Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport > Sport
Vyberte:
Projekt Implementace Krajského akčního plánu Učíme se ze života pro život, který začal v únoru loňského roku, úspěšně pokračuje v realizaci projektových aktivit. V závěru minulého týdne proběhla na partnerské základní škole v Bystřici nad Pernštejnem sídlící v Nádražní ulici aktivita s názvem Učíme se s Corinthem. Šlo o představení softwaru Corinth a jeho využití ve výuce. Aplikace je jedním z typových vybavení, které si v rámci projektu mohly pořídit jak základní, tak i střední partnerské školy.
Přesně podle plánovaného harmonogramu bude dnes 31. 10. 2019 nejpozději ve 20:00 hodin zprůjezdněn most na Hrotovické ulici (silnice II/351) v Třebíči sousedící s krajskou nemocnicí. Stavba, která začala v květnu byla naplánována na jednu stavební sezónu a řešila jeho havarijní stav. Původní přemostění z roku 1995 muselo být demolováno, dnes na jeho místě stojí předpjatá betonová monolitická deska respektující původní parametry mostu.
Od pátku 1. listopadu bude pro řidiče otevřena první část zrekonstruované silnice II/130 v úseku od železničního podjezdu v Ledči nad Sázavou po betonárku CEMEX. Pokračování druhé části rekonstrukce, tzn. po křižovatku s místní komunikací na konci obce Hradec pak bude realizováno až v příštím roce. Zhotovitelská firma provedla v místě rekonstrukci komunikace současně s jejím rozšířením, vystavěla opěrnou a zárubní zeď tak, aby byla zabezpečena stabilita svahů. Pro správné odvedení vody ze silnice byly vybudovány propustky a také došlo k přeložce vodovodu.
Ve středu 30. října 2019 se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě uskutečnil informační seminář pro zástupce podnikatelského sektoru k aktuální problematice vystoupení Velké Británie z EU všeobecně známé jako brexit. O vystoupení z EU požádala Velká Británie k datu 29. března 2017 a od tohoto termínu probíhají vyjednávání o konkrétních podmínkách odchodu. V průběhu času se nicméně ukázalo, že dojednání podmínek bude složitějším procesem, než se původně předpokládalo, a několikrát tak došlo k odkladu brexitu. V současné době je datum vystoupení stanoveno na 31. ledna 2020 s možností odejít dříve, bude-li včas schválena dohoda o vystoupení.
Nebývalého úspěchu dosáhla čtveřice kovářů z našeho kraje. Na pravděpodobně největší soutěži svého druhu v Evropě oslnili porotu plastikou stylizované lodi ve vlnách a získali první místo v jedné z kategorií kovářského umění. Začátkem tohoto týdne přijali pozvání Jany Fischerové a Jany Fialové všichni čtyři členové kovářského týmu Jiří Ondráček, Luboš Jan, Josef Tulis i Václav Noha. „Bylo mi ctí poděkovat pánům za skvělou reprezentaci Vysočiny v jednom z tradičních řemesel,“ říká Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Pánové předvedli, že jsou mistry svého řemesla a obstáli v celosvětové konkurenci, navíc všichni ve svých dílnách ochotně předávají zkušenosti mladým zájemcům o praxi, a jeden z nich dokonce pracuje se studenty na třebíčské průmyslovce,“ oceňuje zájem o výchovu dalších kovářských generací Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.
Také v roce 2019 je část finanční alokace Fondu Vysočiny určena na podporu podnikání. Konkrétně se jedná o 10 milionů korun vyčleněných ke spolufinancování projektů podnikatelů do 50 zaměstnanců sídlících a podnikajících na Vysočině. Stroje a zařízení pro svou průmyslovou nebo stavební výrobu si letos bude moci s přispěním Kraje Vysočina pořídit celkem 78 subjektů.
Kraj Vysočina svolal pracovní jednání s vybranými obcemi z povodí vodárenské nádrže Švihov, na kterém byla diskutována problematika čištění odpadních vod v těchto obcích. Jednání se uskutečnilo v pátek 25. října 2019 a to jako jedna z aktivit pracovní skupiny „Želivka – vodárenská nádrž Švihov“. Pozvány byly obce, které mají svými vypouštěnými odpadními vodami významný vliv na kvalitu vody ve vodárenské nádrži Švihov. Jsou to obce s větším počtem obyvatel bez zajištěného přiměřeného čištění odpadních vod, obce situované v blízkosti vodárenské nádrže Švihov nebo obce s potřebou intenzifikace stávající čistírny odpadních vod.
