Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2017
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila k životnímu jubileu havlíčkobrodského rodáka, akademického malíře a grafika Josefa Sasky výstavu nazvanou Síla barvy. Výstava představuje a veřejnosti přibližuje novou polohu autorovy malířské tvorby, která vznikla především v posledním desetiletí. Stěžejní role v této tvorbě náleží barvě a ploše. Josef Saska na plátnech rozehrává fascinující hru tvarů ploch a souhru objemů v prostoru, kde barva je stavebním prvkem celého díla. Výstava potrvá v havlíčkobrodské galerii až do 10. listopadu.
Tradičně v říjnu a listopadu proběhnou v Kraji Vysočina přehlídky středních škol, které jsou určené nejen žákům 9. ročníků základních škol, ale i jejich rodičům. Na jednom místě je soustředěna téměř kompletní nabídka středoškolského vzdělání nejen z Kraje Vysočina. Součástí přehlídek budou doprovodné akce, které mají veřejnosti přiblížit kompetence žáků na maturitních i učňovských oborech. První přehlídku bude hostit Střední průmyslová škola Třebíč už tento čtvrtek 17. října od 9 do 17 hodin.
Na třetí říjnový týden připadá druhý ročník akce Týden pěstounství. Letos se opět pod záštitou Kraje Vysočina uskuteční od pondělí 14. do pátku 18. října. Zajímavý program pro pěstouny, jejich děti a zájemce z řad veřejnosti doplní originální putovní výstava fotografií z prostředí pěstounských rodin z Vysočiny s názvem Pěstounství je cesta k domovu. Její slavnostní odhalení se uskuteční ve foyer budovy B sídla Kraje Vysočina v Jihlavě ve středu 16. října v 11:40 hodin.
Už pár dní je v Jihlavě k vidění rekonstrukce světoznámého obrazu Poslední večeře Leonarda Da Vinciho. V režii SUPŠ Jihlava-Helenín proběhla minulý týden vernisáž. Rekonstrukce díla se ujal akademický malíř Stano Lajda. V jeho pojetí se Poslední večeře představuje v České republice poprvé, konkrétně v Jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže, a to až do konce října 2019.
Od roku 2005 jsou ceny za nejkrásnější knihy Podzimního knižního veletrhu předávány pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina. Také v letošním roce byla soutěž jednou ze součástí doprovodného programu 29. Podzimního knižního veletrhu.
Společnost FCC Česká republika, Kraj Vysočina, Gymnázium Jihlava pokračují ve společném projektu, který je zaměřený na opětovné použití knih. Studenti, učitelé a pracovníci Gymnázia Jihlava nasbírali do přistaveného velkoobjemového kontejneru 1000 kusů knih a časopisů (cca 4 milióny stran tisku), které dále poslouží pro čtenáře v domovech seniorů a pro veřejnost po celém Kraji Vysočina.
Postavit ze stavebnice Teifoc věž nebo rozhlednu minimálně o třech patrech bylo společným zadáním pro dvacítku dvojčlenných družstev. Cílem tvořivé několikahodinovky bylo představit originální model v čisté konstrukčně precizní podobě. Porota rozhodující o nejlepších hotových stavbách se letos radila hodně dlouho. Nejlepší stavbu se podařilo postavit Lukášovi a Ondrovi z třebíčské ZŠ Bartuškova. „Na týmech byla po celou dobu vidět snaha o maximální originalitu, ale ne za každou cenu, hodně pozornosti je věnováno detailům. Slabší stránkou mladých stavitelů je plánování času, rozdělení práce a maximální využití celé soutěžní doby, ale to se zlepší časem, až přijde více zkušeností,“ shodli se porotci Jiří Volšinský ze Střední školy stavební Jihlava a Stanislav Tržil ze Střední školy stavební Třebíč.
