče dokáží povýšit zájmy dětí nad zájmy své, mohou být negativní dopady rozvodu minimální pro všechny strany. V jednotlivých příspěvcích konference se to pokusíme ukázat a přesvědčit vás o tom, že i rozvod se dá zvládnout dobře,“ připojil pozvání na konferenci krajský radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek, který nad ní převzal záštitu.
Petra, Květa, Markéta, Barbora, Alena a Mersi obdržely na konci minulého týdne z rukou hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka a ředitelky věznice ve Světlé nad Sázavou Moniky Myšičkové osvědčení o získání profesní kvalifikace v oboru Kadeřník. Jednalo se o druhý rekvalifikační kurz v tomto oboru, první se konal už před dvěma lety a byl určen také pro šestici odsouzených. „Odborný výcvik opět zajišťovaly naše učitelky, které za ženami dojížděly přímo do věznice, a to často i o víkendech, protože účastnice kurzu chodí přes týden do práce,“ přibližuje Libor Fasora, ředitel Obchodní akademie, Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava.
Víkend na Vysočině s sebou přinesl nejen definitivní rozloučení se zimním stadionem v Jihlavě, který má v budoucnu uvolnit místo nové multifukční hale, ale také vyhlášení tří prestižních krajských titulů – sportovců a stavby dvacetiletí. Obě záležitosti proběhly na jednom místě v jeden čas a symbolicky odstartovaly pomyslnou novou éru sportování v regionu.
V minulém týdnu proběhla ve Stříteži u Jihlavy už 22. Konference Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR, tentokrát za účasti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, jeho náměstka Patrika Mlynáře a dalších zástupců ministerstva, dále za účasti radního Kraje Vysočina Pavla Hájka a místopředsedy Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Tomáše Dubského. Hlavním poselstvím této konference bylo koncepční a důsledné prosazování vyrovnanosti všech tří pilířů udržitelného hospodaření v lesích – ekologického, ekonomického a sociálního, napříč tuzemskou i evropskou legislativou, strategiemi a politickými programy.
Ve středu 27. 4. 2022 proběhlo v centrum INTEMAC v Kuřimi setkání pracovních skupin Hospodářství a digitalizace a Věda a výzkum, fungujících v rámci Dohody o spolupráci mezi českými kraji (Jihomoravský, Jihočeský a Kraj Vysočina) a Spolkovou zemí Dolní Rakousko. Cílem setkání bylo představit aktuální novinky v oblasti podpory vědy a výzkumu v jednotlivých regionech, stejně jako sdílení ukázek aplikační sféry při zavádění digitalizace a automatizace, dále pak diskutovat možnosti budoucí spolupráce a náměty na společné přeshraniční projekty.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se