Z patnácti turistických stolních her Vysočina, deseti poukazů k návštěvě Filmových ateliérů Barrandov a z hlavní ceny v podobě víkendového pobytu v prvorepublikovém Letohrádku sv. Vojtěch už se radují výherci. V pátek 25. října se jimi stali úspěšní soutěžící v turistické filmové hře Klapka, kterou pro ně připravil Vysočina Tourism. Podstatou hry „Klapka, filmová Vysočina poprvé“ bylo navštívit známá filmová místa Vysočiny, splnit drobné úkoly, posbírat razítka do filmového pasu a doručit pořadateli Klapky.
Už za necelý měsíc bude jihlavský Citypark hostit velký gastronomický svátek pro širokou veřejnost nazvaný Gurmet den s Krajem Vysočina, jehož součástí bude národní kolo prestižní soutěže Trophée Mille. Patronem soutěže, která se v Česku odehraje vůbec poprvé, je francouzský šéfkuchař a držitel dvou michelinských hvězd Philippe Mille, který kuchařskou soutěž v mezinárodním formátu pořádá už několik let ve francouzské Remeši. V sobotu 16. listopadu se v Jihlavě utká osm dvoučlenných středoškolských kuchařských týmů v přípravě slaného a sladkého pokrmu s použitím předem stanovených surovin, kterými jsou králičí hřbet, brambory, tvaroh a med. O vítězi i jednotlivých speciálních cenách rozhodne odborná porota složená z předních českých kuchařů a cukrářů.
Rada Kraje Vysočina spustila sběr přihlášek a vyhlásila podmínky pátého ročníku regionální soutěže o Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost na svém jednání 29. 10. 2019. "Jste-li organizace, které není lhostejné téma společensky odpovědného chování, dobrovolně integrujete sociální a ekologická hlediska do každodenních operací a interakcí se zákazníky, je ojedinělé ocenění hejtmana Kraje Vysočina určeno právě vám," uvedl Zdeněk Kadlec, ředitel krajského úřadu.
Pouze jedenáct úseků na 4500 kilometrech krajských silnic II. a III. tříd na Vysočině chybí dokončit před začátkem zimního období, tedy do konce října. Kraj Vysočina a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny v letošním roce zahájily zhruba 140 samostatných oprav a modernizací za více než celkem 1,2 miliardy korun. Po dohodě s dodavateli staveb budou díla předána v průběhu listopadu 2019, pouze jedna stavba bude podle ředitele KSUSV Radovana Necida prodloužena do příštího roku, nebude však představovat dopravní komplikaci v zimním období.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny je připravena na přechod na zimní období, což s sebou nese i změny v údržbě komunikací. Na začátku zimního období, které začíná 1. listopadu je dostatečně předzásobena posypovým materiálem, generální prohlídkou prošla veškerá k nasazení připravená technika. Ta bude obsluhovat na 120 údržbových okruhů a stejně jako v minulosti budou silnice udržovány podle jejich důležitosti. Řidičům je k dispozici celoročně funkční spojení na krajský dispečink KSUSV 567 117 100 nebo asistenční službu Ředitelství silnic a dálnic 800 280 281.
V tomto týdnu bylo zástupcům obcí a MAS z Kraje Vysočina představeno téma Smart Venkova. Seminář je první z řady aktivit krajské sítě MAS, které by měly téma Smart (Chytrého) venkova zprostředkovat zástupcům obcí z Vysočiny. MAS v tomto směru zastávají pozici tzv. inovačního brokera a jejich role je především ve formě osvěty k danému tématu. „Kraj Vysočina s krajskou organizací MAS uzavřel smlouvu o spolupráci, ve které se obě strany zavázaly, že budou spolupracovat na osvětových akcích či obdobných aktivit k tématu Smart,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Pacal.