Dnes dopoledne byl v prostorách sídla Kraje Vysočina zahájen 9. ročník třídenní konference Stříbrná Jihlava 2019. Tato prestižní mezinárodní akce se koná pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který osobně přivítal účastníky v krajském kongresovém sále: „Vážíme si toho, že tato konference k historii starého hornictví a hutnictví od pravěku do novověku má v našem kraji již dlouholetou tradici, která sahá až do devadesátých let minulého století, a přitom si udržela svoji odbornou úroveň a renomé. Dokonce se stále rozšiřuje počet zahraničních účastníků a zemí, ze kterých k nám přijíždíte. Program je nesmírně bohatý, a proto děkuji za přípravu a vítejte na Vysočině!“
Taktické cvičení AMOK 2019, jehož hlavním cílem bylo procvičit vzájemnou spolupráci a koordinaci činností a postupů při zásahu složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina v podmínkách mimořádné události, se dnes dopoledne uskutečnilo v Jihlavě v objektu Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy ve Vzdělávacím zařízení Praha, pracoviště odboru výuky Jihlava, v ulici Tolstého.
Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) zorganizovalo další ze série jednání zástupců firem působících v autoprůmyslu s představiteli kraje. Výsledkem úterního setkání je shoda na zájmu o další spolupráci v podpoře technického vzdělávání a jeho zatraktivnění v podobě sdílení projektů, které firmy „automotive“ společně s místními samosprávami úspěšně realizují v dalších regionech České republiky.
Částkou takřka tři milióny korun dofinancuje letos Kraje Vysočina fungování Základní školy a mateřské školy při zdravotnických zařízeních Kraje Vysočina. Důvodem je změna ve znění školských předpisů. Služby čtrnácti pedagogů poskytuje zařízení ve všech pěti krajských nemocnicích – v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově, Novém Městě na Moravě i Třebíči, navíc i v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě. „V minulém školním roce využilo služeb ústavní školy 7168 dětí, nejvíce je vytížen provoz v Nemocnici Jihlava, kde se loni pedagogové v mateřské škole a školní družině starali v rámci léčení o 3733 dětí. Zajištění fungování ústavní školy je povinností krajů, navíc ředitelé krajských nemocnic opakovaně potvrdili potřebnost této péče a mají enormní zájem o její zachování,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný důvody pro podporu ústavní pedagogické péče a ochoty kraje financovat platy mimo státní rámec.
Nádvoří sídla Kraje Vysočina má od včerejšího dne téměř 30 nových návštěvníků. Nejsou to ale návštěvníci ledajací – jsou to sochy zvířat ze speciální šamotové hlíny. Autory hliněných zvířat jsou klienti Domova ve Zboží, kteří se schází v dílně Volšové ruce a zde tasovskou metodou modelování, tedy bez použití vody, nástrojů nebo hrnčířského kruhu, vytvářejí krásné sochy. Svoji premiéru měla hliněná zvířata už na začátku srpna v jihlavské zoo, teď budou až do konce října zdobit sídlo kraje na Žižkově ulici v Jihlavě.
V termínu 12. – 13. října 2019 je naplánována poslední úplná uzavírka modernizovaného tahu Jihlava – Pelhřimov v místech Dušejov - odbočka na Ježenou. V případě příznivého počasí bude dodavatel prací pokládat obrusné asfaltobetonové vrstvy nové vozovky. Objízdná trasa je stanovena obousměrně Jihlava – Bílý Kámen – Větrný Jeníkov – Šimanov – Zbilidy – Opatov – II/602.
Už podruhé uspořádal pelhřimovský Family Point a Domov pro seniory Pelhřimov setkání tří generací. Maminky s dětmi, které pravidelně navštěvují Family Point, vyrazily za seniory do Domova, aby spolu strávili společné dopoledne při tvoření keramiky. „Pořádání akcí s mezigeneračním přesahem považuji za velice důležité a přínosné pro všechny zúčastněné strany. Je třeba, aby se senioři, mladí lidé a děti poznávali, měli k sobě vzájemnou úctu a navzájem si poskytovali radost ze života, moudrost a energii,“ popsal přínos mezigeneračních akcí náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk .
V závěru minulého týdne proběhl ve Španělském sále Pražského hradu slavnostní večer nazvaný Pocta české památkové péči, jehož organizátorem byl Czech Architecture Week ve spolupráci se Správou Pražského hradu. S cílem ocenit příkladnou starost a péči o kulturní dědictví České republiky za poslední tři desetiletí i jako oslavu tuzemské architektury a kulturního dědictví a poctu lidem a organizacím, kteří celoživotně o toto dědictví pečují, věnovali organizátoři tento projekt jako příspěvek připomenutí 30. výročí sametové revoluce. Na ocenění Opera Historica 2019 mohly být nominovány významné projekty, záchrany a obnovy architektonických památek z celé republiky, které byly realizovány v předchozích 30 letech – z Kraje Vysočina se mezi nominovanými objevila celková obnova a revitalizace Zámku Třebíč, sídla Muzea Vysočiny Třebíč, a obnova Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.
Opět po roce uspořádal Kraj Vysočina 8. října 2019 v Jihlavě Česko-běloruské obchodní fórum. Jeho základním posláním byla podpora rozvoje stávajících a umožnění vzniku nových obchodních partnerství, aktivování iniciativ obchodních společností, představení možností průmyslových zón a rekapitulace aktivit hospodářských komor obou zemí resp. regionů. Fóra se účastnila zhruba padesátka hostů. Akci přítomností podpořili hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a J.E. Valery Kurdyukov, velvyslanec Běloruska v České republice.
Stavební práce na dvou největších krajských investičních akcích v dopravě – obchvatech Velkého Beranova a Nového Veselí – probíhají podle nastaveného časového harmonogramu. Na místě se o tom v minulém týdnu přesvědčili náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla a radní pro oblast dopravy a silničního hospodářství Jan Hyliš. Investice v hodnotě přesahující jednu miliardu korun jsou spolufinancovány z Integrovaného regionálního operačního programu a zprovozněny budou od listopadu příštího roku. „Zástupci zhotovitelských firem nás ujistili, že se snaží o zkrácení tohoto termínu, vše ale bude záviset na průběhu následující zimy a klimatických podmínkách v příštím roce,“ doplnil náměstek Martin Kukla.
Mít dobrý sluch není samozřejmé a každý se o svůj sluch musíme starat. Klienti domovů pro seniory a domovů pro osoby se zdravotním postižením nemají často ideální podmínky pro speciální léčbu, a tak vznikl nápad vytvořit speciální projekt, který by těmto osobám pomohl při řešení jejich situace. Technologická agentura České republiky rámci Programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA podpořila projekt s názvem Nové přístupy, metody a technologie v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů v pobytových zařízeních sociálních služeb, který zkráceně nazýváme Projekt Sluch.
V průběhu měsíce září mohli lidé žádat o další peníze v rámci dotačního titulu Fondu Vysočiny Hospodaření v lesích 2019 II. Tentokrát se na krajském úřadě sešlo 947 žádostí za 66,5 milionu korun. „V dotační výzvě je připraveno k rozdělení 50 milionů korun, už nyní ale vyjádřila krajská rada vůli podpořit všechny podané projekty, které budou z pohledu programu k podpoře způsobilé,“ informoval krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Stejný dotační titul ke zmírnění následků kůrovcové kalamity a podpoře obnovy lesních porostů v regionu vypsal Kraj Vysočina už na jaře letošního roku, tehdy mezi 474 žadatelů rozdělil 26 milionů korun.
Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě představuje tradiční přehlídku současné české knižní produkce. Je určen odborné i široké čtenářské veřejnosti a doprovázen bohatým programem. Letošní 29. Podzimní knižní veletrh se uskuteční ve dnech 11. a 12. října a motto veletrhu zní Zločiny a tresty. Motto je poctou velké literatuře, otevírá téma vin a odpouštění v novější i dávné historii i v mezilidských vztazích a odkazuje na detektivky a kriminální příběhy, které zaujímají čím dál větší část knižní produkce. V doprovodném programu veletrhu opět budou mít své místo přednášky, autorská čtení, autogramiády, soutěže.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se