Odevzdat starý mobilní telefon v knihovně a mít šanci vyhrát hodnotné odměny mohou v těchto dnech obyvatelé dvou desítek měst v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina. Zapojené instituce budou mezi sebou soutěžit v rámci pilotního projektu „Odlož mobil v knihovně“ o hlavní cenu 20 tisíc korun, kterou získá instituce, v níž se podaří do 11. prosince shromáždit nejvíce mobilních telefonů. Prostředky mohou využít např. na nákup nových knih či organizaci akcí pro veřejnost.
Na začátku tohoto týdne se konal ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě 8. Monitorovací výbor programu spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, kde byly projednávány další přeshraniční projekty předložené v tomto programu. Celkem bylo schváleno 11 projektů, z toho u šesti z nich bude do realizace zapojena organizace z Kraje Vysočina. „Můžeme se těšit na projekty v oblasti podpory a ochrany přírodního dědictví, konkrétně mokřadů a rašelinišť, další projekty se dotýkají například tématu cirkulární ekonomiky, spolupráce výzkumných institucí, nebo spolupráce a síťování vysokých, středních i základních škol,“ uvedl na místě náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.
Hudební skupina BeneBend z komunity Benediktus Chotěboř provázela v úterý 22. října už druhou krajskou konferencí k tématu dobrovolnictví. Ta letošní pořádaná v rámci projektu Podpora a rozvoj sociální práce v Kraji Vysočina se konala v kongresovém sále sídla Kraje Vysočina v Jihlavě a nesla název Vysočina žije dobrovolnictvím. „Kraj Vysočina, jako jeden z mála krajů v Česku, podporuje dobrovolnictví také finančně a zároveň jsme rozjeli intenzivní kampaň na získávání nových dobrovolníků,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk, který nad konferencí převzal záštitu.
V pondělí 21. října se v sídle Kraje Vysočina pod hlavičkou Zdravého Kraje Vysočina uskutečnil seminář s netradičními přednáškami na téma rakovina prsu a následná péče. Více než stovka účastníků především z řad studentů Střední zdravotnické školy a Vysoké školy polytechnické v Jihlavě si vyslechla příběh Andrey Chaloupkové, mladé maminky, která na svém blogu Kozí život píše o vlastních zkušenostech s rakovinou prsu, která jí byla diagnostikována v roce 2017 a dodnes se s onemocněním léčí. Budoucí zdravotníci se tak měli možnost dozvědět, co pacienti prožívají a jak k nim přistupovat. Kromě toho, že v letošním roce obdržela Andrea Chaloupková v soutěži Maminka roku ocenění Maminka Hrdinka, je autorkou projektu #3zazivot. Tak, jako si muži při akci Movember neholí vousy, aby upozornili na boj s rakovinou varlat a prostaty, v rámci #3zazivot si mohou ženy nalakovat jinak tři prsty, kterými se provádí samovyšetření prsu.
Až do konce měsíce je možné zhlédnout originální výstavu fotografií z prostředí pěstounských rodin, které žijí na Vysočině. Najdete ji v nákupním centru Citypark v Jihlavě. Její vernisáž se uskutečnila v rámci nabitého programu Týdne pěstounství na Vysočině ve třetím říjnovém týdnu.
Významné vodárenské nádrže v Kraji Vysočina Vír a Mostiště prošly dalšími pravidelnými technickobezpečnostními prohlídkami. Tyto přehrady ležící na Žďársku jsou nezastupitelnými zdroji pitné vody pro desítky tisíc obyvatel nejen Kraje Vysočina. Na základě výsledků měření a pozorování, která se provádějí průběžně, nebyly zjištěny závady a obě nádrže tak jsou v bezpečném a provozuschopném stavu. Nádrže Vír i Mostiště jsou z hlediska technickobezpečnostního dohledu zařazené do první kategorie, proto se na nich prohlídky provádějí každoročně.
Na nevyléčitelně nemocné pacienty se závažným onemocněním v pokročilých a konečných stádiích onkologických i neonkologických onemocnění se zaměřili v jihlavské nemocnici. Probíhá tam pilotní projekt Ministerstva zdravotnictví na zmapování potřebnosti paliativní péče v nemocnicích. Na tento pilotní projekt je poskytována finanční podpora EU a ze státního rozpočtu a dotace je součástí projektu MZ ČR „Podpora paliativní péče – zvýšení dostupnosti zdravotních služeb v oblasti paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče”.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se